Сторіччя в ефірі: у Києві відзначили ювілей "Українського радіо" урочистими заходами.


16 листопада перший український мовник святкує столітній ювілей з того історичного моменту, коли в ефірі вперше прозвучали слова: "Алло! Алло! Алло! Говорить Харків! Всім, всім, всім. Запускається перша радіотелефонна станція в Україні".

15 листопада, напередодні важливої події, в Національній опері України відбулися святкові заходи, присвячені 100-річчю "Українського радіо". На цю подію зібралися працівники радіостанції з різних поколінь, представники влади, а також друзі та прихильники радіомовлення.

Офіційна подія скасування поштової марки та представлення нової монети. Участь у заході взяли Микола Чернотицький, Ігор Смілянський, Олексій Шабан, Денис Шмигаль та Микола Точицький.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль звернувся до працівників радіо, відзначивши, що "Українське радіо" за свою столітню історію пройшло через безліч складних етапів, проте завжди залишалося на боці своїх слухачів, надаючи їм достовірну інформацію та підтримуючи в найскладніші моменти.

""Українське радіо" стало великим захисником інформаційного простору України. Українці в перші дні війни черпали зі своїх радіоприймачів надію, черпали інформацію, яку росіяни намагалися викривити, показати, що Київ окупований, що Україна впала. Люди на окупованих територіях, не маючи інших засобів зв'язку, мали можливість слухати "Українське радіо" та чути об'єктивну інформацію завдяки героїчній роботі радійників. Ви даєте інформацію людям на окупованих територіях -- це надія, це моральна підтримка, ви інформуєте наших бійців на лінії фронту, ви даєте надійні українські новини", -- сказав Денис Шмигаль.

Заступник голови Національного банку України Олексій Шабан. представив учасникам заходу ювілейну монету, присвячену 100-річчю від дня заснування "Українського радіо".

Заступник голови Національного банку України Олексій Шабан.

На центрі монети розташований малий державний герб, від якого поширюються радіохвилі з написом "Говорить Київ". Цей елемент підкреслює важливість Києва, як історичного та сучасного центру мовлення, що відображено на монеті. Радіохвилі також символізують лінії зіткнення, адже вони охоплюють навіть тимчасово окуповані території. На аверсі монети також можна побачити радіохвилі, що поширюються з точки над буквою "І", що вказує на приналежність до "Українського радіо", -- додав Олексій Шабан.

15 листопада "Укрпошта" представила нову художню поштову марку, присвячену 100-річчю "Українського радіо". Ця марка має номінал "М" і включає чотири окремі марки в аркуші. Загальний тираж цього випуску становить 280 тисяч примірників. На дизайні марки зображено стилізовану лінію, що символізує зону конфлікту, з якої радіохвилі поширюються над тимчасово окупованими територіями, несучи людям правдиву інформацію та підкреслюючи незламність і силу українського слова.

Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський

"Я дуже багато часу проводжу за кермом, особливо в прифронтових регіонах. Там, де вже не працює мобільний зв'язок, радіоведучі -- це ті, хто підтримує мій настрій. Величезна подяка всім, хто робить іноді неможливе, доносячи новини, розважаючи. Я розумію, як важко їм після таких важких ночей в Україні прокидатись і намагатися дати українцям гарний настрій. Я дуже радий, що ми змогли долучитися до святкування 100-річчя і зробити марку. Було дуже багато пропозицій від різних людей щодо зображення на ній, а це свідчить про те, що радіо залишається актуальним і викликає емоції", -- сказав генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.

Бренд "Сторіччя Українського радіо"

Погашення марки штемпелем "Перший день" відбулося цього ж дня в Харкові, де почалась історія "Українського радіо", а спеціальне погашення -- під час святкування у Києві. До погашення марки долучилися прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, заступник голови Національного банку України Олексій Шабан, генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський і голова правління Суспільного Микола Чернотицький.

Спеціальне погашення марки за участі Миколи Чернотицького, Ігоря Смілянського, Дениса Шмигаля, Олексія Шабана та Миколи Точицького

"100 років тому "Українське радіо" почало мовити, сьогодні це один із найважливіших активів Суспільного мовлення. Найважливіше, що довіра до "Українського радіо" росте -- і нове сторіччя "Українського радіо", як і нове сторіччя української історії, буде успішним. Як кажуть радійники, почуємося на хвилях "Українського радіо"", -- привітав присутніх голова правління Суспільного Микола Чернотицький.

Голова правління Суспільного Микола Чернотицький

Після цих урочистих моментів на гостей події чекав святковий концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру "Українського радіо" під орудою головного диригента Володимира Шейка. Музичний колектив до 100-річного ювілею радіо підготував особливу програму, яка складається з творів, які символізують історію "Українського радіо".

Заслужений академічний симфонічний оркестр "Українського радіо", диригент Володимир Шейко

"Коли ми прагнемо знайти спільні цінності, вони вже присутні навколо нас. Це – "Українське радіо" з його впізнаваними позивними, які звучать у нашій пам'яті з дитинства. Ніхто не може залишитися байдужим до того, що лунає протягом століття. Це наш ідентифікаційний код, і цей мотив ми переносимо у нову еру," – зазначила ведуча концерту, теле- і радіоведуча Галина Бабій.

Ведучі концерту Дмитро Хоркін і Галина Бабій

Глядачі під час святкового концерту

Як підтвердження її слів, симфонічний оркестр "Українського радіо" виконав композицію Данила Крижанівського "Реве та стогне Дніпр широкий". Це сучасне аранжування мелодії позивних "Українського радіо" вперше прозвучало в симфонічному виконанні.

Симфонічний оркестр "Українського радіо" виконує твір "Реве та стогне Дніпр широкий"

"Ви стали великим символом нашої надії, інформаційного спротиву, ви один з елементів, який допомагає здобути перемогу", -- сказав Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, вручаючи подяку трудовому колективу "Українського радіо".

Денис Шмигаль вручає Миколі Чернотицькому подяку трудовому колективу "Українського радіо"

Святковий концерт тривав виконанням твору, що з перших днів масштабного вторгнення надихав і піднімав бойовий дух, запобігаючи зневірі. Симфонічний оркестр "Українського радіо" представив мелодію "Ой у лузі червона калина".

Наступними на сцену вийшли з привітаннями голова наглядової ради Суспільного Світлана Остапа, секретар цієї ж ради Вадим Міський та голова правління Микола Чернотицький.

Світлана Остапа, Вадим Міський і Микола Чернотицький

Світлана Остапа розповіла аудиторії про два значні моменти з її життя, які яскраво демонструють вплив "Українського радіо".

"1990 рік, 16 липня. Я на канікулах у своїх рідних на Франківщині. По "Українському радіо" передали новину про ухвалення Верховною Радою Української РСР Декларації про державний суверенітет. Мій дідо, який завжди слухав новини, поважно сидячи за столом, вийшов у двір і розповів цю новину бабусі. "То ми вже не під Москвою!", -- радісно вигукнула бабуся. Через пів години все село зібралося на майдані біля церкви й обговорювало цю радісну новину.

Голова наглядової ради Суспільного Світлана Остапа

Березень 2022 року. Моя рідна Буча під окупацією. Ми не можемо зв’язатися з близькими, щоб повідомити їм про зелений коридор. Світла немає, зв'язок відсутній. "Ми дізналися цю новину через "Українське радіо". У нас був старий радіоприймач на батарейках, і він став нашим єдиним зв'язком з зовнішнім світом", - розповіла Світлана Остапа, згадуючи про те, як їм вдалося вирватися з цього жахіття.

Вадим Міський у своїй промові пригадав трагічну сторінку в радійній історії, коли в 30-х роках керівництво "Українського радіо" зазнало переслідувань і репресій. Зокрема, редактора музичної редакції розстріляли за те, що він в ефірі висловлював співчуття жертвам сталінського терору -- висловлював через музику.

Секретар наглядової ради Суспільного Вадим Міський

"Музика -- це потужна зброя в руках радіомовників, музикою можна прокласти шлях до політичних ідей. І "Українське радіо" це зробило. Українська радянська республіка єдина, окрім Росії, яка домоглася відкриття окремої національної музичної радіостанції -- радіо "Промінь", воно з'явилося у 60-х, усього за рік після появи московського "Маяка". Для чого? Формально для того, аби ефективно протидіяти "ворожим голосам", пропонувати альтернативу. Але фактично, після появи "Променя" українці почали слухати більше його, а не російський "Маяк". А тут звучали Яремчук, Івасюк, уся наша пісенна естрада. Музика й культура -- вони зберігали вогник ідентичності в серцях десятків мільйонів людей, цей вогник не згасав у радіоприймачах. Чого варта лише історія з піснею Петриненка "Україно", яку наша ведуча Вероніка Маковій ризикнула пустити в ефір у далекому 1987 році, коли цензура була ще міцною, а про Незалежність ще й близько не було серйозних розмов! Завдяки всім цим малим, але насправді величезної ваги крокам, українці на референдумі 1991 року розуміли, чим вони відрізняються від "радянської людини", принаймні в культурному плані, і самостійність якої країни вони обирають", -- розповів Вадим Міський.

Микола Чернотицький зазначив, що сьогоднішнє святкування стосується не лише століття радіомовлення, а й століття довіри, витривалості та відданості місії "Українського радіо". Він поділився кількома історіями, які ілюструють, як радіо стало підтримкою для слухачів у часи повномасштабного вторгнення.

Голова правління Суспільного Микола Чернотицький

"Українське радіо" завжди залишалося незламним голосом підтримки для тих, хто найбільше цього потребує. Слухачка Олена з Маріуполя згадує, як радіоприймач став її єдиним зв'язком із зовнішнім світом, коли, загорнувшись у ковдру, вона прислухалася до тихого голосу українського мовлення. І саме "Українське радіо" дало їй можливість дізнатися про евакуаційний коридор, що дозволив їй вирватися з окупації. Родина з Тростянця знайшла надію серед темряви. Радіоприймач відкрив для них інформацію про "зелений коридор", завдяки якому вони змогли втекти від обстрілів. Хоча сигнал був слабким, ця надія оселилася в їхніх серцях, і родина змогла врятуватися, -- поділився Микола Чернотицький.

Після урочистих виступів на гостей заходу знову чекав захоплюючий музичний момент, в якому взяв участь симфонічний оркестр "Українського радіо". На сцену до оркестрантів приєднався хор хлопців і юнаків із Національної музичної академії України, які спільно виконали творіння Івана Небесного під назвою "Небесний щедрик".

Десятирічний учасник проєкту "Я -- Віртуоз" Макар Ганапольський виконав композицію Левка Колодуба "Танець для кларнета з оркестром", отримавши щирі оплески від глядачів.

На святковий захід завітала й народна артистка України Людмила Монастирська, у її виконанні прозвучала арія Леонори з опери Джузеппе Верді "Сила долі".

Людмила Монастирська і Володимир Шейко.

Заслужена артистка України Сусанна Чахоян порадувала аудиторію чудовим виконанням каватини Лінди ді Шамуні з однойменної опери композитора Гаетано Доніцетті.

Попурі "Пісні Незалежності", "Свято Євробачення" та "Симфонічний Рамштайн" (знакові мелодії країн, що підтримують Україну в часи війни) у виконанні симфонічного оркестру "Українського радіо" стало яскравим продовженням свята для любителів музичного мистецтва.

Диригент Симфонічного оркестру "Українського радіо" Володимир Шейко

Завершальним моментом концерту стало виконання попурі на основі творів Володимира Івасюка. "Червона рута", яку симфонічний оркестр представив кілька разів на біс, змусила глядачів піднятися зі своїх місць і заспівати разом, щедро нагородивши музикантів бурними оплесками.

Симфонічний оркестр "Українського радіо" після виконання "на біс"

Оплески та букети для музикантів.

Сьогодні Президент України Володимир Зеленський вручив державні нагороди та почесні звання співробітникам дирекції "Українського радіо" за їх значний особистий внесок у розвиток радіомовлення в країні, популяризацію національної культури та музичного мистецтва, а також за видатні творчі досягнення і високу професійну майстерність. Крім того, працівники радіо отримали почесні грамоти від Верховної Ради України.

"Ми прагнемо, щоб ви сьогодні разом з нами співали, відчували радість і сльози, а цей вечір залишився у вашій пам'яті назавжди," -- звернулася до публіки ведуча концерту Галина Бабій. І, безсумнівно, це стало реальністю для всіх, хто приєднався до святкування 100-річного ювілею "Українського радіо". Ця радіохвиля протягом багатьох років супроводжує своїх слухачів, даруючи їм розраду та підтримку навіть у найважчі часи.

Related posts