60 гривень за євро та банкрутство в Україні?
Курс євро на рівні 60 гривень та загроза нового банкопаду в Україні. Ці можливості виникають з Меморандуму, укладеного з Міжнародним валютним фондом.
В Україні з'явився ризик нового "банкопада", подібного до того, що країна переживала при голові Нацбанку Валерії Гонтарєвій у 2014-2017 роках, коли було закрито майже 90 банків. Тоді кількість банків скоротилася із 180 до 93, вкладникам доводилося проходити бюрократичні процедури для отримання відшкодувань вкладів, втрачати частину заощаджень (компенсувалося лише до 200 тис. грн). А Фонд гарантування вкладів філіц виплатив людям відшкодувань на загальну суму 90 млрд грн, для чого йому довелося позичати кошти у Нацбанку та Міністерстві фінансів, і досі він віддав не всі борги. Зараз фінансовий ринок знову стривожений, причина -- нові вимоги щодо капіталу банків, під якими в жовтні 2024 року підписалася українська влада (Нацбанк у тому числі) в останньому Меморандумі МВФ -- вони можуть призвести до закриття багатьох банків.
Зокрема, в документі зазначено, що Україні необхідно впровадити вимоги до банків стосовно статутного капіталу на рівні 5 мільйонів євро, відповідно до директив Євросоюзу. Це перевищує нинішній норматив, який становить 200 мільйонів гривень. За актуальним курсом, це приблизно €4,4 мільйона, що призводить до дефіциту капіталу у багатьох фінансових установ, як тільки Україна виконає нові вимоги Міжнародного валютного фонду.
Згідно з Меморандумом, Нацбанк зобов'язався до січня 2025 року підготувати законопроект щодо нових вимог до капіталів (5 млн євро), а після його ухвалення Верховною Радою, дати банкам 6 місяців на його виконання. Усі, хто не захоче/не зможе його виконати, будуть позбавлені банківської ліцензії, тобто будуть закриті. Якщо банки не зможуть розрахуватися зі своїми вкладниками, що найчастіше відбувається під час таких ліквідацій, то кошти на рахунках (депозитних, карткових, будь-яких) компенсуватиме Фонд гарантування вкладів. При цьому, під час дії військового стану та 3 місяців після його завершення держава гарантує людям компенсацію 100% банківських вкладень (у мирний час - максимум до 600 тис. грн). Тобто витрати на виплати вкладникам під час війни будуть чималі.
Станом на 24 жовтня, офіційний курс гривні до євро дорівнює 44,4 грн за євро, а капіталізаційна вимога складає 5 мільйонів євро, що еквівалентно 222 мільйонам гривень. За даними, опублікованими НБУ, на 1 вересня 2024 року 10 українських банків мають статутні капітали, що не досягають цього порогу:
Усі ці організації відразу ж потраплять у зону небезпеки після прийняття нового законодавства, що стосується капітальних вимог.
Проте обставини можуть стати навіть суворішими.
За інформацією, отриманою від джерел у ЗМІ, Національний банк України має намір у 2025 році встановити новий курс для розрахунку 5-мільйонного капіталу в євро, який становитиме 60 гривень за один євро. Відомо, що наглядовий департамент НБУ проводить свої розрахунки з урахуванням цього курсу і вимагатиме від банків мінімальний статутний капітал у розмірі 300 млн грн. Якщо це правило набуде чинності, то під загрозою опиниться 21 банк, що складає приблизно третину всієї банківської системи України, в якій налічується 62 банки. За оцінками НБУ, лише чотири з цих 21 банків зможуть швидко збільшити свій статутний капітал до 300 млн грн за рахунок прибутку, тоді як решті 17 банків доведеться шукати фінансування у 2025 році. У випадку, якщо вони не знайдуть необхідні кошти, їм доведеться або добровільно відмовитися від ліцензії та закритися, або чекати на примусове закриття з боку Національного банку.