Боррель: Європейський Союз забезпечить Україну більше ніж 1,5 мільйона снарядів до завершення 2024 року.
Озброєння для України (асоціативно) / Зображення: Narciso Contreras/AA/picture alliance
Жозеп Боррель, високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ та безпеки, здійснив свій п'ятий візит до Києва з початку повномасштабного вторгнення Росії. Під час зустрічі з українським політичним керівництвом він запевнив, що ініціатива ЄС щодо постачання Україні 1 мільйона артилерійських снарядів буде повністю реалізована до кінця 2024 року. Крім того, з урахуванням інших угод, країни ЄС планують передати Україні понад 1,5 мільйона боєприпасів.
У ході обговорень було підкреслено, що Україні необхідна фінансова допомога від партнерів. Київ готовий інвестувати 3 мільярди доларів у власне виробництво дронів, однак загальна сума потреб складає 11 мільярдів доларів. Таким чином, надзвичайно важливим є питання використання коштів, отриманих від заморожених російських активів, для зміцнення українського оборонно-промислового сектору.
Київ акцентував увагу на необхідності скасування обмежень на далекобійні удари по Росії з використанням західної військової техніки, оскільки саме в Україні вирішуються питання, що впливають на майбутнє європейської та глобальної системи безпеки. Відповідно, основними темами зустрічі та переговорів стали подальший розвиток співпраці між Україною та Європейським Союзом, збільшення обсягів військової допомоги, зняття заборон на удари по військовим об'єктам на території Росії, активізація підтримки в рамках Європейського фонду миру, а також завершення всіх формальностей, пов'язаних з наданням Україні 50 мільярдів доларів згідно з рішенням G7.
"Європейський союз підтримуватиме Україну з погляду безпеки й після ймовірного припинення Сполученими Штатами військової підтримки Києва", - заявив Жозеп Боррель. Європейська рада щойно підтвердила зобов'язання Євросоюзу підтримувати Україну. Безпекова угода на 10 років, яку ЄС підписав з Україною, залишається чинною.
"Ми підтримували і будемо продовжувати підтримувати Україну. І ми будемо робити це не тому, що ми дуже дружні й дуже щедрі - а тому, що це в наших інтересах. Безпека України - це частина нашої безпеки", - зазначив Високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики.
Європейський Союз вже виділив Україні €42 мільярди на військові потреби. "ЄС проявляв підтримку та солідарність з Україною "навіть тоді", коли наша країна ще не була членом союзу, і ця підтримка могла б бути значно більшою, якби процес євроінтеграції України вже завершився", - зазначив Ж. Боррель.
"Ми не збираємося створювати європейську армію, але ми збираємося зробити наші армії більш оперативно сумісними й посилювати їхню співпрацю, щоб уникнути прогалин і дублювань у розбудові спільного оборонного потенціалу. Ми на цьому шляху", - підсумував Ж. Боррель.
На його думку, обрання Дональда Трампа новим президентом США, який виявляв небажання підтримувати оборонні зусилля інших країн, стало "можливістю для європейських держав взяти на себе відповідальність за власну безпеку та оборонні спроможності". Високий представник ЄС із зовнішніх справ і безпеки під час своїх візитів до України регулярно відвідує різні регіони, і цього разу його шлях пролягав через Чернігівщину. У Києві, під час повітряної атаки з боку Росії, йому довелося провести ніч у укритті.
Водночас Європейський парламент готується до ухвалення резолюції, що закликає вжити ефективні заходи проти "тіньового флоту" Росії. У документах Європарламенту містяться пропозиції щодо введення санкцій проти суден, які транспортують російську нафту, а також щодо посилення супутникового моніторингу і цільових перевірок танкерів з боку Європейського Союзу. Крім того, резолюція передбачає запровадження нових вимог до морських суден, які б підтверджували наявність страхування при пересуванні в європейських водах.
Зазначається, що танкери "тіньового флоту" Росії спричинили щонайменше дев'ять розливів нафти і нафтопродуктів, що залишили широкі нафтові плями на водній поверхні по всьому світу. Зокрема, виявлено скиди в широких водних акваторіях від Таїланду до В'єтнаму, а також Італії та Мексики, і всі вони пов'язані з російським "тіньовим флотом", що дуже негативно впливає на міжнародні торгові шляхи.
В кінці жовтня 2024 року міжнародна екологічна організація Greenpeace оприлюднила результати розслідування, в якому йдеться про те, що "тіньовий флот" Росії, що займається транспортуванням нафти, складається щонайменше з 192 застарілих танкерів. З цих суден 171 хоча б раз за останні два роки пройшло через води Німеччини у Балтійському морі та частину Мекленбурзької затоки. Це свідчить про спроби Москви уникнути запроваджених санкцій.
Окрім цього, судна російського "тіньового флоту" переміщуються через інші активні морські коридори, зокрема Червоне море та Панамський канал. Це свідчить про те, що будь-яка значна аварія може суттєво вплинути на критично важливі міжнародні торгові маршрути.
Отже, Європейський Союз поступово виявляє готовність активніше взяти на себе відповідальність за підтримку України в її протистоянні російській агресії, а також зміцнити санкційну політику проти Росії. Це відбувається незважаючи на ризик значного зменшення або повного припинення американської допомоги Україні під новим президентом.
Більшість країн Європейського Союзу усвідомлюють потенційні загрози у разі, якщо Росія здобуде військову перевагу у конфлікті в Україні. Це не лише може призвести до продовження російської агресії в західному напрямку, а й вимагати від континенту значно більших фінансових витрат на стримування Москви, які можуть перевищувати поточні витрати у 10-20 разів. Чи не доцільніше було б діяти проактивно і максимально підтримувати Україну зараз, адже вона має можливість зупинити російське просування? Головне - не витрачати час даремно та вжити рішучих заходів.