Чи мали "українські зв'язки" затриманий, який планував новий замах на Трампа?
Сцена з відео AFP TV, зафіксованого 27 квітня 2022 року. Раян Веслі Раут надає інтерв'ю під час зборів на Майдані Незалежності в Києві.
Кожен з нас зобов’язаний щоденно вносити свій вклад, навіть найменшими діями, у підтримку прав людини, свободи та демократії; ми повинні всі разом допомагати китайському народу.
Якщо ці слова вам незнайомі, не турбуйтеся — до нещодавнього часу про них знали небагато людей. Все змінилося 15 вересня, коли поліція затримала чоловіка, який описав свій профіль у WhatsApp саме таким чином, в рамках розслідування можливого замаху на Дональда Трампа.
Слід зазначити, що на момент публікації ще не підтверджено, чи дійсно мова йде про замах або спробу замаху на колишнього президента США. Тому проводити пряму аналогію з подіями, які сталися на мітингу в Батлері два місяці тому, не зовсім коректно, адже цього разу обійшлося без жертв.
Те, що стало об'єктом уваги медіа, зокрема – засобів масової інформації однієї певної країни, це те, що
У недавньому минулому ймовірний нападник виявляв підтримку України та висловлював негативні думки щодо Трампа.
Наскільки правдоподібним є гаданий "український слід" у другій стрілянині, пов'язаній з кандидатом у президенти США від республіканців, та які наслідки це матиме - в матеріалі "ЄвроПравди".
Нинішній інцидент зі стріляниною, пов'язаний із Трампом, розгортався зовсім не за таким драматичним сценарієм, як події 13 липня.
Колишній президент, а тепер кандидат на пост президента від Республіканської партії, проводив час у своєму гольф-клубі Trump International, розташованому у Вест-Палм-Біч, неподалік від своєї резиденції Мар-а-Лаго у штаті Флорида.
Там не було велелюдного мітингу, Трамп просто грав собі у гольф.
Безумовно, відкриті простори мають свої небезпеки для охорони важливих осіб, але вони не порівнянні з тими, що мали місце у Батлері.
Перші новини про події у Вест-Палм-Біч виявилися неоднозначними.
Інформація про стрілянину, в якій брали участь принаймні дві особи, стала відома, але особи стрільців і їхні цілі залишаються невідомими. Саме з цієї причини спочатку засоби масової інформації висловили припущення, що цей інцидент не пов'язаний з самим Трампом, а стався просто в сусідньому районі.
Однак, відома прихильниця Трампа Марджорі Тейлор Грін негайно висловила думку про "атаку на Трампа".
Наступні події засвідчили, що версія Гріна, хоча й поки що не остаточно підтверджена, має пріоритетне значення для Федерального бюро розслідувань.
Агенти Секретної служби виявили підозрілого індивіда під час обстеження найближчого поля для гольфу, куди мав намір з’явитися Трамп. Зокрема, їх увагу привернуло те, що спочатку здавалося дулом кулемета АК-47, що виступало з кущів поблизу.
Агенти виявили стрільця, відкривши вогонь у його бік, але він швидко залишив зброю і втік на своєму автомобілі.
Та чоловіка на чорному Nissan уже незабаром перехопила поліція - не в останню чергу завдяки анонімному свідку, який сфотографував авто й передав правоохоронцям. Його затримали за понад 60 кілометрів від гольф-клубу Trump International.
Чоловік взяв із собою оптичний приціл, дві торби та екшн-камеру GoPro.
В результаті подій: Трампа не піддали вогню, однак ФБР припускає, що це могло бути спробою на замах на колишнього президента; він висловлює вдячність Секретній службі за їхню роботу; прихильники Трампа святкують, що їхній лідер залишився живим; тоді як противники Трампа, як і очікувалося, засуджують акти політичного насильства.
Врешті-решт, ця ситуація може виявитися для Трампа справжнім "подарунком від долі". Адже на фоні вже другого замаху, навряд чи хтось згадає, що всього лише тиждень тому республіканець зазнав поразки в дебатах з Камалою Гарріс, а його популярність продовжує стрімко знижуватися.
Офіційно, певна річ, імені затриманого не розголошують, але для американських ЗМІ з їхніми джерелами в правоохоронних органах ніщо не є секретом.
Таким чином, ймовірний замах на Трампа міг бути здійснений 58-річним Раяном Веслі Раутом.
У колишнього будівельника родом із Північної Кароліни неординарна якщо не біографія, то погляди - якщо принаймні судити із соцмереж та попередніх інтерв'ю у ЗМІ.
У 2002 році Раут потрапив до місцевих новин, коли після зупинки поліцією забарикадувався в будівлі на кілька годин, озброївшись. Йому висунули обвинувачення в незаконному зберіганні зброї та володінні автоматичною зброєю, яка в документах була класифікована як "зброя масового ураження".
Результати розслідування залишаються невизначеними, проте відомо, що Раут на той момент визнав свою провину.
"Я вважала, що він або за ґратами, або вже покинув цей світ."
говорила журналістам одразу після стрілянини у Вест-Палм-Біч офіцерка поліції, яка тоді вела справу 58-річного чоловіка.
ЗМІ також вдалося знайти й інші кримінальні обвинувачення, висунуті проти Раута - зокрема, озброєне пограбування та викрадення майна, але неясно, чи дійшла справа до його ув'язнення хоча б у якомусь із випадків.
Політичні погляди Раяна Веслі Раута - не менш колоритні. У соцмережі X (Twitter) у 2020 році він запросив північнокорейського диктатора Кім Чен Ина на Гаваї, де на той час жив і вів бізнес, запропонувавши свою роль "посла і зв'язкового" для вирішення двосторонніх суперечок між Вашингтоном і Пхеньяном.
Там Раут висловив підтримку колишній претендентці на номінацію від Демократичної партії Тульсі Габбард, зазначивши, що вона "непохитно працюватиме над досягненням мирних угод у Сирії, Афганістані та в інших зонах конфлікту".
І навіть це ще не все: Раут зрештою підтримав кандидатуру… Дональда Трампа на виборах 2016-го.
Незважаючи на це, на початку року він раптово звернувся до Байдена, якого він зазвичай називав "сонним Джо", через платформу X (Twitter) і запропонував йому креативну назву для його виборчої кампанії — KADAF, що означає "підтримуйте Америку демократичною та вільною". Щодо Трампа, у нього була інша ідея — MASA, що розшифровується як "знову перетворити американців на рабів".
"На виборах важливість ДЕМОКРАТІЇ на кону, і ми не маємо права на поразку", - такими словами завершується цей твіт.
21 квітня 2022 року Раут звернувся до Ілона Маска через X (Twitter) з пропозицією придбати у нього ракету, модифікувати її, додавши бойову частину, та запустити в напрямку "чорноморського маєтку Путіна, щоб покласти край його існуванню".
"Будь ласка, озвучте вашу ціну," - попросив він.
І це зовсім не єдине підтвердження зв'язків Раута з Україною.
"Я хочу летіти до Кракова і йти до кордону України, щоб бути добровольцем, воювати і померти", - такий запис (тільки з усіма заглавними літерами) він розмістив після повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році.
Однак Раут не вирішив вступати у війну. Замість цього, він зазначив, що протягом 2022-2023 років кілька разів відвідував Україну та проводив зустрічі з представниками українського Міністерства оборони. Незабаром засоби масової інформації підтвердили його поїздки до Києва, проте про його переговори з урядовцями є інформація лише з його власних слів, оскільки українська сторона поки що не дала жодних коментарів.
Не зовсім очевидно, чим конкретно займався Раут в Україні.
Однак він фігурує в декількох статтях авторитетних американських медіа, що висвітлюють американців, які підтримують Україну.
У 2022 році в інтерв'ю для Newsweek він висловив свої зауваження щодо американського керівництва, вказуючи на його нерішучість. Він охарактеризував війну в Україні як "чорно-білу" та сприйняв її як "конфлікт між добром і злом".
У The New York Times згадали, що в 2023 році вони спілкувалися з Раутом, який висловлював намір залучити афганських військових, що переховувалися від режиму "Талібан", для участі у військових діях на стороні України. Він обговорював це питання з представниками США та України.
У чоловіка був, здавалося, украй продуманий план: потай вивезти афганців через Пакистан, який є "дуже корумпованою країною", та влаштувати їх або в український Міжнародний легіон, або деінде.
Однак, як і передбачалося, цей задум не виявився успішним.
Того ж року в інтерв'ю виданню Semafor Раут уже представлявся керівником "Міжнародного волонтерського центру" та скаржився, як після п'яти місяців перебування в Україні просто не може працювати з українською стороною, бо вона "всюди бачить російських шпигунів", а Міжнародний легіон підняв рівень стандартів для рекрутингу (легіон офіційно спростував, що американець будь-коли в них служив).
Незважаючи на це, виглядає на те, що Раут не зупинявся у своїх зусиллях реалізувати свої плани. Ще в червні він розмістив допис у Facebook, де зазначав, що продовжує наполегливо працювати над тим, щоб Україна прийняла афганських добровольців на службу. Він також закликав цих добровольців не припиняти дзвонити йому.
Звичайно, російська пропаганда, яка дивовижно активно обговорювала деталі ймовірної спроби замаху на Трампа, зосередила свою увагу лише на одному яскравому аспекті: затриманий 58-річний Раян Веслі Раут, який є активним прихильником України, виявився власником цілого арсеналу зброї, а також робив внески на підтримку демократів. Як це поєднується з його підтримкою Трампа у 2016 році, залишається незрозумілим, але факти залишаються фактами.
Навіть поверхневе ознайомлення з усім різноманіттям внутрішньої та зовнішньої політики Раута свідчить про те, що, м'яко кажучи, намагатися знайти "український слід" у стрілянині поблизу гольф-клубу Трампа — це заняття, яке заслуговує лише на увагу російських пропагандистів.
Цілком ймовірно, що Раута можуть визнати абсолютно неосудним.
Досі залишається невідомим, чому він вирішив, нібито, влаштувати стрілянину, а також чи дійсно Трамп був ціллю цієї атаки.
Особливо викликає питання, наскільки задекларована ним підтримка України взагалі має відношення до ситуації. Як видно, навіть ця підтримка має свої обмеження та залишається далеко не повністю зрозумілою.
Сім'я Раута також перебуває в шоковому стані через те, що трапилося: його сини описують батька як дбайливою людиною і не можуть повірити, що він міг замислити щось подібне.
А отже, час робити висновки настав тільки про роботу російської пропаганди у США - якій, імовірно, дуже скоро буде вкрай непереливки.