Ціни зростатимуть у прискореному темпі: НБУ роз'яснив причини інфляційного підйому в Україні.


Протягом найближчих місяців інфляційний тиск залишиться актуальним через зменшення пропозиції деяких продуктів харчування в порівнянні з минулим роком, зростання загального попиту, спричинене великими бюджетними витратами, швидке підвищення зарплат та брак електроенергії під час зимового періоду, - зазначено в повідомленні.

Як зазначили в НБУ, у своєму жовтневому прогнозі НБУ очікував вихід інфляції за межі 10% у січні 2025 року, "проте з урахуванням останніх фактичних даних посилилися ризики, що це може відбутися раніше".

Одночасно Національний банк України продовжує прогнозувати, що вже навесні наступного року інфляційні показники почнуть знижуватися. Наприкінці 2025 року очікується, що інфляція складе 6,9%, з подальшою тенденцією до досягнення цільового рівня в 5%. Цей процес буде підтримуватися заходами, що стосуються процентних ставок та валютного регулювання, а також збільшенням пропозиції продуктів харчування і зменшенням зовнішнього цінового тиску.

Національний банк України інформує, що в жовтні 2024 року річна споживча інфляція зросла до 9,7%, у порівнянні з 8,6% у вересні. У місячному вимірі зафіксовано підвищення цін на 1,8%.

Згідно з даними Національного банку України, одним з ключових факторів, що викликав відхилення від прогнозованої траєкторії, стало раптове прискорення інфляції в секторі продовольства. Це сталося через значні негативні впливи погодних умов на сільськогосподарські культури, що призвело до зменшення постачання продуктів харчування. Також спостерігалося більш швидке, ніж очікувалося, зростання адміністративно регульованих цін і вартості пального.

Фундаментальний тиск інфляції виявився більшим, ніж очікувалося. У жовтні базова інфляція зросла до 8,3% порівняно з 7,3% у вересні. Це підвищення зумовлене, зокрема, стрімким подорожчанням перероблених харчових продуктів через зростання вартості сировини, а також збільшенням витрат компаній на електроенергію та заробітну плату, як зазначається в звіті.

За інформацією Національного банку України, спекотні умови без опадів влітку та на початку осені цього року вплинули на врожайність, терміни дозрівання та якість ряду овочів і фруктів, що позначилося на їхньому ринковому пропозиції. Зокрема, спостерігалося швидке зростання цін на овочі, які входять до складу борщового набору, а також на більшість фруктів. Ціни на помідори та огірки залишалися вищими, ніж у минулому році, хоча в жовтні темпи їхнього зростання стали повільнішими.

Збільшення вартості сировини, кормів і виробничих витрат, у тому числі на енергію, вплинуло на ціни на борошно, крупи, молоко та м'ясо. Ці ж чинники, вірогідно, вплинули й на те, що здешевлення яєць у річному вимірі суттєво сповільнилося. Натомість зниження цін на цукор пришвидшилося завдяки активній переробці цукрового буряка нового врожаю, зазначили в НБУ.

За даними Держстату, в жовтні 2024 року річна інфляція в Україні прискорилася до 9,7%, порівняно з 8,6% у вересні.

У жовтні НБУ погіршив прогноз щодо зростання споживчих цін в Україні у 2024 році з 8,5% до 9,7%.

За прогнозом НБУ, найближчими місяцями ціновий тиск в Україні зберігатиметься.

Related posts