Депутат Яременко уникає зустрічі з Мар'яною Безугою? - Завтра.UA


Колишній голова покидає "міжнародний" комітет Верховної Ради України.

Наразі кампанія кадрових змін на вищих ешелонах уряду та Офісу президента тимчасово вщухла, проте під куполом парламенту тривають цікаві перестановки. Зокрема, йдеться про зміни в комітетах серед депутатів від пропрезидентської партії "Слуга народу". Наприклад, місяць тому скандальна Мар'яна Безугла вирішила змінити свою комітетську приналежність: їй вдалося вийти з комітету національної безпеки, оборони та розвідки, хоча її колеги не без зусиль намагалися завадити цьому. Тепер екстравагантна нардепка працює в комітеті з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. "Наш закоренілий, корумпований армійський "совок" не можна перемогти без справжнього розвитку співпраці з міжнародними партнерами", - зазначила Безугла, пообіцявши, що її нова боротьба "набула міжнародного виміру".

Виявилося, що незабаром після того, як Безугла покинула міжнародний комітет, "слуга народу" Богдан Яременко вирішив зробити крок у бік нових можливостей. Нардеп повідомив, що вже подав свою заяву, яку підтримало керівництво фракції, і тепер чекає на ухвалення відповідної постанови Верховної Ради. Яременко має намір приєднатися до комітету з питань прав людини та реінтеграції, хоча цей комітет не користується великою популярністю, адже в ньому всього 11 депутатів (для порівняння, у міжнародному комітеті, включаючи Яременка, працюють 15 осіб, а в оборонному — 19). За даними "Главкома", Яременко розглядав комітет з питань безпеки та оборони, з якого пішла Безугла, як більш привабливу альтернативу, але оскільки він вже переповнений, йому порадили звернути увагу на інші можливості.

Дивно, але Яременко утримується від коментарів щодо причин свого рішення до моменту реєстрації відповідної постанови у Верховній Раді, за яку їй ще потрібно буде віддати голос.

Кадровий дипломат Яременко, який має досвід роботи на постах генконсула України у Великій Британії та Туреччині, формально є рядовим членом міжнародного комітету, проте, ймовірно, він не був задоволений цим статусом. Після формування нового парламенту Яременко очолив цей комітет і став дуже помітною фігурою. Його популярність досягла апогею у жовтні 2019 року, коли парламентські папараці, які на той час ще мали доступ на балкон Верховної Ради, зафіксували його приватну переписку, що стосувалася замовлення секс-послуг просто з його робочого місця. Невдалі спроби Яременка виправдатися і звинуватити журналістів лише ускладнили ситуацію, в результаті чого він вибачився перед президентом, колегами по фракції та дружиною, а також подав у відставку з посади голови комітету.

Наступника Яременка шукали досить довго: лише в січні 2020-го замість Яременка головою комітету було обрано Олександра Мережка, який під таке призначення перейшов з комітету з правової політики. Мережко закінчив Інститут міжнародних відносин при Київському університеті ім. Шевченка, але, на відміну від Яременка, після цього займався не дипломатичною, а науковою та викладацькою роботою. Головування в комітеті сприяло тому, що Мережко протягом 2020-2022 років займав посаду віцепрезидента ПАРЄ.

Комітет під керівництвом Мережка переживав непрості часи. У жовтні 2022 року його склад значно змінився: Соломія Бобровська з "Голосу" та Олена Хоменко з "Слуги народу" вирішили зосередитися на питаннях безпеки та оборони, а Михайло Ананченко, також з "Слуги народу", перейшов до комітету з антикорупційної політики. З іншого боку, до міжнародного комітету приєднався Олександр Копиленко, який раніше працював в комітеті з прав людини та реінтеграції, і відразу став заступником голови. Раніше членом цього комітету був Святослав Вакарчук, але після його виходу з Ради його місце зайняв інший представник "Голосу" Андрій Шараськін.

Співрозмовники "Главкома" в "Слузі народу" висловлюють думку, що рішення Яременка може бути зумовлене втратою комітетом з питань зовнішньої політики будь-якої суб'єктності, внаслідок чого його діяльність стала малоефективною. "З одного боку, дійсно, питання зовнішньої політики наразі вирішуються на інших рівнях, але з іншого - депутати, які входять до міжнародних делегацій, активно працюють над цими питаннями. Керівництво Ради також зайняте зовнішньою політикою, - зазначає один з впливових членів фракції. - У той же час комітет, здається, опинився в інформаційному вакуумі - він лише затверджує ратифікації, але не виконує функцій з посилення чи координації міжпарламентської дипломатії і не співпрацює з Міністерством закордонних справ, як це було б доцільно".

Один із учасників комітету висловив припущення, що прихід Безуглої міг суттєво вплинути на Яременка: "Проте в нашому комітеті представлені різні думки, і ми зобов'язані співпрацювати з тими, хто є. Навіть якщо їхні погляди нам не до вподоби".

Голова міжнародного комітету Олександр Мережко в інтерв'ю виданню "Главком" зазначив, що Яременко не обговорював з ним питання можливого переходу до іншого комітету, проте він поважає його рішення. "У нас вже є кілька членів, які перейшли до комітету з безпеки та оборони, а також депутати, які приєдналися до нашої команди, - підкреслив Мережко. - Це абсолютно звичайна практика. Водночас, ми висловлюємо вдячність Богдану Васильовичу за його значний внесок у роботу нашого комітету. Він є досвідченим і висококваліфікованим дипломатом".

Залишається лише очікувати роз'яснень від самого Яременка. Проте, виникають сумніви щодо того, чи він відкриє справжні причини свого вибору. Принаймні, на даний момент.

Related posts