"Фінансова прогалина" у 500 мільярдів: "Телеграф" виявив джерела коштів для компенсацій військовим ЗСУ.


Політики та економічні експерти поділилися інформацією про те, що зараз відбувається.

У державному бюджеті України не передбачено фінансування для виплати заробітних плат та "бойових" винагород військовослужбовцям Збройних Сил з вересня 2024 року. Цю шокуючу новину озвучив з трибуни Верховної Ради перший заступник міністра фінансів Денис Улютін.

За словами заступника, це пов'язано з тим, що влада очікувала на деескалацію ситуації на фронті до вересня. Таким чином витрати на ЗСУ мали б зменшитись, але сталось зовсім навпаки. Чи дійсно ситуація є критичною, і чим тепер закрити "діру" у 500 мільярдів, дізнавався "Телеграф".

Народна депутатка, членкиня парламентського Комітету із питань бюджету Леся Забуранна, розповіла, як могло так статися, що не передбачили виплат для військових. Вона каже, що дійсно очікувалась деескалація на фронті. Зокрема, такі очікування були не лише в Уряду, але й у міжнародних партнерів.

"Усі витрати, передбачені для сектору безпеки та оборони, формувались з урахуванням цього фактору. Також слід пам'ятати, що фінансування оборонних витрат здійснюється виключно за рахунок внутрішніх доходів України, і ми не маємо права використовувати жодну копійку міжнародної допомоги," -- підкреслила депутатка.

Леся Забуранна також звертає увагу на затримки в отриманні пакету міжнародної підтримки від США, який, окрім фінансових ресурсів, включав значний обсяг військової допомоги. "До моменту його голосування країна змушена була використовувати власні бюджетні кошти для закупівлі озброєння навесні. За словами політикині, це сталося з трьох основних причин. Проте не варто говорити про жодну "зраду": найближчим часом комітет представить Верховній Раді на повторне читання законопроєкт, що передбачає виділення цих 500 мільйонів."

Але де ж їх знайти? На це запитання "Телеграфу" вичерпно відповіла Ніна Южаніна – народна депутатка, політикиня та заслужена економістка України.

"Мені не здається правдоподібною версія, що при складанні бюджету на 2024 рік були надії на деескалацію, а отже, витрати на оборону виявляться нижчими, ніж це було насправді."

На її думку, це не був чітко визначений бюджет, який країна могла б використовувати протягом 2024 року. Це були лише агреговані дані. Суть проблеми полягає в тому, що Уряд спробував поєднати два несумісні елементи: збільшення в податковому кодексі (очікуване підвищення доходів завдяки підвищенню податків) та всі інші необхідні зміни в бюджетному законодавстві.

За словами Ніни Южаніної, необхідно провести реорганізацію бюджету, що вже діє, шляхом перерозподілу витрат між різними розпорядниками. Це означає, що деякі витрати слід скоротити, а зекономлені кошти перенаправити в інші сфери. Таку процедуру слід реалізувати окремо від змін у Податковому кодексі.

В України є "в запасі" понад 100 мільярдів гривень за рахунок перевиконання бюджету різними міністерствами, а також інші кошти. Якби ця частина була проголосована відразу і в цілому, то ми б не чули зараз ніяких заяв щодо дірки у бюджеті. Ніна Южаніна називає ці вислови шкідливими для суспільства і каже, що військовим дуже образливо чути подібні слова. Тому зараз потрібно виконати низку рішучих дій і перерозподілити кошти заради внормування ситуації з виплатами для військових.

Раніше "Телеграф" також розповідав, що буде з грошами на допомогу Україні, які можуть "згоріти". В Пентагоні дали відповідь.

Related posts