Згідно з даними Allianz, у 2023 році фінансові активи домогосподарств по всьому світу підвищилися на 7,6%.


У 2023 році фінансові активи домогосподарств по всьому світу зросли на 7,6% завдяки стабільній економічній ситуації та активним ринкам, що більше ніж компенсувало зниження на 3,5%, яке було зафіксоване в минулому році. Ці дані представлені в щорічному звіті Global Wealth Report, підготовленому страховою компанією Allianz SE.

Отже, на завершення минулого року загальна сума активів досягла 239 трильйонів євро. Чисті активи, після вирахування зобов'язань, склали 182 трильйони євро, що на приблизно 15 трильйонів євро перевищує відповідний показник 2022 року.

Одночасно спостерігалося нерівномірне зростання трьох основних класів активів. Інвестиції в цінні папери підвищилися на 11%, тоді як страхові та пенсійні накопичення зросли на 6,2%. Це зростання стало можливим завдяки буму на фондовому ринку та підвищеним ставкам.

У той же час, темпи зростання банківських депозитів знизилися до 4,6%, що стало наслідком нормалізації ситуації після кількох років стрімкого зростання, спричиненого пандемією COVID-19. Це одні з найнижчих показників за останні два десятиліття, як зазначається у відповідному повідомленні.

У світовій фінансовій системі банки зафіксували лише 19 мільярдів євро, що майже вдвічі менше, ніж у 2022 році. "Головною причиною цього стало те, що американські домогосподарства зняли депозити в обсязі 650 мільярдів євро", - зазначається в аналітичному звіті.

Минулого року фінансові активи домогосподарств зменшилися лише в двох країнах: Новій Зеландії та на Тайвані. В Азії та Північній Америці темпи зростання склали однакові 8%. При цьому добробут американців зріс на 8,6%, а китайців – на 8,2%. У країнах Західної Європи активи домогосподарств зросли на 5%, причому у Великій Британії було зафіксовано лише 1,5% підвищення.

Внаслідок значної інфляції реальні фінансові активи громадян на кінець 2023 року майже не зазнали змін у порівнянні з показниками 2020 року.

У порівнянні з допандемійним 2019 роком, обсяги активів зросли на 9,1%. Найвищий показник активів на душу населення спостерігається у Швейцарії (382,91 тис. євро) та США (314,93 тис. євро), що суттєво перевищує показники інших країн. Якщо врахувати борги, американці випереджають швейцарців з показником 260,32 тис. євро проти 255,44 тис. євро.

Експерти Allianz вважають, що в 2024 році фінансові активи домогосподарств можуть збільшитися на 6,5%, завдяки позитивній динаміці на фондових ринках та стабільності економіки. Проте, у найближчі роки слід очікувати більш помірного зростання, що становитиме приблизно 4-5%.

На противагу значному підвищенню фінансових активів, вартість нерухомості, що належить домогосподарствам, у 2023 році зросла лише на 1,8% (до 140 трильйонів євро), що є найнижчим показником зростання за останні десять років.

Також у звіті зазначається, що концентрація фінансових активів залишається надзвичайно високою. На частку 10% населення (близько 570 млн осіб із середнім рівнем чистих активів близько 273,85 тис. євро) припадало 85,7% світового добробуту 2023 року. Проте два десятиліття тому їх було ще більше - 91,9%.

Related posts