Гарріс або Трамп? Як результати американських виборів вплинуть на Україну.
Камала Гарріс запевнила Україну у своїй непохитній підтримці у протистоянні російському вторгненню та висловила критику на адресу Володимира Путіна. Під час Мюнхенської конференції з безпеки в лютому вона засудила затримки у наданні військової допомоги з боку Конгресу, підкресливши, що такі обставини лише послужать на користь агресора.
"Історія показує, що якщо ми не вживаємо заходів, коли агресор без наслідків порушує кордони сусіда, він буде продовжувати свої дії. У випадку з Путіним це може призвести до загрози для всього континенту Європа," - підкреслила вона.
На першому Всесвітньому саміті миру, що відбувся у Швейцарії, віце-президент Гарріс виступала від імені Сполучених Штатів. Вона підкреслила важливість притягнення агресора до відповідальності, зазначивши, що інакше це може спонукати до агресії інших держав і призвести до нових конфліктів.
Під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським у вересні вона підкреслила, що жодні питання, пов'язані з війною, не можуть бути вирішені без участі України. Крім того, вона висловила думку, що деякі представники США намагаються змусити Україну погодитися на територіальні поступки, очевидно, маючи на увазі Дональда Трампа.
"Ці ідеї нагадують висловлювання Путіна. Однак це не мирні ініціативи, а швидше вимоги до капітуляції. Це є небезпечним і абсолютно неприйнятним", - зазначила Гарріс, підкресливши, що Путін має можливість оперативно завершити конфлікт, просто вивівши свої війська.
Зображення: Камала Гарріс висловлює підтримку бачення Володимира Зеленського щодо мирного завершення конфлікту між Росією та Україною (president.gov.ua)
В цілому, за її словами, вона розділяє уявлення Зеленського про те, як має завершитися війна. Проте конкретних коментарів стосовно українського плану перемоги вона не надавала. Під час дебатів з Трампом вона звинуватила його в потуранні диктатору, зазначивши, що той "здався б за 24 години", замість того, щоб покласти край конфлікту. "Ви вважаєте, що маєте дружні стосунки з диктатором, але насправді він би вас з'їв на обід", - підкреслила Гарріс, додавши, що "Путін вже сидів би в Києві", якби Трамп був при владі.
В цілому, вона ясно висловила прагнення бачити невдачу Росії та запевнила, що продовжить курс Джо Байдена у наданні підтримки Україні.
Ці очікування є цілком обґрунтованими, оскільки Гарріс залишається членом діючої адміністрації, зазначає директор "Інституту Американістики" та аналітик "Інтерньюз-Україна" Владислав Фарапонов.
"Проте, щоб дати чітку оцінку, не вистачає конкретних даних не лише від самої особи, а й від тих, хто може зайняти важливі позиції в її команді. У Вашингтоні це питання викликає чималий інтерес. Важливо розуміти, хто очолить країну, але не менш значущим є те, хто буде радником та займатиме інші ключові ролі", - поділився він в інтерв'ю РБК-Україна.
Але з Камалою Гарріс все не так просто, як здається. Вона більш прогнозована, більш інституційна (готова працювати в рамках налагоджених контактів), але проблемою може стати відсутність чіткої зовнішньополітичної стратегії, каже експерт Ради зовнішньої політики "Українська Призма" Олександр Краєв.
"Усе це може спричинити певну пасивність і ще більш обережну зовнішню політику. Для України це є не менш негативним, ніж хаотичні дії Трампа. Очевидно, що США продовжать свою підтримку, але чи варто сподіватися на справжню рішучість, нові рішення та якісно іншу підтримку? Це залишається під питанням," - висловив свою думку він.
Дональд Трамп ставить під питання важливість підтримки України, наголошуючи, що більшість відповідальності повинна лягати на Європу. Він також кілька разів ухилявся від чіткого відповіді на запитання про свої наміри щодо перемоги України. Проте, він стверджував, що у разі свого переобрання готовий швидко вирішити конфлікт - ще до початку свого терміну в січні 2025 року.
У квітні Трамп висловив готовність надати Україні фінансову підтримку у формі кредиту, подібно до програми ленд-лізу, що була впроваджена США для своїх союзників під час Другої світової війни. Проте, щодо своїх планів щодо завершення конфлікту, він висловився досить слабо.
Можливо, спробують спонукати Путіна до діалогу, а в разі його відмови, посилять підтримку України. Проте, паралельно готові чинити тиск і на Зеленського. "Я б порадив Зеленському укласти угоду. А Путіну сказав би: якщо ти не погодишся, ми надамо (Україні, - ред.) величезну допомогу, більше, ніж будь-коли раніше. Я б зміг укласти угоду за один день", - підкреслював Трамп ще влітку 2023 року.
На вересневому мітингу у Північній Кароліні він критикував Зеленського. За його словами, той нібито відмовився від угоди, яка б запобігла руйнуванню України. "Не було такої угоди, яка не була б кращою за нинішню ситуацію. Україна зруйнована і не підлягає відновленню", - сказав кандидат від республіканців.
Українського керівника він характеризує як "найздібнішого бізнесмена на планеті", адже щоразу після його візитів до США той, за словами критиків, повертається з величезними сумами, які нібито сягають десятків мільярдів доларів. Крім того, він обіцяє вивести Америку з конфлікту та швидко вирішити його за допомогою телефонних переговорів.
Один з його варіантів полягає у зменшенні цін на енергоресурси. Він переконаний, що якщо вартість нафти знизиться до 40 доларів за барель, це суттєво обмежить надходження нафтодоларів і негативно вплине на здатність Путіна вести війну.
Трамп не раз підкреслював, що підтримує позитивні зв'язки з Путіним. На зустрічі з Зеленським він висловив схожі думки і про українського лідера. У той же час він зазначив важливість "справедливої угоди для всіх" і зазначив, що отримав багато нової інформації під час переговорів із Зеленським, який представив йому свій план досягнення перемоги.
Фото: Дональд Трамп на зустрічі із Зеленським казав про "справедливу угоду для всіх" (president.gov.ua)
Згідно з інформацією, наданою радниками Трампа, американські ЗМІ повідомляють, що його "справедлива угода" може включати в себе замороження війни та створення автономних територій з обох сторін демілітаризованої зони. Крім того, Україні пропонуватимуть відмовитися від вступу до НАТО, переглянути мінські угоди, укладені раніше, а також дочекатися моменту, коли Путін залишить політичну арену.
Важко передбачити, якою буде його політика. Перш за все, він має здатність до несподіваних вчинків. По-друге, у разі обрання на пост президента, він отримає повноваження, які нададуть йому більше можливостей для зміцнення України, зазначає Фарапонов.
"Але ми досі не почули від нього головного. Чи готовий він тиснути на Путіна? А якщо готовий, то якою мірою і за рахунок чого", - зазначив співрозмовник.
Намір Трампа можна оцінити через його основні наративи, які настільки суперечливі, що вказують на певну тенденцію. Його політика буде визначатися виключно його особистими уявленнями та, по суті, залежатиме від його настрою в конкретний момент, зазначає Краєв.
"Те, що він спонукатиме нас до діалогу, вже є підтвердженим фактом. Переговори проходитимуть у форматі: 'давайте домовимося не використовувати зброю, зупинимо все, як є, і розпочнемо умовно новий мінський процес'. Це не означає, що в процесі переговорів він зупинить свою підтримку. Навпаки, він зазначив, що може надати ще більше озброєння. Ситуація в цьому контексті залишається невизначеною", - вважає експерт.
Дональд Трамп і Камала Гарріс бачать для України кардинально різні перспективи, повідомляє The New York Times. І, ймовірно, саме їхні перемоги на виборах визначать, яким буде шлях Сполучених Штатів у цій ситуації.
Трамп, здавалося б, проявляє інтерес до угоди, яка може, можливо, підірвати інтереси України. Гарріс виглядає більш стабільною у своїх підходах, але продовження політики поточної адміністрації США, що уникає відкритої конфронтації з Москвою, ймовірно, призведе до затримок у реакції на нові виклики.
Розглядати, хто з кандидатів є прийнятним для України, є некоректним, оскільки вибір президента США робить американський народ. Натомість, доцільніше оцінити, хто з них може бути більш ризикованим.
"Харріс є менш ризикованою альтернативою. Хоча з нею може бути менше рішучих дій, ми маємо досвід роботи з нею і знаємо, чого очікувати. З Трампом все по-іншому - тут або перемога, або великий провал. Або він стане на нашу сторону і допоможе досягти успіху, або ж буде проти нас, і тоді ситуація може стати дійсно складною", - зазначає Олександр Краєв.
Владислав Фарапонов наголошує, що Україні треба працювати з обома партіями, в обох палатах Конгресу США та готуватися до будь-яких сценаріїв. Це стосується як президентських, так і виборів до Конгресу.
"Чи варто чекати на рішення від обраного президента одразу після 5 листопада? Я гадаю, суттєвих рішень у класичному розумінні не буде. Будуть натяки на адресу України, і буде можливість під час транзиту влади підготуватися до нових сценаріїв. Що стосується заяв Трампа "завершити війну" до вступу на посаду, мені здається, якісь неформальні кроки можуть бути. Але реалістичність цього плану зараз важко оцінити", - сказав аналітик.
За словами Краєва, справжні наслідки американських виборів Україна зможе відчути лише після інавгурації, яка відбудеться 20 січня.
"Ми спостерігаємо за основними напрямками нашої дипломатичної діяльності, які сфокусовані на тому, що поки Байден ще має мандат, але не буде обмежений політично чи виборно. Це дає нам можливість підвищити рівень нашої підтримки, обговорити питання вступу до НАТО та отримання далекобійної зброї. Ми прагнемо максимально використати 76 днів між 5 листопада та 20 січня, щоб досягти всього, що дозволять обставини. Щодо нового президентського апарату, ми, ймовірно, почнемо співпрацю вже з кінця грудня", - зазначив співрозмовник.
Експерти, опитані американським виданням Breaking Defense, вважають, що Трамп може привести до зміни зовнішньої політики США в напрямку ізоляціонізму, що може викликати значне зменшення військових витрат. Незважаючи на обіцянки відновлення миру в Європі та на Близькому Сході, ці обіцянки не узгоджуються з погрозами змусити Україну фактично підкоритися Росії.
Передвиборні заяви Трампа, наприклад, про вихід із НАТО чи щодо України, можуть залишитися просто словами. Однак плани скоротити військову допомогу, швидше за все, будуть реалізовані. Ще більше невизначеності може додати Ілон Маск, який у разі перемоги Трампа, ймовірно, очолить новий департамент ефективності уряду. Він уже пообіцяв звільнити 2 трлн із 7,3 трлн доларів у федеральному бюджеті на 2025 рік.
Якщо Білий дім обере Гарріс, то не варто очікувати суттєвих змін у військовій політиці США. Вона неодноразово підкреслювала, що прагне зберегти статус армії як найпотужнішої та "смертоносної бойової сили у світі", а також забезпечити перемогу над Китаєм у технологічних змаганнях. Гарріс також заявила про свою підтримку України, що передбачає надання необхідної військової допомоги.