Іпотечні програми сприяють розвитку первинного житлового ринку.


перший заступник голови ради директорів "Глобус банку"

За останні місяці кількість оформлених іпотек на житло, що будується, суттєво зросла. На початку 2024 року в загальній кількості виданих кредитів частка первинного ринку не перевищувала 2,6%, а в серпні вона становила понад 8,1%.

Прогнозується, що до завершення 2024 року частка нерухомості, яка знаходиться на етапі будівництва і була придбана в рамках програми "єОселя", може досягти 12-15%, що еквівалентно приблизно 1,5 тисячам кредитів. На мою думку, цей результат можна пояснити кількома важливими факторами.

Першим аспектом є активність забудовників, для яких участь у державній іпотечній програмі є вигідною через прогнозоване підвищення обсягів продажів та поліпшення власної репутації. В даний час вже більше 70 компаній-забудовників та понад 200 житлових комплексів отримали акредитацію для участі в цій програмі.

Другий аспект - це зростання кількості банків, які приєдналися до ініціативи "єОселі". На початку реалізації програми в ній були залучені лише п’ять комерційних банків, а в серпні цей показник збільшився до одинадцяти.

Третій аспект - це поступове полегшення умов для отримання пільгових кредитів.

Варто зазначити, що залучення девелопера та його проєктів до програми "єОселі" підлягає суворим вимогам. Серед них — дотримання встановлених термінів завершення будівництва, безперервність процесу зведення та відповідність заявленим стандартам якості житлової нерухомості. Крім того, участь у "єОселі" слугує своєрідним "знаком надійності" для забудовника. У сучасних умовах, що характеризуються військовими та економічними ризиками, це є важливим аргументом для потенційних інвесторів.

Ми поступово переходимо до того, що програма може зосередитися на первинному ринку. Хоча цей процес буде тривалим, він має стратегічне значення для стимулювання розвитку будівельного сектору. Кошти, вкладені в іпотеку, спрямовуються в реальний сектор економіки, що забезпечує створення робочих місць, виплату зарплат і надходження податків. Це має критичне значення для економіки країни, бюджет якої на 90% формується з витрат на оборону.

З 16 серпня набрали чинності вагомі зміни до державної іпотечної програми.

Отже, умови участі громадян у програмі "єОселя" стали значно більш гнучкими. Зокрема, було знижено початковий внесок для молоді, а також для близьких родичів осіб, які тимчасово переселилися. Проте, враховуючи економічну ситуацію (зростання інфляції), відсоткове навантаження може зрости, що, в свою чергу, може спонукати позичальників до дострокового погашення кредитів.

Є три основні перспективні напрямки розвитку державної іпотечної програми.

Перший аспект полягає у розширенні числа учасників програми, що включає як вітчизняні, так і закордонні фінансові кредитні організації та девелоперів.

Другий аспект полягає у розробці дієвого механізму акредитації для об'єктів на етапах початкового будівництва, який забезпечить значні гарантії надійності для споживачів. Це дозволить уникнути ризиків, пов'язаних з довгобудами та шахрайськими схемами.

Третім пунктом є можливе подальше зменшення вимог для позичальників, зокрема ймовірне зниження іпотечних ставок, що може залежати від економічних та військових обставин.

Related posts