Кабінет Міністрів України провів 11-те засідання Української Платформи Донорів. На зустрічі обговорювалися питання бюджетної підтримки, відновлення та реформування з основними партнерами України.


Українська платформа донорів виступає важливим центром для організації спільних зусиль у залученні міжнародної допомоги задля фінансування бюджету та відновлення країни.

Сьогодні під час відкриття одинадцятого засідання Керівного комітету Платформи, що проходить у Римі, Італія, Міністр фінансів України та співголова Платформи Сергій Марченко зробив відповідну заяву.

У заході взяли участь Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль (онлайн), заступник Національного радника США з міжнародної економіки Даліп Сінгх, а також Генеральний директор Генерального директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Герт Ян Купман. Крім того, були присутні представники країн-партнерів, Європейської Комісії та міжнародних фінансових установ.

Сергій Марченко висловив вдячність своїм колегам за їхню активну участь у роботі Платформи, а також подякував представникам Італії за можливість провести зустріч у Римі. Наразі Платформа об'єднує 23 країни, які мають статус постійних і тимчасових спостерігачів, а також 7 міжнародних фінансових установ.

Серед ключових питань, що обговорювалися, були фінансування бюджетних потреб України на 2024 і 2025 роки, ефективне управління державними інвестиціями, а також реалізація реформ.

Міністр фінансів України окреслив стан фінансової системи та ключові потреби на поточний і наступний роки.

Міністерство фінансів активно працює над залученням внутрішніх ресурсів для забезпечення фінансової стабільності та самодостатності країни, а також для фінансування термінових потреб у сфері безпеки та оборони. У 2024 році потреба в коштах для захисту України зросла на 12 мільярдів доларів США*. Нам слід проактивно реагувати на цю ситуацію. Серед запланованих заходів – збільшення внутрішніх запозичень, оптимізація витрат на обслуговування державного боргу, скорочення загальних витрат і підвищення податкових надходжень.

Незважаючи на це, міжнародна фінансова допомога має вирішальне значення для України, оскільки вона забезпечує виконання найважливіших соціальних витрат. Протягом перших дев'яти місяців 2024 року обсяг міжнародної бюджетної підтримки становить 24,5 мільярда доларів США, що дало змогу повністю фінансувати пенсії, витрати на охорону здоров'я, освіту, відновлення інфраструктури та боротьбу з наслідками війни", - зауважив Сергій Марченко.

У контексті потреб на 2025 рік Міністр фінансів повідомив, що у вересні Уряд подав до ВРУ проект Державного бюджету України на 2025 рік, який опрацьовується до другого читання. Пріоритетом є фінансуванню оборони, соціальний напрям, підтримка громадян.

"Запланований обсяг зовнішнього фінансування для забезпечення всіх соціальних та гуманітарних потреб у бюджеті-2025 - 38,4 млрд доларів США. Наступного року ми розраховуємо отримати 12,5 млрд євро та 1,8 млрд доларів США від ЄС та МВФ відповідно. Актуальним є питання механізму G7 зі збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine) обсягом 50 млрд доларів США за рахунок доходів від заморожених активів рф. Нещодавня пропозиція Єврокомісії обсягом до 35 млрд євро є важливим кроком на цьому шляху. Розраховуємо досягти справедливого рішення з країнами G7 вже найближчим часом", -- додав Сергій Марченко.

Однією з ключових складових діяльності Платформи є координація зусиль України та країн-донорів у сфері відновлення. Для досягнення більшої ефективності у процесі відбудови, Уряд впроваджує реформу управління публічними інвестиціями (Public Investment Management - PIM). Ця комплексна реформа передбачає зміни у підходах до обрання проектів, в які держава планує інвестувати. Враховуючи величезні потреби України в відновленні, PIM стане інструментом для систематизації всіх ініціатив та пріоритетів у економічному розвитку.

Сергій Марченко оголосив про схвалення пілотної версії Єдиного портфеля проектів для реалізації державних інвестицій (2025 Single Project Pipeline). Він також висловив вдячність Світовому банку, Європейській Комісії та Міжнародному валютному фонду за їхню експертну підтримку в цьому процесі.

На сьогоднішній день загальний обсяг проектного портфеля налічує 769 проектів, загальна вартість яких перевищує 60 мільярдів доларів США.

Також українська сторона запевнила, що незважаючи на війну та виклики, Уряд продовжує впроваджувати структурні реформи.

Міністр фінансів окреслив два ключових напрямки діяльності. Перший з них стосується євроінтеграції, адже всі реформи повинні узгоджуватися з нормами та рекомендаціями Європейського Союзу. Другий напрямок - це стимулювання економічного зростання. Як короткотермінове, так і довгострокове зростання, а також збільшення власних фінансових надходжень є критично важливими для швидкого відновлення після руйнівних наслідків повномасштабної агресії.

Для забезпечення прозорості виконання всіх умов та рекомендацій у співпраці з партнерами Мінфін системно оновлює Матрицю реформ. Це інструмент, який систематизує всі заходи та підтримує їх ефективне виконання.

495,3 мільярда гривень, що закладені в нещодавно ухвалених змінах до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", стосуються фінансування сектора безпеки та оборони.

Related posts