Китай застосував штучний інтелект, розроблений компанією Meta, для потреб своїх збройних сил.


Інструмент ChatBIT, розроблений на основі ШІ-моделі Llama від компанії Meta, призначений для аналізу розвідувальної інформації та надання відповідей на військові запити.

Китайські науково-дослідні інститути, пов'язані з Народно-визвольною армією Китаю, використовували загальнодоступну модель Llama від компанії Meta для розробки інструменту штучного інтелекту для потенційного військового застосування. Про це пише Reuters із посиланням на три наукові статті та аналітиків.

Згідно з інформацією з агентства, вчені з Китаю застосували початкову версію Llama, розроблену компанією Meta, для створення інструменту під назвою ChatBIT. Цей проект представляє собою військову систему на основі штучного інтелекту, призначену для збору та аналізу розвідувальних даних, а також для надання точної й достовірної інформації, що допомагає в ухваленні оперативних рішень.

У статті, розглянутій журналістами, йдеться про те, що ChatBIT було тонко налаштовано й "оптимізовано для діалогу та завдань із відповідей на запитання у військовій сфері". Дослідники виявили, що він перевершує деякі інші моделі ШІ, які приблизно на 90% так само ефективні, як ChatGPT-4 від OpenAI. При цьому невідомо, чи була модель ШІ введена в експлуатацію.

"Уперше з'явилися вагомі докази того, що військові експерти НВАК у Китаї систематично вивчають і намагаються використати можливості відкритих програм магістратури права, особливо Meta, у військових цілях", -- зазначила науковий співробітник Фонду Джеймстауна Санні Чунг.

У згаданій публікації також підкреслюється, що в майбутньому ChatBIT може бути застосовано не лише для аналізу розвідувальної інформації, а й для стратегічного планування, проведення імітаційних тренувань та прийняття командних рішень. Автори статті не змогли точно оцінити потенціал та обчислювальну здатність ChatBIT, проте дослідники зазначили, що модель базується лише на 100 000 зразках військових бесід, що є відносно невеликим обсягом у порівнянні з іншими великими мовними моделями.

"Між провідними науковцями Китаю та США в сфері штучного інтелекту існує настільки тісна співпраця, що їх неможливо відсторонити від розробок у цій галузі", – підкреслив Вільям Ханнас, провідний аналітик Центру безпеки та нових технологій (CSET) при Джорджтаунському університеті.

Згідно з інформацією, наведеного у публікації, компанія Meta забороняє застосування своїх моделей штучного інтелекту у "військових сферах, ядерному секторі, шпигунських програмах" та інших функціях, які підпадають під експортний контроль Міністерства оборони США. Це також стосується розробки озброєнь та створення контенту, що може сприяти "підбурюванню до насильства та пропаганді".

При цьому компанія не може повністю забезпечити дотримання цих обмежень, оскільки моделі ШІ Meta є публічними. Представник компанії сказав у коментарі агентству, що вжила заходів для запобігання неправомірному використанню.

"У глобальній конкуренції в галузі штучного інтелекту передбачувана роль єдиної і застарілої версії американської моделі з відкритим вихідним кодом не має значення, коли ми знаємо, що Китай уже інвестує понад трильйон доларів, щоб перевершити США в галузі штучного інтелекту", -- додали в Meta.

Нагадаємо, правила США, що забороняють певні американські інвестиції в штучний інтелект у Китаї, перебувають на стадії остаточного розгляду.

Крім того, було зазначено, що науковці з Цінхуа університету в Китаї оголосили про значний прорив у сфері технологій штучного інтелекту.

Related posts