Практично всі компанії, що виграли аукціон від "Укренерго", офіційно підтвердили свої плани на будівництво "потужних акумуляторних систем" -- Delo.ua.
Як повідомляє пресслужба, зазначені компанії надали фінансові гарантії для реалізації проекту з будівництва електроустановок загальною потужністю 99 МВт. Ці установки, відомі також як "великі батарейки" або "промислові акумулятори", мають бути введені в експлуатацію в енергетичній системі протягом року. До 15 серпня 2025 року необхідно завершити сертифікацію обладнання, а з жовтня планується почати постачання цього резерву для української енергосистеми.
"Цей результат свідчить про значний рівень довіри до 'Укренерго' як до надійного гаранта повернення інвестицій," - зазначили представники компанії.
В "Укренерго" підкреслюють, що аукціон приносить енергетичній системі не лише збільшення балансуючих потужностей у майбутньому, але й значну економію на витратах на допоміжні послуги завдяки введенню нових електричних установок.
Повідомляється, що середньозважена ціна 1 мегавата на спеціальному аукціоні склала близько 700 грн. Для порівняння: зараз за 1 мегават послуг РПЧ "Укренерго" платить 1339,82 грн. Таким чином, як зауважують в "Укренерго", економія за 5 років, у разі незмінності цін, складе майже 2,7 млрд гривень.
Додамо, що послуги з надання резерву підтримки частоти - це послуги готовності електроустановок постійно реагувати на зміну частоти в енергосистемі. Це швидкий резерв, який надається автоматично - не пізніше, ніж через 30 секунд з моменту виникнення відхилення частоти. Він необхідний для стабільної синхронної роботи європейської та української енергосистем.
Компанія "Укренерго" провела довгостроковий спеціальний аукціон на закупівлю РПЧ на 5 років для забезпечення стабільної роботи енергосистеми 15 серпня. Він передбачав закупівлю РПЧ на 99 МВт.
Особливістю аукціону стали одразу декілька факторів - залучення нових для ринку компаній, значна конкуренція та стимул для нових збудованих балансуючих потужностей вже наступної осені.
Раніше такі аукціони дозволяли укладати контракти лише терміном до одного року, що суттєво зменшувало інтерес потенційних інвесторів. Тепер довгострокові угоди з фіксованою оплатою в євро відкривають компаніям нові перспективи для залучення фінансування, зокрема з боку міжнародних фінансових установ.
Згідно з умовами, переможці аукціону стартують свою діяльність у жовтні 2025 року. Це означає, що Україна вже незабаром отримає нові енергетичні проєкти. В умовах дефіциту та очікуваного зростання потреб у балансуванні потужностей, це можна вважати значним досягненням.
Також слід підкреслити, що перший аукціон зібрав 39 учасників, з яких 12 стали переможцями. Як зазначив тодішній голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький, перемогу здобули нові компанії для ринку. Він зазначив, що наразі активність на короткострокових аукціонах невисока, проте на перший аукціон тривалістю 5 років було зафіксовано рекордну кількість учасників, що свідчить про великий інтерес до цього формату.
Дивує, що в серпні було оголошено про 12 переможців, тоді як сьогодні "Укренерго" зазначає 13 переможців, з яких 11 вже забезпечили фінансові гарантії на ескроу-рахунках.
Найбільший інтерес викликає цей сегмент у компаній, що займаються установками зберігання енергії (energy storage). Вони є найбільш конкурентоспроможними, хоча й газова генерація також брала участь. Раніше для надання допоміжних послуг сертифікувалась більш традиційна генерація - теплові, атомні та гідроелектростанції, теплоелектроцентралі.