Незаконні сигарети знову з’являються на ринку: бізнес висловлює занепокоєння та закликає Європол, G7 і МВФ активніше боротися з контрабандистами.
Тіньові виробники сигарет відновили свою роботу та заповнюють ринок України. Ситуація в Україні потребує дієвіших механізмів і кроків та вже привернула увагу Європолу, а міжнародні організації закликають G7 та МВФ активізувати усі політичні інструменти, щоб продовжувати боротьбу з нелегальними сигаретами в Україні.
Про це йшлося заході Американської торговельної палати в Україні приурочиному боротьбі з нелегальними ринками за участю представників посольств, народних депутатів України, представників органів державної влади, у тому числі правоохоронних органів, та бізнесу.
Зокрема, під час зустрічі народний депутат Олексій Устенко акцентував увагу на проблемі контрафактних товарів міжнародних марок, що реалізуються в кіосках.
"Незаконні виробники знову активно повернулися до своєї діяльності та реалізують свою продукцію по всій Україні. Наприклад, у кіосках Харківської та Полтавської областей можна зустріти такі сигарети, як Marlboro," - зазначив народний депутат.
Під час круглого столу Говард П'ю, екс-очільник напрямку боротьби з акцизним шахрайством у Європолі, закликав продовжувати боротьбу з найбільшими нелегальними виробниками сигарет в Україні.
"Нелегальні сигарети - загроза національній безпеці. Політична воля для боротьби з незаконним виробництвом і торгівлею тютюном є абсолютно необхідною. Величезні суми недоотриманих надходжень могли б бути використані для надання важливих громадських послуг. Суспільний попит можна зменшити лише тоді, коли люди усвідомлять, що споживання нелегальної продукції безпосередньо фінансує організовані злочинні угрупування", - заявив Говард П'ю.
Крім того, варто зазначити, що Американсько-Українська Ділова Рада звернулася до представників G7 та МВФ з проханням активізувати свої зусилля у протистоянні нелегальному тютюновому бізнесу. "Закликаємо членів G7 та МВФ об'єднати всі політичні ресурси і разом з Україною вжити всіх можливих заходів для боротьби з найгострішими проявами організованої злочинності, незаконною торгівлею та корупцією на тіньовому ринку сигарет," - йдеться в їхньому листі.
Згідно з даними дослідження, проведеного Кантар Україна, у липні 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюном в Україні зменшився до 14,6%, що є зниженням з 18% у квітні поточного року. Внаслідок діяльності нелегального ринку тютюнових виробів, податкові втрати для Державного бюджету України у 2024 році складають приблизно 23 мільярди гривень.