Олена Шуляк, керівник Комітету Верховної Ради України з питань державного управління та місцевого самоврядування.
Необхідно вжити всіх заходів, щоб програма єВідновлення залишалася активною.
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації було знищено або серйозно пошкоджено близько 60 мільйонів квадратних метрів житлових приміщень в Україні, і ця цифра щодня зростає через нові атаки агресора. Протягом майже трьох років питання житла та відновлення країни залишаються в числі найважливіших. Уряд та парламент активно працюють над удосконаленням державних програм "єОселя" та "єВідновлення", а також розробляють стратегії для відновлення та реконструкції України, ухвалюючи необхідні законодавчі акти. Про це в інтерв'ю Укрінформу повідомила Олена Шуляк, народна депутатка, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також лідер політичної партії "Слуга народу".
Більше ніж 13 тисяч сімей скористалися програмою "єОСЕЛЯ" для придбання житла.
Повномасштабне вторгнення Росії на територію України завдало значних втрат, зокрема внаслідок руйнування цивільної інфраструктури та житлових об'єктів. Які наслідки цього вторгнення відчуваються сьогодні у сфері житла в Україні? Яким чином державні програми сприяють вирішенню цієї проблеми?
Я завжди підкреслюю три основні прагнення українців. По-перше, це прагнення до швидкої перемоги. По-друге, бажання знайти роботу з адекватною оплатою або створити умови для розвитку власного бізнесу. І, нарешті, третє бажання — це мати власне житло, свій дім. Саме ці три фактори можуть сприяти поверненню наших громадян з-за кордону.
На жаль, за час повномасштабної агресії Росії було знищено або серйозно пошкоджено близько 60 мільйонів квадратних метрів житлової площі. Враховуючи, що до початку війни в Україні щорічно вводилося в експлуатацію близько 10 мільйонів квадратних метрів, можна зазначити, що за три неповних роки великої війни ми втратили обсяги, які будувалися більше ніж п'ять років. Ці вражаючі цифри підтверджуються численними дослідженнями.
Світовий банк у співпраці з Міністерством відновлення у грудні 2023 року провів оцінку пошкоджень і втрат, у результаті чого житловий сектор виявився одним із найбільш пошкоджених. Інші інституції також ведуть підрахунки, які свідчать про десятки мільйонів квадратних метрів зруйнованих і пошкоджених житлових приміщень.
Для наших співвітчизників, які втратили свої домівки та робочі місця, дуже важливо забезпечити необхідну підтримку. Вони шукають можливості для кращого життя за межами країни або в нових громадах, намагаючись адаптуватися до нових умов. Тому для держави є критично важливим підтримувати українців у вирішенні житлових проблем — це одна з основних задач, яку слід тримати на порядку денному.
Сьогодні в Україні реалізуються дві масштабні програми, що допомагають вирішити проблему житла для українців: "єВідновлення" та "єОселя".
- Давайте поговоримо про них детальніше. Програма єОселя була запущена ще до повномасштабного вторгнення. Яка кількість іпотечних кредитів укладена станом на зараз?
- Так, програма єОселя народжувалася ще до повномасштабного вторгнення. Планувалося, що це буде пільгова програма для українців з низькими відсотковими ставками, щоб кожен громадянин, який хоче поліпшити свої житлові умови, зміг нею скористатися. Сьогодні ж ця програма набагато ширша, адже вирішує потреби тих, хто, на жаль, залишився без своїх домівок.
Станом на сьогодні було видано 13 520 кредитів. Якщо говорити в грошах, це 21 млрд 759 млн. З одного боку це начебто і невеликі цифри, а з іншого боку це 13 520 щасливих українських родин, які нарешті змогли вирішити своє житлове питання.
Перш за все, єОселя працює для військовослужбовців, для представників правоохоронних та силових відомств. Станом на сьогодні більше ніж 50% з отриманих кредитів - це сім'ї військовослужбовців та силових відомств. Програмою також змогли скористатися наші педагоги - 1158 сімей, медики - 1118, науковці. Звичайно, до програми є низка питань, і над цим ми невпинно працюємо.
НЕОБХІДНО ВДОСКОНАЛИТИ ЄОСЕЛЮ ДЛЯ ВПО ТА ВЕТЕРАНІВ
- Хоч і програма є популярною серед більшості українців, проте будемо відверті, умови єОселі для ВПО були непідйомними, про що свідчать дані щодо отримання іпотечних кредитів. Які зміни зроблені, аби покращити ситуацію з житлом для ВПО та спростити умови програми для даної категорії громадян?
- Ми довгий час наголошували на відповідних проблемах Кабінету міністрів України та Міністерству економіки, яке відповідає за програму. За два роки ми зібрали статистику, яка показує низьку доступність програми для внутрішньо переміщених осіб - нею скористалася лише 291 сім'я з таким статусом. Ветерани також неактивно використовують цю програму - лише 270 сімей.
Розбираючись у причинах, ми виявили, що одним із бар'єрів для ВПО була вимога Кабінету міністрів, що житло, яке береться в іпотеку, має бути не старішим, аніж три роки. Однак ВПО проживають не лише у великих містах, де можна знайти нове житло, а й у малих містечках та селах, де роками не будували нові будинки. Знайти домівку, яка відповідала б цій вимозі, стало для них величезним викликом. З метою вирішення цієї проблеми ми звернулися до прем'єр-міністра та Міністерства економіки. У вересні цього року були внесені зміни, які дозволили ВПО купувати житло, не старіше 10 років. Це суттєво розширює можливості для переселенців, які потребують вирішення житлового питання.
Ми також організували публічні консультації з внутрішньо переміщеними особами на базі нашого комітету. Під час цих зустрічей учасники вказували на ще один серйозний бар'єр – перший внесок, який є непосильним для багатьох ВПО. Ми розуміємо труднощі наших громадян та складну ситуацію, в якій вони опинилися. Проте на сьогоднішній день бюджет не передбачає фінансування, щоб зменшити розмір першого внеску або запровадити пільгові ставки. На жаль, це так.
Самі представники внутрішньо переміщених осіб надали пропозицію, щоб знизити розмір першого внеску для тих родин, які мають дітей, або для переселенців, які мають інвалідність. У разі внесення таких змін більше родин ВПО зможуть скористатись програмою і придбати таке омріяне нове житло.