Примусова мобілізація є малоефективною: які зміни необхідні? -- думка військового аналітика.


Під час повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року в ЗСУ було сформовано оперативний резерв, який був залучений для відбиття агресії.

Примусові мобілізаційні заходи є неефективними та нагадують "радянщину", тому в Україні потрібно формувати оперативні резерви за прикладом скандинавських країн чи Ізраїлю.

Цю точку зору озвучив Андрій Риженко, капітан 1 рангу у запасі Військово-морських сил Збройних Сил України та стратегічний аналітик компанії "Соната", під час виступу на телеканалі "Еспресо".

"Нам потрібно терміново змінити систему мобілізації. Зокрема, змінити роботу ТЦК та ВЛК. Систему мобілізації потрібно змінювати й робити її подібною до тих, які є в скандинавських країнах або в Ізраїлі. Там все будується на діалозі між державою та громадянином. І під час війні саме час це змінювати", - пояснив він.

Експерт звернув увагу на те, що в період повномасштабного вторгнення, яке розпочалося в лютому 2022 року, Збройні Сили України створили оперативний резерв, що був використаний для протидії агресії.

"Більше 200 тисяч резервістів швидко прибули до своїх військових підрозділів, що виявилося рятівним для ситуації. Наразі є термінова необхідність у реформуванні системи мобілізації. Щоб здійснити конкретні дії, слід уважно проаналізувати обставини. Ми повинні готувати оперативні резерви", - підкреслив він.

Андрій Риженко зазначив приклад Фінляндії, де, при населенні в 5 мільйонів осіб, кількість оперативного резерву досягає 1,2 мільйона. Таким чином, хоча чисельність Збройних сил Фінляндії становить лише 33 тисячі військовослужбовців, у разі виникнення конфлікту країна має можливість залучити свої резерви. Важливо, що весь оперативний резерв у Фінляндії проходить підготовку.

"Кожен громадянин має військову частину, форму і т.д. В нас же просто зробили облік. Гадаю, що зробити облік і закрити кордони, - трішки не те, ці кроки не дають тих результатів, на які очікують. Це примусові кроки, які нагадують радянщину. Якщо громадянин дійсно патріотичний і перебуває за кордоном, то він повернеться за потреби. І таких людей було багато. А мати тактику без стратегії є метушнею перед тим, як тебе знищать", - додав він.

Експерт також висловив критичну думку щодо тверджень про невідкладну мобілізацію більше ніж 160 тисяч військовозобов'язаних.

"Я б не називав такі цифри. Залучити людей, які не мають зброї, буде вкрай важко," - підкреслив він.

Нагадуємо, що Олександр Литвиненко, секретар Ради національної безпеки і оборони, висловився у Верховній Раді про намір призвати ще 160 тисяч осіб до Збройних сил України. Це стане важливим кроком для забезпечення комплектації підрозділів.

Related posts