Чи розпочала Росія контрнаступ? Яка ситуація в Курській області?


Локальні контратаки: версія російської сторони

Інформацію про перший наступ Росії в Курській області вперше оприлюднили російські про військові пабліки. Напередодні, Telegram-канал "Рыбарь", близький до Міністерства оборони РФ, повідомив, що після стабілізації фронту розпочалися локальні контратаки на кількох напрямках. Один із них розташований південніше селища Коренєве, де, за даними джерел, українські сили нібито були вибиті з лісосмуг.

Згідно з інформацією з інших джерел, 10 вересня російські війська знову захопили під контроль села Гордіївка, Внєзапне, Вікторівка та Бяхове. Наступні дії здійснюються з території Глушківського району.

Згідно з новими даними, українські військові частково відійшли з населених пунктів Апанасівка і Снагость. Додатково, повідомляється, що одна з груп опинилася в оточенні в селі Краснооктябрське, яке слугувало для них стратегічним пунктом, що контролював сухопутні шляхи армії РФ до територій на південь від річки Сейм.

В ніч, що передувала 11 вересня, у соціальних мережах з'явилися записи штурму Снагості. На одному з відео можна побачити, як з боку Коренєво до місця подій рухалася колона приблизно з десяти одиниць бронетехніки. Є інформація, що техніка увійшла до села та нібито встановила там свої позиції.

Зображення: план ймовірного контрнаступу з боку Росії.

Сьогодні вранці канал у Telegram "Два майори" повідомив, що російські війська здійснили просування в районах Гордіївки, Внєзапного, Бяхового, Снагості та Апанасівки, а також активізували бойові дії в околицях Вікторівки. Проте наразі відсутні фото та відео, що підтверджують захоплення цих населених пунктів. Незважаючи на це, вказується на швидкий рух на схід і контроль над територією площею до 150 квадратних кілометрів.

Якщо підтвердиться інформація про втрату українського контролю над селом Снагость, це свідчитиме про те, що російським військам вдалося зняти блокаду з великої групи сил, яка була оточена в Глушківському районі, між кордоном і річкою Сейм, повідомляє ВВС.

Російське Міністерство оборони не робило жодних офіційних оголошень про початок наступальних дій. Тим не менш, командир підрозділу "Ахмат" Апті Алаудінов повідомив пресі про плановану "зачистку близько десяти населених пунктів". Однак конкретні назви цих населених пунктів він не назвав. На даний момент немає підтверджень його слів, як і багатьох інших заяв.

Ближче до пізньої ночі з'явилися нові коментарі від українських експертів. Один з найвідоміших проектів, DeepState, повідомив про ускладнення обставин на лівому фланзі угруповання в Курській області.

Згідно з його інформацією, російські військові почали інтенсивні штурмові операції, спочатку переправивши бронетехніку через річку Сейм, а згодом і через менші водні артерії. Ще один удар був завданий з нещодавно втраченого населеного пункту Коренєво на Снагость. Попри постійні атаки на понтонні мости, ворог зміг перемістити свою техніку і тепер намагається розблокувати сухопутні логістичні маршрути.

Зображення: моменти з російською штурмовою колоною (t.me/DeepStateUA)

Телеграм-канал "Говорить Снайпер", що належить українському військовому, інформує про те, що противник здійснює наступ з кількох напрямків. Ведеться активна боротьба, і, хоча ніхто не залишив свої позиції, "іноді доводиться зрушити". За його інформацією, до другої половини дня було знищено значну кількість ворожої техніки та особового складу.

Ще один публічний ресурс "Офіцер" підкреслює, що противник суттєво змінив свою тактику, перейшовши від використання КАБів до механізованих атак за допомогою бронетехніки. Ситуація на фронті змінилася: ворог зміг накопичити та перевезти сили для наступу. "Ми ведемо бої малими групами, втратили роту, три БМП, один танк і БТР. Б’ємося, трохи зупинили їхній наступ", - наводить він слова одного з учасників бойових дій у Курській області.

Військово-політичний експерт з групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко зазначає, що дії противника можна трактувати як контрнаступ. Збільшивши свої сили до 35 000 осіб, командування прийняло рішення, що цього контингенту буде достатньо для того, щоб витіснити Сили оборони.

В його словах йдеться про те, що росіяни наступають з чотирьох різних напрямків:

Для проведення контрнаступу були задіяні підрозділи "двічі утилізованої" 155-ї бригади морської піхоти, 56-го десантно-штурмового полку, 810-ї бригади морської піхоти (яка перебувала в Кринках та під Покровськом), 11-ї штурмової бригади, а також ряд інших військових формувань.

"Зараз російські окупаційні сили мають чисельну перевагу в Курській області, хоча це стало звичним явищем. Наступні 24 години продемонструють, як саме розвиватиметься цей контрнаступ", - зазначив він у Telegram.

Станом на вечір українські офіційні особи ще не коментували ситуацію.

Військовий аналітик Михайло Жирохов підкреслює, що немає надійних даних стосовно недавніх подій у Курській області.

"Ситуація склалася так, що інформаційна тиша, яка панувала на початку Курської операції, тепер обертається проти нас. Російські канали активно заповнюють цей інформаційний вакуум. Є наявні фото та відео, які можна асоціювати з подіями", - підкреслив він у коментарі до YouTube-каналу РБК-Україна.

Очевидно, що російські війська розпочали наступальні дії. За його інформацією, вони зосередили частину своїх найкраще підготовлених підрозділів.

"Але про картинку я взагалі не можу нічого сказати, тому що інформація, яка є, - вона неофіційна. Офіційно нічого не підтверджується", - сказав експерт.

У будь-якому випадку, такі кроки можна було передбачити. Як зазначає Жирохов, у противника є достатні ресурси для проведення, принаймні, локальної операції. Хоча подальший розвиток подій буде залежати від дій українських сил.

На питання про шанси росіян вибити Сили оборони з Курської області він відповів, що вони є за певних умов.

"Бо у нас там немає певних фортифікаційних споруд. Плюс ми не знаємо, якою була мета операції і яка вона зараз. Можливо, так усе й було (задумано, - ред.): увійшли, підтримали і відходимо. А вже потім будуть якісь інші варіанти. Можливо, наказ тримати, ми цього не знаємо. Знають лише кілька людей у цій країні, якою є мета операції", - додав співрозмовник.

Варто підкреслити, що раніше Олександр Мусієнко, який очолює Центр військово-правових досліджень, в інтерв'ю виданню зазначав, що російські війська можуть ініціювати контратаку, що, в певному сенсі, може стати "бажаним розвитком подій" для Збройних сил України. Це відкриє можливість для початку етапу стримування ворожих сил.

Екс-речник Генерального штабу Збройних Сил України Владислав Селезньов підкреслив, що метою української армії не є постійне утримання Курської області під контролем. Він вважає, що найближчим часом слід очікувати маневрену оборону, яка призведе до ще більших втрат для російських військ під час їхніх наступальних дій на підготовлені позиції українських сил.

Детальніше про це читайте у матеріалі "Вразливе місце. Як на фронті позначився місяць Курська та які ризики стоять перед ЗСУ".

Related posts