Сергій Притула висловився: "Важко повірити, що в Україні ще існують випадки цькування через використання української мови."


Волонтер і громадський діяч, колишній телеведучий Сергій Притула про спілкування дітей у школах російською мовою, що все ще є поширеним явищем у різних регіонах України:

Освітній процес здійснюється українською мовою. Це закріплено в статті 21 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яка стверджує, що у навчальних закладах використовується саме державна мова.

Насправді, під час уроків таких труднощів майже не виникає. Проте, варто тільки пролунати дзвонику, як вчитель залишає клас, і одразу ж атмосфера змінюється на російськомовну. Це явище є звичним у багатьох українських регіонах.

Я вже кілька разів піднімав цю тему з моїм старшим сином. Адже саме в його класі в попередній школі це сталося. Нещодавно знову згадував про це в розмові.

Я поцікавився у Дмитра, який відсоток контенту, який він і його однолітки споживають, є україномовним. Цікавило мене, чи спостерігається зростання популярності україномовних мемів, а також чи є відомі україномовні стрімери. Мені здається, що контент відіграє важливу роль, і чим більше його в твоєму оточенні, тим природніше відбувається формування україномовного середовища.

Дмитро мене трохи спантеличив своєю відповіддю.

"Тату, на жаль, в цьому питанні спрацьовує правило більшості. Якщо всі навколо тебе спілкуються російською, а ти - українською, це викликає певний дискомфорт і відчуття випадання з колективу. Не хочеться бути "білою вороною". І це ще й за умови, що тебе не булять".

По-перше, мені страшно уявити, що в Україні ще досі можуть когось булити за українську мову. По-друге, російськомовна більшість серед підлітків у класі не може формуватись без російськомовного спілкування в колі сімʼї цих дітей.

І тут постає безліч питань, на які не завжди можна знайти відповіді. Передусім, як можливо, що після стількох років конфлікту досі не було роз'яснень для дітей про те, що ідеологія "руського міра" неминуче включає захист російськомовних від вигаданих загроз, які майстерно створює Кремль? І поки ми не станемо мовно однорідною нацією, нас і далі будуть намагатися "визволяти" агресори з країни, де переважають алкоголь та бруд.

Ви вже мали можливість ознайомитися з тим, як реалізується захист російськомовного населення, на прикладах таких міст, як Маріуполь, Сєвєродонецьк, Попасна, Красногорівка, Бахмут, Соледар, Авдіївка, Вугледар та багатьох інших населених пунктів України.

Мовний омбудсмен підкреслює, що освітній процес охоплює не лише навчальні заняття. Це також включає виховні заходи, перерви, шкільний двір, стадіон та багато іншого.

Дорогі колеги, запрошую вас до обговорення. Як ви вважаєте, що потрібно зробити і хто має взяти на себе відповідальність, щоб українська мова стала мовою спілкування дітей у навчальних закладах не лише під час уроків? Буду вдячний за ввічливість у ваших коментарях та повагу до думок інших учасників.

Related posts