Справжнього творця біткоїна намагалися виявити. Основний кандидат рішуче відкидає будь-які зв'язки з цим.
У документальному фільмі "Money Electric: The Bitcoin Mystery", який транслюється на HBO з 9 жовтня, стверджується, що особа, що стоїть за створенням біткоїну під псевдонімом Сатоші Накамото, насправді є канадським програмістом і експертом у сфері криптовалют Пітером Тоддом. Режисер Каллен Гобак, який раніше намагався розкрити анонімні особистості в інтернеті, такі як Q, що запустив рух конспірологів Q Anon, зазначає, що до такого висновку він дійшов після багаторічних досліджень і численних інтерв'ю.
Пітер Тодд - це відомий програміст, якому приписують численні інновації в сфері найбільшої та найвідомішої криптовалюти у світі. Він активно веде публічну діяльність у соціальних мережах. У своєму акаунті в X після виходу стрічки він неодноразово підкреслював, що не має жодного відношення до Сатоші. У коментарі для CoinDesk він висловив подив з приводу того, як режисер фільму поширює нову теорію змови.
"Звісно, я не є Сатоші. Іронія полягає в тому, що режисер, який також здобув популярність завдяки документальному фільму про QAnon, тут застосував конспірологічний підхід, спираючись на випадкові збіги, подібно до стилю QAnon," - зазначив він.
39-річний Тодд підкреслює, що коли біткоїн з'явився в 2009 році, він був "надто зайнятий навчанням і роботою". Проте Гобак наводить безліч аргументів на підтримку своєї гіпотези. Найбільш вражаючим з них виглядає допис на криптовалютному форумі 2010 року, в якому Тодд відповів на коментар Накамото, наче продовжуючи його думки. Незабаром після цього спілкування Накамото зник з поля зору. Створювачі фільму натякають, що ці загадкові повідомлення можуть свідчити про те, що Тодд і Сатоші — це одна і та ж особа, хоча одне з повідомлень було випадково опубліковано з іншого облікового запису.
У стрічці вказується на кілька інших невідповідностей в історії Тодда. Приміром, в його старому резюме стверджується, що він володіє C++, мовою програмування, яка використовувалася для написання оригінальної бази коду біткоїна, а потім він заперечував, що знає C++. Також звертають увагу на деякі подібності у виборі слів і стилі написання між Тоддом і Накамото.
Стрічка також демонструє реакцію Тодда на це відкриття. Він називає ідею смішною, глузує з неї, але не виправдовує себе та не називає більш правдоподібного підозрюваного.
"Ми надали йому всі шанси висловитися. ... І він не лише не відповідає на запитання, а й не може підшукати потрібні слова. Пітеру завжди вистачає слів," -- зазначає Гобак у коментарі для The New York Times.
Особа або колектив, які ідентифікували себе як Сатоші Накамото, є творцями протоколу криптовалюти біткоїн та першої версії програмного забезпечення, що втілює цей протокол. З середини 2010 року Накамото не бере участі у розвиткові проєкту, а з 2011 року не з'являється в публічному просторі.
Ця особа від самого початку дбала про свою анонімність, використовуючи Tor та інші засоби. А той факт, що ця людина спілкувалася в інтернеті і писала статті англійською мовою як рідною, і той факт, що ПЗ не було локалізовано для японської мови, одразу натякали багатьом, що ім'я є вигаданим. Було зроблено кілька спроб розкрити реальну особу або групу, що стоїть за цим ім'ям, але жодна з них не привела до успіху.
У 2014 році Newsweek ідентифікувала Доріана Накамото, американця японського походження, який живе в Каліфорнії, як Сатоші. Він заперечував це. У 2015 році Wired і Gizmodo опублікували дослідження, яке вказувало на австралійського комп'ютерника Крейга Райта. Невдовзі після цього Райт заявив в інтерв'ю кільком ЗМІ, що він справді Сатоші, і продемонстрував докази. Суд у Великій Британії постановив, що існують переконливі докази того, що Райт не є Сатоші. Колишній співробітник SpaceX припустив, що Ілон Маск стоїть за цим, але мільярдер це заперечував.
Таємниця Сатоші привертає увагу не лише через невідомість його особистості, але й через величезні статки, які йому приписують. Вважається, що ця загадкова особа володіє близько 5% всього обсягу біткоїнів, що становить 21 мільйон монет. На сьогоднішній день їхня вартість оцінюється приблизно в 69 мільярдів доларів, що могло б зробити Сатоші близько 20-им найбагатшою людиною у світі. Однак є інформація, що він, можливо, навмисно втратив доступ до свого величезного запасу біткоїнів, які були початковими монетами, створеними для запуску криптовалюти.