Святий Престол на COP29: час для бездіяльності вже сплинув - Vatican News
Державний секретар Святого Престолу виступив на кліматичній конференції ООН, що проходить у столиці Азербайджану, де передав учасникам побажання та заклики Папи Франциска. Він підкреслив термінову необхідність рішучих дій та закликав до серйозного розгляду питання міжнародного боргу.
о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ - Ватиканский представитель
"Наукові дані, які є в нашому розпорядженні, не допускають подальшого зволікання і чітко показують, що збереження створіння є одним з найактуальніших питань нашого часу. Ми також повинні визнати, що воно тісно пов'язане зі збереженням миру", - сказав кардинал Пʼєтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу, виступаючи під час Кліматичної конференції ООН Cop29, яка від 11 до 22 листопада 2024 р. відбувається в столиці Азербайджану місті Баку.
Висловлюючи побажання учасникам від свого імені та від імені Папи Франциска, кардинал Паролін сподівається, що конференція зможе продемонструвати наявність міжнародної спільноти, яка готова "зосередитися на добробуті людства". Він зазначає, що захід проходить на тлі "зростаючого розчарування у багатосторонніх інституціях". Згадавши слова Папи Венедикта XVI з енцикліки Caritas in Veritate, де стверджується, що "все більш глобалізоване суспільство об'єднує нас, але не робить нас братами", Державний Секретар Святого Престолу акцентує на тому, що економічний розвиток не зменшив нерівність, а навпаки, "сприяє пріоритету прибутку та вузьким інтересам, завдаючи шкоди захисту найуразливіших і погіршуючи екологічні проблеми". Для того, щоб "змінити цю тенденцію та сформувати культуру поваги до життя і гідності людини", необхідно прагнути до прийняття рішень "з глобальної перспективи, замість того щоб лише захищати інтереси окремих країн".
У цьому контексті кардинал Паролін підкреслив необхідність пошуку рішень, які не погіршуватимуть ситуацію з розвитком та адаптацією країн, що вже страждають від важкого боргового тягаря. Він зазначив, що під час дискусії про фінансування кліматичних ініціатив важливо усвідомлювати, що екологічний борг і зовнішній борг є двома взаємопов’язаними аспектами. Кардинал також нагадав про заклик Папи Франциска у зв’язку з Ювілеєм 2025 року, звернений до заможних країн, щоб вони усвідомили серйозність своїх рішень і згодились на списання боргів тих країн, які ніколи не зможуть їх повернути. "Це не лише питання щедрості, але й справедливості, яка сьогодні загострюється новими формами несправедливості. Справді, існує реальний 'екологічний борг', особливо між країнами Півночі та Півдня, пов'язаний з торговими дисбалансами, що мають екологічні наслідки, а також з нерівномірним використанням природних ресурсів, яке історично формувалося в окремих країнах," - відзначив він, цитуючи буллу про проголошення Святого Року, що посилається на енцикліку Laudato si'.
Державний Секретар Святого Престолу підкреслив необхідність створення "нової міжнародної фінансової архітектури", яка б забезпечила країнам можливості для розвитку, що дозволять кожному досягти свого максимальної потенціалу і зберегти гідність. "У нас є всі необхідні людські та технологічні ресурси, щоб змінити напрямок і перейти до доброчесного кола всебічного розвитку, який буде справжнім і інклюзивним. Давайте працювати разом, щоб конференція Cop29 також посилила політичну волю, спрямовану на використання цих ресурсів для досягнення цієї благородної мети на благо людства сьогодні і в майбутньому", - закликав кардинал Паролін, підтверджуючи підтримку Святого Престолу цим ініціативам, зокрема в сфері освіти з питань цілісної екології та підвищення чутливості до екологічних викликів. "Сьогодні немає місця байдужості. Ми не можемо залишатися осторонь, виявляючи відчуженість і безтурботність. Це справжнє випробування нашої епохи", - резюмував він.