Трамп починає формувати зовнішньоекономічну стратегію США ще до офіційного вступу на пост президента, повідомляє Bloomberg.


Особливо "яскраво" це стосується Ізраїлю та війни рф проти України.

Новий президент США від Республіканської партії Дональд Трамп офіційно почне виконувати свої обов'язки лише через два місяці, проте вже зараз він активно розробляє стратегічні рішення для США в контексті двох ключових конфліктів: ситуації в Ізраїлі та війни Росії проти України.

Цю інформацію повідомляє Bloomberg.

Телефонні розмови з керівниками держав, а також запланована бесіда з російським лідером Володимиром Путіним свідчать про те, що ймовірна перемога Трампа на виборах та його потенційні зусилля щодо впровадження значних змін у політиці викликають відгук в Ізраїлі, Україні та навіть поза їхніми межами.

За словами колишнього чиновника першої адміністрації Трампа, який говорив на умовах анонімності, новообраний президент отримає швидкі переваги завдяки сприйняттю того, що буде жорсткішим, ніж його попередник. Противники США можуть змінити свою поведінку заздалегідь: когось стримує загроза відплати з боку Штатів, тоді як інші прагнуть використати важелі впливу, які в них ще залишилися, до того, як американський президент-демократ Джо Байден залишить посаду.

Ці події найбільше відчуваються в Україні. Під час своєї виборчої кампанії Трамп обіцяв "зупинити конфлікт". ЗМІ повідомляли, що мільярдер Ілон Маск, який є союзником Трампа, брав участь у бесіді Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським на цьому тижні. Раніше Маск виступав за мирне врегулювання війни, вважаючи, що Україні слід відмовитися від частини своїх територій.

"Вибір Трампа суттєво вплинув на українську риторику та їхні підходи до переговорів," - зазначає аналітик Atlantic Council Шелбі Магід.

Перехід до інавгурації нового президента США завжди супроводжується певними труднощами, особливо коли новий лідер представляє іншу політичну силу. Цього року ситуація виявилася ще більш "напряженою", оскільки Трамп настійно відстоює ідею скасування політики Байдена.

Це певною мірою "скувало" адміністрацію Байдена. За кілька тижнів до виборів американські чиновники й зовнішні спостерігачі визнали, що низка ключових зовнішньополітичних пріоритетів, по суті, перебували в стані очікування, оскільки як противники, так і союзники США чекали, хто стане 47-м американським президентом.

Чиновники адміністрації Байдена офіційно заявили про своє прагнення зберігати курс зовнішньої політики, визначений президентом.

Зеленський, привітавши Трампа з його обранням, висловив сподівання на продуктивну співпрацю задля досягнення "миру через силу". Він зазначив, що Україна має інтерес у розвитку взаємовигідного політичного та економічного партнерства, яке принесе користь обом сторонам.

Під час недавньої зустрічі з європейськими керівниками Зеленський підкреслив, що компроміси з боку Києва були б неприпустимими для України і мали б наслідки у вигляді "самогубства" для всієї Європи. Він акцентував на необхідності справедливого виходу з війни.

Путін також висловив свої вітання Трампу з нагоди його перемоги на виборах і зазначив, що він готовий до діалогу з новим президентом США.

Країною, чий лідер може найбільше виграти від повернення Трампа, є Ізраїль. Ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу вважається давнім союзником Трампа і мав напружені відносини з Байденом, коли США наполягали на припиненні війни в Газі. Трамп уже натякав, що залишить Ізраїлю свободу дій у питанні ударів по ядерних об'єктах Ірану.

Фактичний результат виборів у США вселяє надію для багатьох країн, які підготувалися до різних варіантів розвитку подій, але не мали можливості або бажання діяти, поки не визначилося, хто стане лідером Америки і в якому напрямку буде рухатися політика Вашингтона.

"У його поведінці (Трампа - ред.) глибоко вкорінене бажання вивести всіх із рівноваги. Всі наші європейські союзники особливо відчайдушно намагаються зафіксувати все, що можуть зафіксувати", - сказав про Трампа Джон Альтерман з Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Хоча перемога кандидата від демократів Камали Гарріс могла б спонукати Нетаньягу піти на деякі поступки напередодні інавгурації нового президента США, повернення Трампа дає ізраїльському прем'єру більше можливостей.

Нетаньягу вважає, що Трамп більше поділяє його погляди на ключові питання, такі як Іран, але й це може мати свої межі, каже Джонатан Панікофф з Atlantic Council.

Related posts