У столиці України організували акцію "Порожні стільці", щоб висловити підтримку ув'язненим, зниклим безвісти та полоненим журналістам і митцям.


На Софійській площі була створена символічна інсталяція, що містить імена ув'язнених, полонених і зниклих безвісти. Під час акції їхні історії озвучили родичі, друзі та колеги.

15 листопада, в п'ятницю, Український ПЕН разом із Центром громадянських свобод організували акцію під назвою "Порожні стільці". Захід був присвячений підтримці журналістів, письменників, культурних діячів і правозахисників, які зникли безвісти, стали жертвами ув'язнення або потрапили в полон внаслідок війни, розв'язаної Росією проти України.

На Софійській площі створили символічну інсталяцію, присвячену іменам ув'язнених, полонених та зниклих безвісти авторів, журналістів, митців і правозахисників. Деякі з стільців мали напис "Ім'я невідоме".

"Більшість військовополонених та цивільних ув'язнених зараз знаходиться на території Російської Федерації та на тимчасово окупованих територіях в стані інкомунікадо. Ці люди перебувають в повному інформаційному вакуумі. Лише станом на сьогодні підтверджено 1700 цивільних людей, які знаходяться в місцях несвободи на території Російської Федерації. Це ті, чиї імена ми знаємо, тоді як більшість -- це люди з невідомими іменами", -- зазначила старша менеджерка напряму подолання наслідків війни Центру громадянських свобод Наталія Ящук.

Вона підкреслила, що 2 жовтня парламентська Асамблея Ради Європи одноголосно прийняла резолюцію, в якій закликає до звільнення усіх українців, які опинилися в російському полоні, та вимагає від Російської Федерації дотримання норм міжнародного гуманітарного права. У преамбулі документа зазначається, що станом на 18 вересня 2024 року, загальна кількість військовослужбовців та цивільних осіб, які були зафіксовані як зниклі безвісти або захоплені у полон, становить 65,956.

Старша менеджерка з подолання наслідків війни Центру громадянських свобод Наталія Ящук і журналістка, яка також виконує обов'язки директорки Українського ПЕН, Тетяна Терен.

В рамках заходу родичі, друзі та колеги поділилися розповідями про зниклих безвісти, ув'язнених та полонених українських журналістів, митців і активістів правозахисту.

У заході взяли участь кілька значних особистостей: Марина Александрович, дружина поета і дизайнера Миколи Леоновича, який зник безвісти під час виконання бойового завдання поблизу Авдіївки в квітні 2023 року; Іван Андрусяк, письменник, поет і перекладач, друг Бориса Гуменюка, який зник у боях під Кліщіївкою в грудні 2022 року; Олександра Баркова, сестра художника з Криму Богдана Зізи, якого російська окупаційна влада незаконно засудила до 15 років ув'язнення у червні 2023 року; Оксана Михалевич, адвокатка батьків журналіста Дмитра Хилюка, викраденого військовими РФ у селі Козаровичі Вишгородського району Київської області приблизно 4 березня 2022 року; Олена Цигіпа, дружина письменника та журналіста Сергія Цигіпи з Нової Каховки, якого так званий "верховний суд республіки Крим" засудив до 13 років колонії суворого режиму; Оксана Стоміна, поетеса з Маріуполя, громадська активістка та дружина захисника металургійного заводу "Азовсталь" Дмитра Паскалова, який потрапив у російський полон у травні 2022 року.

Олександра Баркова, родичка митця Богдана Зізи.

Маріупольська поетка, громадська активістка Оксана Стоміна

Амбасадором ініціативи став театральний та кіномитець Роман Ясіновський. Він є одним із учасників спільного поетичного проекту, реалізованого Центром громадянських свобод та Фундацією Катерини Осадчої під назвою "Тримайся! Тримаюсь!". Цей проект висвітлює страждання і витривалість українців, які переживають російську окупацію, а також тих, хто чекає на їх повернення.

"Світ може бути жорстоким, але все залежить від нас. Віра — це те, що підтримує нас, віра в наші можливості. Ми повинні говорити про тих, хто нині в полоні, про тих, хто страждає, хто не має можливості насолодитися ранковою кавою, обійняти близьких, поцілувати їх, бути поруч. Давайте активно піднімати ці питання, вірити і молитися, щоб кожного дня таких стільців ставало менше, а в майбутньому — щоб вони зовсім зникли", — закликав Роман Ясіновський.

Крім того, до заходу приєдналися громадянська журналістка та правозахисниця Людмила Гусейнова, яка була в полоні з жовтня 2019 року до жовтня 2022 року, а також журналіст і правозахисник, колишній політв'язень Наріман Джелял, що знаходився під вартою у російських окупаційних силах з вересня 2021 року до 28 червня 2024 року.

Наприкінці заходу, як символ повернення з російського полону, вони зайняли місця зі своїми іменами.

Згадаємо, що з кінця 1980-х років за ініціативи Міжнародного ПЕН 15 листопада весь світ відзначає День письменників, які перебувають у в'язниці, або День порожніх стільців. Починаючи з 2018 року, Український ПЕН разом із Центром громадянських свобод проводить в цей день правозахисну акцію, щоб привернути увагу до тих, хто не має змоги бути з нами через агресію Росії.

За даними Інституту масової інформації, нині в ув'язненні перебувають щонайменше 30 цивільних українських медійників та два журналісти-комбатанти.

Загалом, за даними Центру громадянських свобод, на тимчасово окупованих територіях Росії в даний момент утримується щонайменше 7000 цивільних осіб, які були незаконно позбавлені волі. Крім того, у Реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, на кінець вересня 2024 року зафіксовано інформацію про 55 тисяч людей.

Related posts