У Міністерстві оборони було представлено нову інноваційну систему DOT-Chain: які її функції – Delo.ua.
Цю інформацію оприлюднило Міністерство оборони України.
За словами очільника відомства Рустема Умєрова, створення ефективної системи управління постачаннями для армії стало пріоритетом для команди Міноборони з перших днів після його призначення міністром.
"І сьогодні ми виконали це," - зазначив він.
Повідомляється, що головне завдання DOT-Chain - зробити процес забезпечення військових легшим і швидшим. Зокрема, це стане можливим завдяки спрощенню процесів, збільшенню поінформованості та посиленню підтримки військових і постачальників.
Як зазначив заступник міністра оборони України Дмитро Кліменков, якщо раніше термін поставки продуктів міг складати до двох місяців, то після запровадження DOT-Chain цей строк має скоротитися приблизно в чотири рази. Цифровізація закупівельних процесів в обороні - це стратегічний крок у підвищенні ефективності поставок всього необхідного ЗСУ.
Заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Черногоренко впевнена, що завдяки DOT-Сhain закупівля продуктів стане зрозумілішою та прозорішою, а можливість розширити її й на інші товари значно спростить логістичні процеси в Силах оборони.
1. Оцифрувала паперові документи для підвищення ефективності роботи військових. Це значний крок до переходу від "паперової армії". Тепер замість обробки 30 тисяч документів щотижня, військовим потрібно лише виконати кілька кліків у новій системі. Це значно полегшує завдання начальників продовольчого забезпечення.
2. Спрощено процедуру оплати товарів. Тепер вона відбувається в чотири рази швидше, оскільки видаткові накладні миттєво завантажуються в систему. Завдяки наявності підписів від військової частини та постачальника, ДОТ має можливість одразу здійснювати оплату за відвантаження.
3. Вдосконалила процес обміну інформацією. Данні з системи використовуються, зокрема, Міністерством оборони. Це надає можливість адаптувати вимоги військових згідно з інформацією, яку збирає DOT-Chain: кількість поданих заявок, дані про постачання та обсяги, які були або не були зараховані на баланс військових підрозділів.
4. Встановила ефективну комунікацію між усіма учасниками процесу підтримки Збройних Сил України. У системі DOT-Chain кожен запит супроводжується повним набором документів, що стосуються закупівель та постачань. Таким чином, ДОТ виступає в ролі проміжної ланки, яка координує дії як начальників продовольства, так і постачальників, забезпечуючи оперативну реакцію на зміни в запитах військових підрозділів.
Проблема з нечесними закупівлями для оборонної сфери в Україні тягнеться багато років. Саме тому у Міноборони презентували нову закупівельну агенцію "Державний оператор тилу (ДОТ)", яка побудована за міжнародними стандартами та принципами НАТО.
Із 1 квітня 2024 року закупівлі продуктів харчування Міністерством оборони здійснюються за новими правилами з урахуванням середньостатистичних цін, із окремими тендерами на доставку.
ДОТ також розробив інноваційну IT-систему, що сприяє ефективному управлінню заявками на харчування для військових підрозділів. Головною метою цієї системи є автоматизація процесів та централізація даних у Міністерстві оборони України. У квітні стало відомо, що договір на постачання продуктів харчування для українських військових з житомирською компанією ТОВ "Твій хліб" був анульований через невиконання умов угоди.
Крім того, Державний оператор тилу оголосив про укладення першої рамкової угоди на постачання харчових продуктів для Збройних Сил України. Компанії запрошують подавати свої заявки для участі в процесі кваліфікаційного відбору. Рамкові угоди слугують ефективним інструментом для здійснення оборонних закупівель. Цей механізм забезпечує високу конкурентність серед постачальників і водночас захищає конфіденційну інформацію.