У міжзоряному просторі знайдені молекули, здатні пролити світло на таємниці виникнення життя.
У найближчих до нас молекулярних хмарах дослідники виявили наявність нітрилів, і це відкриття може суттєво змінити наше уявлення про походження життя в його сучасному вигляді.
Дослідники з Інституту фундаментальної фізики в Мадриді, Іспанія, провели спостереження молекулярної хмари Тельця за допомогою телескопа Yebes. У ході цих досліджень вони виявили дві молекули з вмістом нітрилів у одному з найближчих регіонів, де відбувається утворення нових зірок. Це відкриття є надзвичайно важливим, оскільки ці молекули можуть дати ключ до розуміння походження життя у Всесвіті, як ми його знаємо, зазначає видання Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Молекулярна хмара Тельця є міжзоряним утворенням, в якому виявлені молекули, відомі як малононітрил і малеонітрил. Їхнє існування свідчить про те, що в космічному просторі відбуваються складні хімічні реакції, які можуть надавати важливу інформацію про походження життя у Всесвіті, включаючи нашу планету.
За словами вчених, такі молекули є попередниками в пребіотичному синтезі пуринів і піримідинів, які лежать в основі РНК і ДНК. Це дослідження знову доводить, що молекулярні хмари здатні синтезувати пребіотичні молекули.
Найпоширенішими видами нітрилів, виявлених у космосі, є ті, які складаються з атомів вуглецю та азоту з потрійними зв'язками. Ці види молекул є дуже стабільними.
Проте хімічні процеси в міжзоряному просторі суттєво відрізняються від тих, що відбуваються на нашій планеті, де реакції зазвичай завершуються утворенням найбільш стабільних сполук. У космосі результати хімічних реакцій більше залежать від швидкості або ймовірності їх протікання, а не від стабільності продуктів. Це означає, що швидкі реакції, навіть якщо вони не ведуть до найстійкіших сполук, зазвичай переважають над повільнішими. Нітрили, що є поширеними у міжзоряному середовищі, можуть легко синтезуватися і демонструють високу стійкість до руйнування.
Для того щоб з'єднати виявлені молекули нітрилу з хімічними процесами, які могли бути основою зародження життя на Землі, дослідники вирішили вивчити міжзоряні реакції, що призвели до їх утворення. Тому автори цього дослідження шукали інші молекули, які могли б стати вихідними матеріалами для двох виявлених нітрилів.
Аналіз даних виявив, що малононітрил і малеонітрил зустрічаються в молекулярній хмарі Тельця вісім і втричі рідше, ніж їх аналоги, в яких один з потрійних зв'язків азоту замінено на потрійний зв'язок між атомами вуглецю.
Можливий реактивний вид, відомий як радикал, що може призвести до утворення як молекул, що містять потрійний зв'язок вуглець-вуглець, так і малононітрилу та малононітрилу, був приблизно вдесятеро поширенішим у своїй вуглецевій формі порівняно з радикалами нітрилу.
Згідно з висновками дослідників, потрійний зв'язок між атомами вуглецю є надзвичайно стабільним і важко піддається розриву після свого утворення. У молекулярній хмарі Тельця міститься велика кількість вуглеводнів. Тож не є дивним, що молекули, які базуються на вуглеці, виникають значно частіше, ніж молекули на основі нітрилу.
Однак, завдяки моделюванню, дослідники не змогли виявити реакції, що могли б призвести до синтезу молекул нітрилу в холодних міжзоряних хмарах. Для того, щоб зрозуміти процеси їх утворення, необхідно дослідити безліч нових реакцій, які були ідентифіковані лише в останній час, зазначають автори роботи.
У будь-якому випадку, зібрані інформаційні матеріали сприяють формуванню все більшої основи наукових знань, яку дослідники можуть застосовувати для вивчення таємниць виникнення життя у Всесвіті, включаючи нашу планету. Існує ймовірність, що ці дані дозволять виявити ознаки життя в інших куточках космосу.
Як повідомляв Фокус, вчені в галузі фізики створили квантовий варіант кубика Рубіка. Ця головоломка є досить складною, але її можна розгадати. Для деяких осіб, зокрема фізиків, традиційний кубик Рубіка може видаватися надто простим викликом.
Крім того, Фокус повідомив про відкриття вченими нової характеристики чорних дір, що стосується їхнього процесу поглинання матерії та впливу на навколишній простір.