У Норвегії виявлено підвищений рівень радіації: яке відношення має до цього Чорнобиль?


Норвезьке агентство з ядерної та радіаційної безпеки (DSA) зафіксувало зростання радіаційного фону на межі з Російською Федерацією. Було виявлено присутність цезію-137.

Цю інформацію надає норвезьке видання Barents Observer, яке базується на даних офіційних органів.

Серед можливих причин підвищеного рівня радіації – лісові пожежі в Україні, поблизу Чорнобиля, а також ймовірний витік радіації на полігоні Панково в Росії, де проводять роботи над крилатою ядерною ракетою "Буревісник", розташованому в архіпелазі Нова Земля.

У вівторок, 17 вересня, Управління з радіаційної та ядерної безпеки Норвегії (DSA) оголосило про виявлення "дуже низьких" концентрацій радіоактивного цезію (Cs-137). Цей ізотоп є складовою частиною ядерного пального, а також використовується у виробництві ядерної зброї.

Радіаційні показники були зафіксовані в Сванховді між 9 і 16 вересня, а також у місті Віксьйоф'єлль з 5 по 12 вересня.

"Рівень явно вищий за норму, але не становить небезпеки для людей або навколишнього середовища" - заявив в інтерв'ю Barents Observer Бредо Мьоллер з відділу готовності до надзвичайних ситуацій при Управлінні з радіаційної та ядерної безпеки у Сванховді.

"DSA завжди знаходить цезій на всіх повітряних фільтрувальних станціях у Норвегії, і це часто походить від пилу, що піднявся від старих опадів після аварії на Чорнобильській АЕС" -- йдеться у повідомленні агенції в середу, 18 вересня. То ж, на їхню думку, в цьому випадку "швидше за все, винна лісова пожежа навколо Чорнобиля".

Крім того, Радіаційна та ядерна служба Фінляндії повідомила, що на всіх восьми станціях збору було зафіксовано дещо підвищені рівні цезію. Середній вміст радону в житлових приміщеннях Фінляндії склав 90 бекерелів на кубічний метр, що в мільйон разів перевищує норму. У свою чергу, агентство запевнило, що виявлене підвищення радіаційного фону є незначним.

"Зазначені показники виявилися надзвичайно низькими," - повідомляє фінська ядерна служба. - "Ми вважаємо, що джерелом викидів могли стати лісові пожежі в Україні, які могли підняти рівень радіоактивності в атмосфері."

Видання Barents Observer повідомляє, що незначні витоки радіоактивного цезію-137 можуть траплятися під час запуску або технічного обслуговування ядерних реакторів, а також під час роботи з відпрацьованим ядерним паливом, і навіть унаслідок лісових пожеж.

Нагадуємо, 3 вересня в зоні Чорнобиля спалахнула пожежа, охопивши площу в 20 гектарів. Влада зазначає, що вогонь розгорівся в лісовій підстилці.

Related posts