"У пошуках Єви": родинна хроніка від Централії до Галичини.


редакторка культурного відділу, оглядачка в сфері мистецтва

У цьому випуску рубрики "Літтред", в якій "Львівська Пошта" ділиться уривками найновіших видань, документальний роман. А точніше про новинку "У пошуках Єви. Історія про чуму, війну та еміграцію" від Максима Беспалова і "Локальної історії". Її надрукують після 15 жовтня, а до того видання можна передзамовити за зниженою ціною.

Документальний роман "У пошуках Єви" досліджує теми пам'яті та забуття. Він порушує питання, як швидко ми можемо стерти з пам'яті важливі моменти, і як складно знайти те, що вважали втраченим. У книзі йдеться про те, як найстрашніші тіні минулого раптом знову проявляються в нашому житті. Коли Максим Беспалов випадково натрапляє на могили Єви та Марії Ориняк у лісах Пенсильванії, він розпочинає найважливіший пошук свого життя — відкриття історії своєї родини.

Автор досліджує теми еміграції, епідемій та війн. Він розповідає про те, як понад століття тому карпатські бойки переїжджали до Централії, що стала прообразом загадкового Сайлент-Гілу, щоб працювати шахтарями. Однак багато з них загинули від силікозу. У часи Першої світової війни галичани, мобілізовані до австрійської армії, мали можливість підтримувати зв'язок з Америкою, але не могли спілкуватися з родичами по ту сторону Карпат. Також автор порушує питання жахливої пандемії іспанського грипу, яку уряд намагався замовчувати.

Однак ця книжка - не про минуле. Вона передусім про сучасне: про пандемію COVID-19 та про вторгнення Росії в Україну 2022 року. Врешті, не про еміграцію Ориняків, а про прагнення сучасних українців уникнути власної. "У пошуках Єви" - це розлогий есей про пошук, де сам пошук важливіший за результат, а дорога - за фінальну точку. Це родинна сага втрачених поколінь України, пам'ять про які має бути відновлена.

Я дізналася про новинку "У пошуках Єви" завдяки посту письменниці Анастасії Левкової. Ця історія виявилася надзвичайно цікавою та значущою, тому я швидко зв’язалася з видавництвом і Максимом Беспаловим, щоб узгодити публікацію уривку в "Літтреді". Мене вразило, коли автор повідомив, що в 2002 або 2003 році проходив практику в газеті "Суботня Пошта", яка згодом перетворилася на наше медіа.

Тепер Максим Беспалов, який родом з Дніпра, мешкає у Львові. Він журналіст, мандрівник, письменник. Працює у жанрах художнього репортажу, соціальної фантастики, альтернативної історії. Ідея книжки "У пошуках Єви" з'явилася в нього 11 років тому - в 2013-му. Перший розділ написав у 2016-му, а фінальну крапку поставив влітку 2024-го. За ці роки автор витратив тисячі годин на пошуки інформації в українських та американських архівах, у соціальних мережах, в Карпатах і Пенсільванії, на Google Maps, Ancestry.com та в інших джерелах. Більше про цю історію можна прочитати у його матеріалі тут.

"Ця книга стала для мене не лише процесом створення, а й емоційним досвідом. Адже розповісти про пандемію, війну та еміграцію, які мали місце сто років тому, мені довелося в умовах сучасних викликів — пандемії, війни та еміграції сьогодні. Історія знову і знову нагадує українцям про важливість уроків минулого, сподіваючись, що ми нарешті навчимося їх засвоювати. Проте кожне нове покоління українців, на жаль, забуває про досвід попередників. Пам'ять про наших предків часто знищується вогнем і мечем", - зазначає Максим Беспалов.

І додає: "Досі не вірю, що закінчив цю роботу і що книжка пішла у друк. Заздрю тим, хто читатиме її вперше. Я дуже старався, писав те, про що не міг не писати. Я жив цією книжкою і з цією книжкою. Вірю, що читачам сподобається результат".

Минулого тижня в нашій рубриці ми представили книгу Олександра Ябчанки "Жмур. Історії з бліндажу, де стерлася межа між життям та смертю", видану "Колесом Життя". У попередніх номерах "Літтреду" були опубліковані фрагменти творів, таких як "Українець Джонатан і двадцять сім мерців" Віктора Шепелєва, виданого "Видавництвом 21", а також "Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтерв'ю" Тамари Марценюк від Creative Women Publishing. Окрім цього, ми ознайомили читачів з книгою Марини Стародубської "Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд" від Vivat, і виданням Юрія Рокецького "Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і "Брати Гадюкіни" від "Нашого Формату".

У цій секції ви зможете ознайомитися з уривками з колекції оповідань "Арабески" Сергія Жадана, виданої компанією Meridian Czernowitz, а також з книгою Людмили Долгоновської "Залізний генерал. Уроки людяності" від Vivat. Також представлено спогади Бориса Ґудзяка "Жити переможно: школа Патріарха Йосифа Сліпого", видані УКУ, збірку Валерія Пузіка "Мисливці за щастям. Якщо треба буде помирати, я тебе розбуджу" від Vivat, а також видання "Сила опору. Українці в радянських таборах" від "Локальної історії". Крім того, ви знайдете збірку короткої фантастичної прози від українських авторок під назвою "Мотанка", а також книги Артема Чеха "Пісня відкритого шляху" та Павла "Паштета" Белянського "Битись не можна відступити".

А починався "Літтред" з уривків роману Юлії Чернінької "Спадок на кістках", видання Олександра Кучерука, Юрія Черченка і Михайла Ковальчука "Євген Коновалець. Історія нерозкритого вбивства", книг Тетяни Рубан "Тимчасово переселені" і Олени Чернінької "Лемберґ: мамцю, ну не плач".

Related posts