У законодавстві щодо житла запровадили інноваційну цифрову платформу: яким чином вона функціонуватиме.
Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, голова комітету Верховної Ради України, що займається питаннями організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Відомості наводить РБК-Україна, посилаючись на її виступ.
За її словами, йдеться по Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему, де буде зібрана вся інформація щодо наявних інструментів для вирішення житлового питання того чи іншого громадянина, для якого воно актуальне.
Шуляк акцентувала увагу на тому, що розробка та функціонування даної системи є надзвичайно важливим елементом для реалізації дієвої житлової політики. Це сприяє зменшенню ролі чиновників у процесах розподілу та управління житловим фондом, що, в свою чергу, допоможе знизити ймовірність корупційних проявів у цій сфері.
"Мова йде про цифрову трансформацію всіх аспектів, пов’язаних із житловою політикою. Завдяки цій системі облік, подання пропозицій та заявок стануть прозорими. У рамках цієї ініціативи буде здійснюватися облік житлового фонду, доступного в громадах, а також обробка заяв від громадян, які мають право на соціальне житло, і надання їм відповідних пропозицій. Чим менше чиновників, які можуть бути підкуплені для отримання квартири, тим менша ймовірність, що одні особи отримуватимуть житло, а інші — ні", - зазначила Шуляк.
У цій системі буде акумульовано всю необхідну інформацію, тож незалежно від того, де перебуває громадянин чи його родина – в Україні чи за кордоном – вони матимуть змогу отримати дані про наявні вільні приміщення.
"У систему будуть завантажуватися зведені дані, включаючи інформацію про особу, рівень доходів, соціальний статус і наявність власного житла. Якщо, наприклад, особа володіє житловою нерухомістю на тимчасово окупованих або зруйнованих територіях, система запропонує варіанти соціальної оренди. Пріоритет надаватиметься людям з інвалідністю, непрацездатним особам, внутрішнім переселенцям та іншим вразливим групам. Система також повинна негайно надати рекомендації щодо можливих варіантів розташування відповідних об'єктів та механізмів, які можуть бути використані, таких як соціальне або службове житло, а також фінансово-кредитні програми," - зазначила Олена Шуляк.
Нагадуємо, що реформування законодавства у сфері житла є важливим зобов'язанням України в контексті євроінтеграції, а також необхідною умовою для отримання фінансової підтримки в розмірі 50 мільярдів євро від Європейського Союзу в рамках програми Ukraine Facility. Перший транш цієї допомоги Україна отримала ще в березні.
Реформа передбачає внесення приблизно 60 змін до інших законодавчих актів та підзаконних норм. Водночас, під час їх розробки Україна активно консультується з міжнародними організаціями, а також, що найважливіше, з міжнародними фінансовими інститутами. Це пов'язано з усвідомленням того, що державні та місцеві ресурси недостатні для ефективного вирішення житлових проблем, відповідно до сучасних вимог і євроінтеграційних зобов'язань.