Українська "ядерна зброя": Реальність чи міф Кремля?


Москва, Червона площа / Shutterstock nuotr.

Британське видання The Times повідомило, що Україна може розпочати розробку ядерної бомби в разі зниження допомоги з боку США. У відповідь на цю інформацію Міністерство закордонних справ України підкреслило, що країна не має ядерної зброї, не займається її розробкою і не планує цього в майбутньому. Україна забезпечує повну прозорість для моніторингу з боку МАГАТЕ, що виключає можливість використання ядерних матеріалів з реакторів в військових цілях. Київ строго дотримується своїх зобов'язань за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаним у 1994 році. Найефективнішою гарантією безпеки для України, вважають у Міністерстві, є активна військова підтримка міжнародних партнерів та членство в НАТО, а не відновлення власного ядерного арсеналу.

Ядерний потенціал України: аналіз від The Times

Нагадаємо, що The Times вважає, що Україна здатна створити ядерну боєголовку та стратегічну далекобійну ракету, яка летить на відстань 1 тис. км. Завдяки цим можливостям під загрозою опиняються військові бази та інші об'єкти ЗС РФ. Українська промисловість в принципі має можливість протягом найближчого часу створити ядерну бомбу, схожу на ту, що її США скинули 80 років тому на японське місто Нагасакі. Загалом запасів плутонію достатньо, щоб створити сотні боєголовок.

Газета The Times повідомляє на основі відкритого звіту, підготовленого для Міністерства оборони України, що в ньому розглядаються ядерні потенціали країни. У документі зазначається, що існує можливість відновлення українського ядерного арсеналу. Найменша ядерна боєголовка, подібна до "Товстуна" (Fat Man), яка була використана в Нагасакі в 1945 році, може бути виготовлена "протягом декількох місяців". Автори звіту вважають, що в Україні є достатні ресурси для відтворення технологій, розроблених 80 років тому в рамках Манхеттенського проекту. Плутоній для боєголовки може бути отриманий з "відпрацьованих паливних стрижнів, що залишилися від українських ядерних реакторів".

Запаси та виробничі можливості плутонію в Україні

Нагадаємо, що ядерна бомба Fat Man має потужність у 21 кілотонну, вага становить 4 600 кілограмів, її довжина досягає 3,25 метра, а діаметр — 1,52 метра. Ядерний вибух, спричинений цим пристроєм, призвів до загибелі 70 тисяч людей. В Україні є 7 тонн плутонію, отриманого з реакторів. Ця кількість достатня для виготовлення сотень ядерних боєголовок, що дозволило б відновити раніше втрачені запаси ядерної зброї.

Місяць тому німецький таблоїд Bild повідомив, що Україна може відновити свій ядерний арсенал всього за кілька тижнів. Президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте запевнив, що Україна ніколи не заявляла про намір створити ядерну зброю. Він підкреслив, що Україна повинна стати частиною НАТО, аргументуючи це тим, що під час підписання Будапештського меморандуму країна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки та територіальної цілісності.

Невиконання зобов'язань щодо безпеки: запитання до наших партнерів.

Проте у звичайних українських громадян виникає просте питання. Україна віддала за наполяганням Москви та заходу усю ядерну зброю, при чому самій Росії, потенціал якої був співставним з російським та в десятки разів більшим ніж спільні ядерні можливості Великобританії, Франції та Китаю, в обмін на гарантії територіальної безпеки з боку Москви, Вашингтону, Лондону, Парижа та Пекіна. Як результат, Москва не тільки не захищає цілісність України, а напала на неї. Від союзника Росії - Китаю вимагати допомоги зараз важко, а США, Великобританія і Франція наголошують, що дали безпекові гарантії не зобов'язуючі їх до дій. Тоді виникає інше питання: навіщо ви давали гарантії, які не зобов'язують до дій.

Київ наразі висловив прохання про щось мінімальне — отримати запрошення до НАТО, навіть не йдучи на повноцінний вступ. Однак, виникають певні труднощі з цим. Москва постійно заявляє, що Захід обманює світ, і особливо це підкреслює Путін, який сам є майстром обману. Але яким буде ставлення українців та міжнародної спільноти до гарантій безпеки від західних держав, якщо Україна їх не отримає? Адже захист України є важливим бар'єром для запобігання розширенню конфлікту на інші європейські території.

Український План перемоги - це план закінчення війни на справедливих умовах відповідно до Статуту ООН та не розширення театру бойових дій на інші країни. Що тут спірного? Допоможіть Україні військово. Це не милосердя, а гарантії безпеки за відмову від величезного ядерного потенціалу.

Ядерні можливості інших держав: висновки з глобального досвіду.

Після відмови України від ядерної зброї ядерний статус набули Індія, Пакистан, Ізраїль, Північна Корея. Очевидно, що вони керувалися іншими принципами, ніж законодавство ООН та запевненнями партнерів у наданні безпеки. Тоді виникає питання, а чому власне Україна має залишатися без'ядерною, якщо їй допомога надається в дуже обмежених об'ємах, а гарантії безпеки бодай з членством в НАТО знаходяться десь далеко у перспективі, коли сьогодні над країною нависла смертельна небезпека.

Очевидно, що Київ утримається від набуття ядерного статусу, бо це суперечить взятим раніше зобов'язаннями, але перед Україною мають зобов'язання і партнери. Вашингтон, Лондон і Париж повинні зробити куди рішучіші кроки для забезпечення територіальної цілісності України. Відмова від цього потягне бажання Росії відтяти частину української території з прицілом на наступну агресію. Тактика нагодувати Москву українськими земельними ресурсами дуже хибна.

Потенційна небезпека нових актів агресії: внесок міжнародного співтовариства

Вже завтра російський ведмідь відчує голод і почне шукати нову жертву, якою може стати не лише Україна. Це неважко передбачити. Чи є ті, хто не усвідомлює очевидності: програш Росії в стратегічній боротьбі з Китаєм, який її підтримує? Тим, хто цього не розуміє, варто задуматися, а ті, хто не чує, можуть незабаром стати свідками потужних вибухів ракет по всьому світу.

Related posts