Увага! Оренда квартир у Києві подорожчала на 20%!


З початку вересня столичні власники нерухомості почали отримувати СМС-повідомлення від ріелторів, з якими мали справу раніше. Зростає число киян, які, навіть маючи можливість купити житло, віддають перевагу його оренді.

Багаті — наймають у користування.

У складні часи краще бути максимально мобільним. Саме тому українці, які володіють значними коштами, обирають мобільні варіанти вкладення заощаджень. Оренда, на відміну від купівлі власної квартири, має свої переваги і також сприяє мобільності громадян.

До речі, що бідніша країна, то більше її громадян віддають перевагу власному житлу. В Україні орендарі -- це лише трохи більше 10% населення. Решта -- власники однієї чи більше квартир. У Європі схожий показник мають лише п'ять не надто заможних країн співдружності. Звісно, всі вони зі Східної Європи.

У решти країн співдружності -- від чверті до третини населення не є власниками нерухомості. А супербагаті Швейцарія, Німеччина, Австрія очолюють топ-перелік країн-орендарів. І це при "подарункових" іпотечних ставках. Хоча слід врахувати й те, що саме в цих країнах держава максимально регулює ринок і створює тепличні інкубаторні умови як для покупців, так і для орендарів квартир.

В Україні, здається, власна квартира більше не є для багатьох символом статусу чи заповітною мрією. Існує кілька причин для цього:

— раніше згадувалася мобільність у контексті посилення безпекових загроз;

-- так легше мігрувати та знайти кращу, більш високооплачувану роботу;

— коливання та невизначеність у доходах у майбутньому;

підвищення рівня іпотечних відсотків

— невесела демографічна картина.

Водночас на ринку оренди столиці -- бум і ажіотаж. "Вхід" щодо найму житла значною мірою відірвався від доходів населення, що реально падають і падатимуть, хоч би що нам малювала статистика. Навіть квартири (оренда), що як машина часу переміщають у сірі 70-ті роки минулого століття, суттєво злетіли у вартості.

На даний момент ринок оренди в столиці в основному починається з 8 тисяч гривень за однокімнатні квартири та від 10 тисяч гривень за двокімнатні. Однак жити в таких приміщеннях, де стелі загрожують обвалитися, плитка в санвузлі тріскається, а меблі нагадують про молодість наших бабусь та дідусів, можна лише в крайньому випадку.

Досить прийнятні, хоча й досить прості однокімнатні квартири доступні від 11 тисяч гривень, тоді як двокімнатні стартують від 14 тисяч гривень і вище.

Оренда житла в новобудовах досягла неймовірних висот і, здається, не має наміру повертатися до попередніх рівнів.

У районі київської станції метро Лівобережна, неподалік Русанівського каналу, всього за три хвилини пішки від метро розташовано безліч нових житлових комплексів. Ще восени 2022 року, коли ринок почав поступово відновлюватися після шокуючих подій, ціни на оренду квартир з ремонтом у стилі "під Скандинавію" стартували від 350 доларів США.

Сьогодні вартість оренди однокімнатних у цих же ЖК стартує від 450-500 дол. Двокімнатні ще на пару сотень дорожчі.

Орендувати квартиру в Києві зараз дуже дорого.

Ось ціни нижче

Що стосується сучасної ситуації на ринку нерухомості, то ціна квадратного метра в столиці почала стрімко знижуватися з весни цього року, під час активної мобілізації. У цей період інвестиції на тривалий термін втратили свою привабливість.

Ця хвиля стала відправною точкою для зниження цін у секторі продажу бетонометрів.

Крім того, чимало власників столичної нерухомості, які проживають і працюють за кордоном, остаточно вирішили продати нерухомість в Україні. Тим більше що весь процес продажу можна законно провести, не повертаючись у країну. Довірені фахівці ринку в режимі відеоконференції допомагають сторонам вести переговори, якщо покупець усе-таки знайшовся.

Звісно, від такого рішення стрімко підросла пропозиція на ринку і, відповідно, знизилися ціни. Отже, попит на купівлю квартир упав. Пропозиція, навпаки, відчутно збільшилася, база квартир тепер "до кольору, до вибору".

Результат не змусив себе чекати. Як зазначають ріелтори, лише близько 25% угод на ринку відбуваються за готівку. Інші ж продажі реалізуються завдяки державним програмам. Ринок нерухомості функціонує лише завдяки цим ініціативам. Державні програми можна порівняти з інсуліном, що підтримує його життєздатність.

Сподіватися на те, що пільгові кредити зможуть revitalізувати ринок, -- безперспективна ілюзія.

Ціни на значну частину вторинного житла вже знизилися на 20%. Ще півроку тому пропозиція "старих" квартир, навіть у стані "від бабусі", практично не пропонувала нічого за 1 тис. доларів за квадратний метр. Наразі таких варіантів стало достатньо. Однак, якщо ви запропонуєте трохи менше, наприклад, 850-900 доларів, існує велика ймовірність, що продавці погодяться на вашу пропозицію.

За ціною від 1100 до 1200 доларів за квадратний метр можна знайти квартиру, яка має певні ознаки простого косметичного ремонту і в якій вже можна комфортно жити, починаючи з завтрашнього дня.

Особливо варто зазначити, що вторинний ринок нерухомості зазвичай знаходиться в розвинених районах, де часто є можливість пішеї доступності до станцій метро. Натомість, на первинному ринку можна зустріти "голий" бетон, що розташований далеко від ключової переваги ринку квартир - метрополітену.

Недивно, що ціни на первинному ринку попустилися. 1 тис. дол. за квадрат -- це сьогоднішня середня ціна по Києву. Якщо ж прийти у відділ продажів і добре поторгуватися, то вартість буде реально нижчою.

Існує велика ймовірність, що, виявивши чітке прагнення придбати квартиру в певному житловому комплексі, ви, не отримавши бажаної знижки, влаштуєте демонстративний вихід з офісу забудовника. У такому випадку вас, скоріш за все, зупинить офіс-менеджер або ж вам зателефонують протягом деякого часу. Сьогодні забудовники вже не мають абсолютної влади на ринку. Справжнім центром уваги став покупець.

Хоча на первинному ринку присутні покупці, відзначається, що відділи продажів будівельних компаній повідомляють про стабільність продажів і позитивні прогнози для ринку. Проте, якщо провести порівняння з довоєнним періодом, то ситуація з продажами новобудов виглядає досить млявою. Лише за умови готовності забудовників пропонувати знижки та акції спостерігається певний рух на ринку.

Ключовими викликами, з якими стикається ринок первинної нерухомості в даний час, є:

Придбання інвестиційної нерухомості, що колись підживлювало ринок, майже зупинилося. Якщо й відбуваються покупки, то в основному для особистого користування.

-- невпевненість покупців у безпекових, енергетичних і загальноекономічних перспективах;

-- ремонтувати квартиру (після будівельників) -- дорого та й нема кому;

-- сумна прогноза валютних курсів.

В кінцевому підсумку, незалежно від того, чи квартира належить вам, чи ви її орендуєте, це завжди буде досить витратним задоволенням. І навіть під час війни ситуація не змінюється. Ціни на будівельні матеріали, оплату праці та логістичні послуги лише продовжать зростати.

Коригування вартості оренди житла впливає на обидві сторони, які беруть участь у процесі найму.

Так, наймачі, яким не піднімали оренди ще з осені 2022-го та які мають хороше житло, мають швидко відреагувати на пропозицію орендодавця про зміну орендної ціни. Якщо вони надто довго думатимуть, то можуть наступну квартиру зняти гіршу і дорожчу.

Орендодавцям, які зі швидкістю світла беруться телефонувати своїм орендарям, щоб повідомити "славетну" новину про підвищення орендної плати на 20%, варто ретельно зважити всі за і проти перед тим, як розпочати таку бесіду.

Адже:

-- частина квартир на ринку Києва і так переоцінені у вартості;

Навіть якщо вартість нижча за ринкову, варто враховувати, що доходи населення не збільшуються так швидко, як ціни.

Не можна стверджувати, що ваша квартира потрапляє до категорії об'єктів з високим попитом, тому є ймовірність, що ви зіткнетеся з тривалим періодом без доходу.

— будь-який економічний непередбачуваний випадок (його ймовірність значна) здатний миттєво змінити напрямок ринку;

Врешті-решт, наступний орендар можливо й погодиться з вашими умовами щодо оплати, але, на відміну від теперішніх, він може "пошкодити" квартиру настільки, що навіть застава не врятує ситуацію. А постійний контроль — це не найкращий вихід із ситуації.

Отже, щоб переформулювати цю думку, варто згадати: "досвідчений орендар цінніший за двох новачків", і ризик від співпраці з ріелторами може мати негативні наслідки. Крім того, не варто забувати про етичний аспект. Адже багато з нових орендарів - це люди, які раніше проживали в прифронтових, а тепер окупованих районах.

Related posts