В Європейському Союзі висловили задоволення діяльністю Верховної Ради, але звернули увагу на прояви тиску на опозиційні сили.
Європейська комісія оцінює діяльність українського парламенту як успішну, незважаючи на виклики, пов'язані з воєнним станом. Однак вона також звертає увагу на обмеження прав опозиційних сил і уважно стежить за цією ситуацією.
Про це йдеться у щорічному звіті Єврокомісії щодо прогресу держав-кандидатів, включно з Україною, який є в розпорядженні "Європейської правди".
Оцінки, надані виконавчим органом ЄС, були опубліковані в рамках так званого "пакету розширення", який Брюссель представляє кожної осені для усіх країн-кандидатів. У документі зокрема аналізується ситуація з демократичними інституціями, що є складовою частиною "основного" блоку переговорів щодо приєднання нових членів до ЄС.
Єврокомісія у документі наголосила, що Україна попри війну лишається демократією. У тому числі ЄК високо оцінює ефективність і парламенту, і уряду, а також те, що вони продовжують безперервну роботу. "Ключові рішення (Верховної Ради), особливо щодо безпеки і оборони, ухвалюються міжпартійною більшістю", наголошує звіт. Також у ЄК вважають, що Рада не зловживає процедурою пришвидшеного розгляду законопроєктів.
Утім, у Брюсселі наголосили на певних проблемах у роботі опозиції. "Парламентська опозиція має отримати змогу виконувати свої функції", - йдеться у документі.
Зокрема, у ЄК звернули увагу на безпідставні обмеження відряджень депутатів.
"Ситуації з непропорційними обмеженнями на подорожі членів парламентської опозиції... повинні бути адекватно вирішені," - зазначається в документі. До цього часу в Брюсселі утримувалися від відкритих заяв з цього питання.
Європейська комісія також висловила свою думку щодо обмежень, які існують для журналістів під час засідань Верховної Ради, та зазначила окремих депутатів, які організовують власні трансляції. Відомо, що опозиційні парламентарії здійснюють такі "незаконні" трансляції, як у текстовому, так і у відеоформаті.
Важливо підкреслити, що в цілому діяльність демократичних установ в Україні була оцінена позитивно у представленому звіті.