В Україні виникла нова схема щодо пенсій: як добиваються підвищення пенсійних виплат.
Українці масово нібито селяться в Чорнобильській зоні (зоні ЧАЕС) - після чого через суд "вибивають" собі збільшення пенсій. Так, з початку повномасштабної війни у Чорнобильській зоні з'явилося понад 135 тис. "нових поселенців", що коштує бюджету 15 млрд грн на рік.
Цю інформацію озвучила заступниця міністра соціальної політики Дар'я Марчак, повідомляє Forbes. Вона підкреслила, що правоохоронці виявили, що для отримання фінансової допомоги деякі особи з інших регіонів навмисно реєструються в населених пунктах, які знаходяться в зоні радіаційного забруднення.
При цьому, наголошується, такі особи "поселяються" у непридатних для життя будинках. І часто - по кілька десятків в одній квартирі.
"Державні доплати досягнули майже 1,5 мільярда гривень щомісяця, що складає приблизно 15 мільярдів гривень на рік. І це зростання має геометричний характер", - підкреслила Марчак.
Проте, планується активна боротьба з цією проблемою. У проекті бюджету на 2025 рік була включена норма, що передбачає виплату доплат лише тим особам, які мешкали в зоні Чорнобильської АЕС в період з 1986 по 1993 роки. Це означає, що всі, хто отримав статус "чорнобильця" після зазначеного терміну, втратять можливість користуватися перевагами, пов'язаними з цим статусом.
Пенсії для постраждалих від Чорнобильської катастрофи: які виплати визначені в Україні.
На 1 квітня в Україні налічувалося 639 тисяч осіб похилого віку, які отримали статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Загальна кількість пенсіонерів у країні становила 10,517 мільйона. Як свідчать дані Пенсійного фонду України, найбільша кількість пенсіонерів-чорнобильців проживає в Київській області – 206 тисяч. У Житомирській області їх налічується 89 тисяч, а в Рівненській – 94 тисячі.
Особи, які зазнали шкоди в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, мають право на державну та додаткову пенсію. Зокрема, пенсійні виплати визначаються на основі компенсації реальних втрат, враховуючи:
В Україні встановлені певні категорії громадян, для яких мінімальний розмір пенсії не може бути меншим за 8 тисяч гривень. Серед цих категорій - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також особи з інвалідністю, що постраждали внаслідок цієї трагедії.
Отже, для осіб, які отримали інвалідність внаслідок травм або хвороб, пов'язаних із Чорнобильською катастрофою, передбачені особливі мінімальні розміри пенсій. А саме:
Для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсійні виплати визначаються на основі процентного співвідношення до середньої зарплати в державі.
Як вже повідомляло OBOZ.UA, депутати Верховної Ради ухвалили у другому читанні проект державного бюджету України на 2025 рік. У цьому документі заплановано замороження соціальних стандартів, включаючи мінімальну зарплату та пенсії. Водночас, наприкінці обговорення кошторис зазнав змін, які призвели до збільшення витрат.