Віталій Портников: Конференція БРІКС у Казані. Чи сприяв візит Ґутерріша зміцненню позицій Путіна? -- Блоги | OBOZ.UA


Не можна не помітити, що російська пропаганда повністю використала саміт БРІКС у Казані. Лідери країн Глобального Півдня зібралися, щоб зустрітися з президентом Росії, який проводив численні двосторонні переговори. Особливою подією стало прибуття генерального секретаря ООН. Якщо метою було продемонструвати, що Росія не зазнає політичної ізоляції і що заходи Заходу, спрямовані на те, щоб перетворити Путіна на вигнанця, не увінчалися успіхом, то цей саміт став яскравим підтвердженням. Але таке бачення подій, звісно, є частиною пропагандистської наративи, зазначає Віталій Портніков для radiosvoboda.org.

Щоб зрозуміти, що насправді відбувається в Казані, важливо відповісти на одне ключове питання: чи займає Росія лідируючу позицію в БРІКС? І на це питання відповідь виявляється досить простою, навіть для Володимира Путіна. Відповідь - ні, Росія не є провідною країною в БРІКС. Лідерство в економічному плані належить Китаю, а Індія виступає його конкурентом в межах цієї організації, а не Росія.

Так, у Росії із великою увагою поставилися до чергової двосторонньої зустрічі Путіна із китайським головою Сі Цзіньпіном, але для світових медіа головною подією було перше за пʼять років побачення Сі Цзіньпіна і Нарендри Моді, премʼєр-міністра Індії.

Наступне запитання: чи можна вважати країни БРІКС союзниками або партнерами? Насправді, вони більше схожі на конкурентів. Цей блок можна було б охарактеризувати як "антизахідну коаліцію", як це часто робиться в міжнародних ЗМІ. Проте, насправді, більшість учасників цього об'єднання прагнуть до співпраці зі західними державами.

Багато держав виступають на підтримку західних санкцій.

"Більшість країн у тій чи іншій мірі підтримують західні санкції. Створений для інвестицій в інфраструктуру в 2014 році Банк БРІКС відмовляється розглядати нові проєкти в Росії, посилаючись на ризики тих самих санкцій. Той самий Банк БРІКС, який, за заявами російських чиновників, повинен був стати альтернативою МВФ. Москва постійно намагається переконати окремих членів БРІКС інвестувати у створення незалежних платіжних систем, але поки що у цих проєктах з інтересом бере участь тільки Іран", - наголошує автор опозиційного російського видання The Insider.

Ще питання - чи вдалося Росії отримати політичну підтримку від своїх партнерів по БРІКС? Звісно, ми не знаємо, які слова почув Путін під час двосторонніх зустрічей, але знаємо інше - у підсумковому документі саміту його учасники фактично дистанціювалися від війни, яку Росія продовжує в Україні.

Заключне комюніке не містить значущої інформації про Україну. У ньому лише зазначено, що "всі посередницькі спроби", спрямовані на припинення війни, отримують підтримку, але жоден учасник не закликав Росію завершити конфлікт, а також не було представлено жодних конкретних пропозицій для його вирішення. Основною метою цієї зустрічі було те, що Володимир Путін прагнув продемонструвати свою неізольованість, попри існування ордера Міжнародного кримінального суду на його арешт. Проте інші держави не виявили бажання чітко підтримати його позицію щодо агресії проти України, - наголошує угорське видання Népszava.

Наступне питання - нерівноправність учасників. У Москві можуть мріяти про великий антизахідний блок, але у Казані знову стало очевидним, що "старі" члени БРІКС надійно заблокували прийняття нових. Організація, члени якої бояться її розширення, щоб не втратити впливу або щоб клуб не виглядав занадто антизахідним, навряд чи має якісь серйозні політичні та економічні перспективи.

Чи допоміг Путіну приїзд Ґутерріша?

Наступне питання: чи мав візит генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша позитивний вплив на Путіна? Скоріше за все, це навпаки негативно позначилося на самому Ґутеррішу.

Ось лише один з багатьох коментарів, опублікованих у барселонському виданні La Vanguardia: "Агресивність, яку демонструє очільник світової дипломатії стосовно Ізраїлю, а також його акцент на Росії, викликають неабияку увагу. Він використовує подвійні стандарти. Серед тих, хто відчув на собі цю ситуацію, опинився Володимир Зеленський, який розкритикував Ґутерріша за відсутність на його організованому Саміті миру в Швейцарії, але участь у заході з Путіним не проігнорував. Як зазначив Зеленський, президент Росії зміг довести світові, що, навіть після [масштабного] вторгнення, він не є ізольованим, незважаючи на всі зусилля Заходу".

Отже, учасники саміту залишили Казань. Подія завершилася без суттєвих політичних досягнень. Незабаром ці ж особи зберуться на саміті "Двадцятки" в Бразилії. Проте Путіна там не очікують - тепер він, як досвідчений актор, може проводити свої шоу лише в рідних стінах.

Related posts