Вплив регулювання чатів у Telegram на рівень безпеки українських підприємств
Дискусія про заборону програмного забезпечення з Росії в Україні, включаючи Telegram, з метою забезпечення національної безпеки та захисту персональних даних.
В даний час у суспільстві активно розглядаються різноманітні ініціативи, які спрямовані на те, щоб максимально усунути російські програмні рішення та забезпечити захист даних, до яких може отримати доступ наш противник. Одним із таких законопроєктів є ЗП №11492, що стосується внесення змін до Закону України "Про санкції" з метою заборони використання програмних продуктів та доступу до електронних інформаційних ресурсів.
Наразі всі програмні продукти російського виробництва, які використовує український бізнес, залишаються актуальними. Крім того, слід зазначити, що 2 вересня 2024 року був виданий Указ Президента №601/2024, який вводить санкції проти програм 1С та BAS терміном на три роки.
Але об'єктивно, цей наказ ніяк не контролюється, як і накладені санкції 2017 року: у травні 2017 року указом президента України були введені санкції проти низки російських компаній, включаючи ТОВ "1С".
Отже, наразі у комітетах активно розробляються конкретні регламенти та процедури, яких бізнес повинен дотримуватись у визначені терміни. Це стане завершальним етапом усіх попередніх ініціатив.
Повертаючись до Telegram,
Давайте поглянемо на історичний контекст: в Україні існували кілька державних ініціатив, спрямованих на можливе обмеження або заборону доступу до Telegram, особливо в рамках питань національної безпеки та боротьби з дезінформацією. Ось деякі важливі аспекти:
Хоча ініціативи з заборони Telegram існують і зараз, але наразі немає офіційного рішення про заборону цієї платформи в Україні. Однак державні структури активно моніторять її використання та можливі загрози, до прикладу інформаційні відкриті канали, де кожен українець дізнається актуальну інформацію. Коли це стосується критично важливих підприємств для України, особливо із галузі оборонпрому, виробництва, різних громадських організацій, благодійних фондів, державних структур -- питання конфіденційності є критичним. З власного досвіду комунікацій з такими, ми дійшли висновку, що більшість дотепер користується телеграм чатами, де обговорюються над конфіденційні питання та відправляються важливі документи, які можуть бути перехоплені.
Telegram нещодавно оновив свій розділ FAQ, присвячений нелегальному контенту. У новій версії більше немає вказівок на те, що всі чати в месенджері є абсолютно конфіденційними. Це змушує нас серйозно розглянути, які кроки слід зробити далі, оскільки наші дані можуть бути вразливими і потенційно під загрозою з боку недоброзичливців.
Наприклад, не всі повідомлення за замовчуванням захищені шифруванням "кінець-до-кінця", що може створити можливість доступу до даних з боку державних органів або зловмисників.
Завдяки своїй прозорій структурі, Telegram стає інструментом для організації хакерських атак, обміну особистими даними та здійснення інших кіберзлочинів, що може створити серйозні ризики для національної безпеки України.
Деякі експерти висловлюють думку, що засновник Telegram Павло Дуров, незважаючи на свою відкриту опозицію до російського уряду, може мати незаслужено приховані зв'язки з Росією. Це породжує занепокоєння стосовно можливого впливу російських спецслужб на цю платформу.
Чому такі критично важливі компанії, асоціації та державні установи продовжують використовувати цей сервіс? Інформація про альтернативні системи є досить обмеженою, хоча варто зазначити, що українські розробники вже почали створювати програмні рішення з інтегрованими чатами та дисковими просторами для зберігання всієї необхідної інформації. Це дозволяє зберігати дані в одній централізованій і захищеній системі.
Чи буде відповідна ініціатива від держави? Наразі невідомо, але вже зараз можна самостійно подбати про те, щоб захистити себе і свою інформацію, бо відмовляючись від всього російського -- це не тільки про дію, а про свідомість вибору і розуміння за що українці воюють зараз.