Вугільна промисловість Росії стикається з ризиком банкрутства внаслідок значних фінансових втрат.
Російська вугільна промисловість, що включає понад 30 мономіст та сотні тисяч зайнятих, перебуває на межі банкрутства.
Згідно з інформацією Укрінформу, таку оцінку озвучив Аналітичний центр паливно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики Росії, як повідомляє The Moscow Times.
Експерти вказують на те, що вугледобувна промисловість Росії у 2024 році виявилася збитковою: її втрати до оподаткування становлять близько 34 мільярдів рублів (приблизно 350 мільйонів доларів). Для порівняння, у минулому році російські шахтарі отримали прибуток у розмірі 357 мільярдів рублів.
Втративши доступ до західних ринків та зіткнувшись із різким скороченням попиту в "дружніх" країнах, російські вугільні компанії зазнали ще одного удару: їхній уряд запровадив нові податки для галузі та значно підвищив тарифи на перевезення через РЖД.
Загалом, за оцінками АЦ ПЕК, за 2022-2024 роки вилучення у вугільної галузі сягнули 500 млрд рублів.
У світлі фінансових труднощів компанії знизили обсяги видобутку вугілля. Згідно з інформацією Росстату, у липні цього року обсяги видобутку зменшилися на 6,7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши 31,5 млн тонн. Це найнижчий показник з часів пандемії 2020 року.
Видобуток кам'яного вугілля, який є основним продуктом галузі та складає 80% загального виробництва, знизився на 8,2%. Що стосується антрациту, найціннішого різновиду вугілля, то його видобуток впав майже на чверть - на 23,7%. За даними оперативної статистики Росстату, у серпні темпи зниження видобутку кам'яного вугілля прискорилися до 10,1% у порівнянні з минулим роком.
Видно, що вугільна індустрія зазнає суттєвого спадання, зазначає Олександр Котов, керівник консалтингового напрямку NEFT Research. Він підкреслює, що падіння експортних цін на російське вугілля, яке сталося через посилення санкцій та переповнені склади споживачів у Китаї та Індії, призвело до зменшення доходів від експорту російських постачальників вугілля на понад 400 мільярдів рублів за останні два роки.
Західні санкції стали основною викликом для вугільного сектору, підкреслює Яніс Клюге, дослідник німецького Інституту міжнародної безпеки.
На відміну від нафти та газу, що їх Європейський Союз все ще імпортує, хоча й у обмежених кількостях, російське вугілля підпало під повне ембарго. Тим часом, у країнах Азії, які минулого року активно його придбавали, спостерігається значне зменшення попиту.
Наприкінці вересня стало відомо, що Taiwan Cement Corporation (TCC), один з провідних імпортерів вугілля на Тайвані та один із найбільших покупців цього ресурсу в Азійському регіоні, ухвалила рішення про повне завершення співпраці з Російською Федерацією.