Як французькі винищувачі Mirage 2000 можуть зміцнити українські збройні сили
Париж повідомив, що Київ отримає винищувачі Mirage-2000 на кілька місяців пізніше, але їх перед цим модернізують. DW розбиралася, наскільки ці літаки посилять українські Повітряні сили.
Незважаючи на зобов'язання, дане президентом Франції Еммануелем Макроном у червні, щодо передачі Україні винищувачів Mirage-2000 до кінця 2024 року, цього року українська сторона не зможе отримати ці літаки. Про затримку в постачанні 8 жовтня повідомив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню. Він зазначив, що французькі винищувачі будуть доставлені до Києва вже в першому кварталі 2025 року.
Згідно з інформацією від спеціалізованого видання Defence News, французька компанія Dassault Aviation виробила приблизно 600 літаків Mirage 2000, з яких близько половини були експортовані до восьми країн, таких як Греція, Об'єднані Арабські Емірати та Тайвань. Цей літак має довжину близько 14 метрів і розмах крил близько 9 метрів. Його порожня вага становить 7500 кілограмів, а максимальна швидкість досягає приблизно 2700 кілометрів на годину.
Mirage 2000-5 є вдосконаленою версією цього бойового літака, що оснащена покращеним радаром. Ця модель може бути обладнана ракетами класу "повітря-повітря" Mica, а також здатна нести крилаті ракети повітряного базування SCALP-EG, які постачаються Україні з Франції.
У бесіді з DW головний редактор українського спеціалізованого видання Defense Express Олег Катков підкреслив, що французькі літаки значно зміцнять Повітряні сили Збройних сил України, особливо в сфері протиповітряної оборони. "Основним завданням 'Міражів' буде забезпечення протиповітряної оборони - для відбиття атак, зокрема, крилатих ракет і безпілотників", - зазначив експерт.
У своєму пості в соціальній мережі X Себастьян Лекорню зазначив, що "Міражі", які будуть передані Україні, отримають модернізацію. "На авіабазі Казо, у Жиронді, ці літаки будуть об equipped новітніми системами для ведення повітряних і наземних операцій, а також для радіоелектронної боротьби", - додав він.
На думку Каткова, у результаті цієї модернізації французькі винищувачі отримають можливість використовувати плануючі боєприпаси, як мінімум французькі бомби AASM Hammer з дальністю ураження понад 70 кілометрів. Також, за його словами, під час такої модернізації було б логічним інтегрувати під Mirage 2000-5 такі плануючі боєприпаси як американські JDAM-ER і SDB, які вже є на озброєнні ЗСУ - для ураження наземних цілей у безпосередній близькості від лінії фронту.
Також варто звернути увагу на оголошене французьким міністром зміцнення можливостей радіоелектронної боротьби (РЕБ) для літаків. Як вважає Катков, планується підвищити стійкість винищувачів Mirage до впливу російських систем РЕБ. Це може включати покращення роботи не лише навігаційних систем, а й бортової радіолокаційної станції та систем зв'язку літака.
Оскільки радянські винищувачі Су-24, що знаходяться на озброєнні Повітряних сил Збройних сил України, вже протягом значного часу успішно використовують крилаті ракети повітряного базування SCALP і Storm Shadow для ураження російських наземних цілей, питання їх використання на "Міражах", на думку фахівця, є менш важливим.
Хоча Mirage і F-16 були розроблені приблизно в один і той же період, між ними існують значні відмінності як у конструкції, так і в бойових характеристиках. Експерти наголошують на ключових аспектах, що розрізняють ці два літаки, зокрема на обмежених можливостях Mirage у повітряних боях з противником. "Mirage 2000-5 не оснащений дальніми ракетами класу 'повітря-повітря'. Він добре підходить для завдань протиповітряної оборони в тилових зонах і може використовуватися для скидання плануючих бомб. Аналогічні завдання може виконувати й F-16, однак цей літак має додаткову здатність - відстежувати і відганяти ворожу авіацію від зон скидання їхніх боєприпасів. На жаль, Mirage 2000-5 не має необхідного озброєння для виконання цієї задачі", - підкреслює Катков.
Це пов'язано з тим, що основною ракетою повітряного бойового класу, яка використовується в F-16, є AIM-120. Залежно від конкретної модифікації, ці ракети здатні вражати цілі на відстані до 160 кілометрів, зазначає фахівець. Він вважає, що завдяки цим ракетам, у разі необхідності відсторонити російську авіацію від зони їхнього озброєння, F-16 зможе виконати цю задачу більш ефективно, ніж "Міраж". Останній може бути оснащений лише ракетами класу "повітря-повітря" Mica, чия дальність є значно меншою - всього 60-80 кілометрів.
Колишній інженер з випробувань "Конструкторського бюро Антонов" Костянтин Криволап вказує на недоліки французьких винищувачів "Міраж" у можливому повітряному протистоянні з російськими літаками. За його словами, ці літаки навіть поступаються радянським МіГ-29. "Вони мають менш ефективні радари, а їх озброєння не відповідає вимогам сучасного повітряного бою. Хоча Mirage 2000-5 позиціюється як літак для повітряного бою, ситуація виглядає не на їхню користь. Радар має дальність лише 100 кілометрів, тоді як ракета може вразити ціль на відстані максимум 80 кілометрів. Якщо їх зіштовхнути з російським Су-35, то останній просто їх знищить", - підкреслив експерт у розмові з виданням "РБК-Україна".
У липні цього року президент України Володимир Зеленський повідомив, що для того, щоб українська армія могла конкурувати з російською авіацією, їй потрібно не менше ніж 128 винищувачів F-16. На сьогоднішній день Україна отримала лише обмежену кількість літаків F-16 від Данії та Нідерландів, тому до досягнення поставленої мети ще довгий шлях. Як зазначає експерт Олег Катков, "теоретично, навіть якщо зібрати всі обіцянки щодо передачі F-16, Україні можуть передати приблизно 70 літаків - і це до 2027 року". "У такій ситуації виникає питання, звідки взяти необхідну кількість бойових літаків," - додає він.
Цю ситуацію дійсно можна було б поліпшити за рахунок французьких літаків "Міраж". Париж наразі не розголошує інформацію про кількість літаків, які має намір передати Києву. Згідно з даними французького ресурсу Opex360, французькі ВПС володіють всього 20 літаками моделі Mirage 2000-5, які планується вивести з експлуатації до 2030 року. Таким чином, загальна кількість літаків, які Україна може отримати від Франції, не може перевищувати цю цифру.
Проте, парк бойових літаків Повітряних Сил Збройних Сил України може розширитися не тільки за рахунок F-16 та Mirage. Наприкінці вересня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що, окрім зобов'язань партнерів постачати ці літаки, тривають переговори щодо можливості отримання ще двох моделей винищувачів - Gripen і Eurofighter.