Як росіяни приховують міни та чи є можливість дистанційного мінування території: коментар фахівця-сапера.
Російські загарбники заривають свої міни в землю на глибину до 50 см і нерідко накривають їх дошками, щоб ускладнити процес розмінування. Ворог здатен використовувати літаки для розміщення мін, проте найчастіше вдається до реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) "Ураган" і "Смерч".
Цю інформацію озвучив Андрій Паламарчук, сапер та керівник групи піротехнічних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій, під час інтерв'ю для NV. Він підкреслив важливість обережності щодо незнайомих або підозрілих об'єктів.
Легковажного ставлення до вибухонебезпечних предметів (ВНП) не дозволяють собі навіть досвідчені сапери.
Якщо ви натрапили на підозрілий предмет, не намагайтеся його чіпати чи наближатися до нього. Краще відійдіть на відстань і зателефонуйте за номером 101.
Які бувають міни і як їх маскують
За словами Паламарчука, міни можна умовно класифікувати на три основні категорії: протитанкові, протипіхотні та мінометні. Протипіхотні міни, в свою чергу, діляться на дві підкатегорії: ті, що приховані на поверхні, та ті, що закопані в ґрунт.
"У ґрунті ховаються протипіхотні міни, які діють на поверхні, зокрема, відома міна ОЗМ-72, що також добре замаскована в землі. На поверхні можна зустріти такі міни, як МОН-50, а також пелюстки. Ми звикли називати їх пелюстками, проте їх офіційна назва — ПФМ, що означає протипіхотна фугасна міна," — зазначив сапер.
Як загарбники приховують вибухові пристрої
За словами Паламарчука, російські загарбники не дотримуються стандартних протоколів, інакше фахівцям розмінування виконати свою роботу було б значно простіше.
"З цієї причини вони закопують [вибухонебезпечні предмети] на глибину 50 см, а також можуть укладати дошки, щоб уникнути виявлення їх нашими металодетекторами", - зазначив керівник піротехнічної групи ДСНС.
Проте з часом міни або інші вибухові пристрої можуть спливати на поверхню землі.
Згідно з науковими дослідженнями, будь-який тип боєприпасів, закопаних у землі, піднімається на 1 см щороку. Вони можуть бути закладені сьогодні, а з’явитися на поверхні лише через десять років, - зазначив Паламарчук, попереджаючи про хибне уявлення, що "старі" міни начебто не становлять загрози.
Чи здатна російська армія здійснювати дистанційне мінування територій?
Мінування з літаків можливе, але найбільше ВНП, окрім цілеспрямовано встановлених мін, опиняється на територіях тоді, коли ворог застосовує РСЗВ, зокрема "Ураган" або "Смерч".
"[Снаряд] вилітає на відстань до 60-70 кілометрів - вони вилітають, розповсюджуються на будь-яку поверхню, будь-де вони можуть бути", - сказав Паламарчук.
Російські ракети розносять небезпечні суббоєприпаси у формі кульок.
За інформацією керівника групи піротехніків, російські ракети, зокрема моделі Х-59, здатні розкидати небезпечні снаряди у формі кульок.
"Усередині дійсно є кульки. Ворог застосовує їх при обстрілі автоцистерн - усього, що може запалитися. Кульки всередині вольфрамові, вони нагріваються, можуть пробивати і запалювати будь-які предмети", - розповів Паламарчук.
Також, мінною пасткою може стати будь-який предмет, наприклад: упаковка від сигарет, запальничка, іграшка для дітей, цукерки й інші речі.
Слід звернути увагу на "об'єкт, що розташований неналежним чином або взагалі не повинен бути на цьому місці, наприклад, під час активних бойових дій".
Вибухонебезпечні предмети можуть стати несподіванкою навіть для досвідчених саперів.
Кожен вищий навчальний заклад вимагає "особливого підходу та дотримання заходів безпеки", зазначає Паламарчук.
"Якщо ми бачимо навіть міну МОН, установлену на розтяжці, спочатку дивимося, чи немає [небезпеки] з-під низу в неї, куди ведуть дроти. Немає такого, що "я знаю цю міну" - будова, вага, кількість вибухової речовини, вражаючих елементів, і на цьому завершується", - сказав він.
Сапер зазначив, що противник має хитрий характер, тому займається демонтажем цих мін і модифікує їх найбільш неочікуваними способами.
"Позаду є місце для розбору міни. ... Ми дивимося, якщо вона з іншого боку хоч трохи подряпана, підтерта, то ВНП знищуємо на місці, бо від будь-якого перевертання, нахилу вона може спрацювати, здетонувати і відбудеться вибух", - пояснив Андрій Паламарчук.