Як оберегти виноград від зимових морозів: покрокове керівництво для початківців


Кожен садівник усвідомлює, що здатність рослин витримувати низькі температури значною мірою визначається їхньою підготовкою до зимового періоду. Це питання є особливо важливим для теплолюбних культур, зокрема, для винограду.

Як правильно обрізати та вкрити лозу восени, розповів блог "Яскрава клумба". З цими порадами ви точно забезпечте собі хороший урожай в наступному сезоні.

Що важливо врахувати при обрізці виноградників?

В основному в осінні місяці проводять два типи обрізки винограду - санітарну та спрямовану на підвищення врожайності. Першу провести зовсім нескладно, достатньо просто видалити всі слабкі, хворі та пошкоджені пагони. А от другий тип вимагає певних знань та навичок.

Від природи виноград вкладає свої зусилля зовсім не у те, щоби виростити великі та соковиті грона. Його мета якомога сильніше розростися. Завдання осінньої обрізки - переорієнтувати його ріст у потрібне вам русло. Щоби зробити все правильно, почнемо з визначення основних понять.

Рукав - багаторічний добре здерев'янілий пагон, аналог скелетних гілок у дерев. Основою плодових ланок є 2-річні пагони на рукавах. Виноградарі формують кущі у 2 або 4 рукави. Вибір залежить від ступеня розвитку та віку куща.

Плодова ланка формує рукав, її структуру визначає обрізка, і вона складається з двох елементів: плодової стрілки та сучка заміщення, розташованого під нею.

Пагон плодоношення (плодова стрілка) - це довга лоза, на ній після обрізки залишають нормовану кількість вічок. Саме вони дадуть початок основному урожаю.

Сучок заміщення являє собою укорочену лозу, що розташована нижче плодової стрілки, на якій залишають лише три бруньки. Наступного року цей сучок формує 3-4 сильних пагони. Важливо видалити всі плодові бруньки, щоб забезпечити максимальний ріст цих пагонів. До осені саме вони стануть основою для нових плодових ланок у наступному сезоні.

Вічко - це "вузол росту", з якого навесні починають рости кілька бруньок.

Початківцям у вирощуванні винограду слід пам’ятати, що основний урожай виникає на пагонах, які мають два роки. Тому однією з ключових цілей осінньої обрізки є створення міцних пагонів, а також спрямування всіх ресурсів рослини на формування великих гроно.

Як коректно підготувати виноград до зими через обрізку?

Обрізка винограду має свої особливості, які відрізняють її від обрізки плодових дерев. При формуванні куща лозу обрізають так, щоб над брунькою залишався невеличкий пеньок завдовжки 2-3 см. Щодо пагонів, що приносять плоди, їх слід зрізати в межах міжвузлів — тобто між бруньками. Якщо частина пагону залишилася зеленою та не встигла дозріти, її слід видалити повністю.

Звісно, необхідно видалити усе старе, хворе і пошкоджене. А також видалити пагони, тонші за 0,5 см. З молодих пагонів заміщення, які будуть готові плодоносити в майбутньому сезоні, потрібно видалити всі пасинки. Також під ніж ідуть пагони, які плодоносили цього року. Видалити потрібно до 80-85% сезонного приросту, якщо хочете мати плодовий, а не декоративний виноградник.

Перед стартом роботи важливо перевірити, чи ваш інструмент чистий та має гострі леза. Найкраще мати спеціальний секатор для виноградника і дезінфікувати його після кожного використання. Обрізати лозу слід лише після того, як з неї опаде листя.

Проведення обрізки зрілого винограду

Якщо ваші лози старші за 3-4 роки, наприкінці сезону на них потрібно залишити 2-4 рукави та до 100 вічок. Навесні на одному пагоні такого куща потрібно залишити не більше 10 бруньок. Ознайомтесь також з рекомендаціями до вашого сорту.

Обрізка молодої (до 3 років) лози

У перший рік після посадки винограду навесні важливо правильно сформувати кущ. Якщо рослина виростила лише один пагін, його слід обережно вкоротити до 3-4 бруньок. Якщо ж з'явилося два пагони, кожен з них необхідно укоротити до 2-3 вічок. Деякі експерти вважають, що в перші роки слід взагалі уникати осінньої обрізки саджанців. Багато садівників радять проводити обрізку молодого винограду лише навесні, після зняття зимового укриття.

До другої осені на виноградній лозі повинні вирости 3-4 потужні пагони, які називаються рукавами. Кожен з цих пагонів слід укоротити, залишаючи лише 3-4 вічка.

На третій рік рослина формує до 4 сильних рукавів з бічними пагонами на кожному з них. В майбутньому саме ці бічні молоді пагони й дадуть грона. На кожному рукаві вибирайте по 2 найкращих пагони. На нижньому з цих двох залиште 2-3 вічка і так ви сформуєте сучок заміщення. З верхнього формують плодовий пагін, вкоротивши його до 7-10 вічок.

Осінній догляд за виноградом

Щоб навесні рослина почала активно розвиватися і була здоровою, необхідно провести профілактичне обприскування. Цю процедуру виконують після збору врожаю та коли лоза скидає листя. У цей період рослину обробляють спеціальними фунгіцидами. Зазвичай для обприскування використовують залізний купорос, який ефективно бореться з грибковими захворюваннями та стримує розвиток шкідників. Рекомендується підготувати 3-5% розчин для обробки дорослих рослин, а для молодих кущів і саджанців – 1% розчин. Обприскують не лише пагони, а й територію біля основи рослини. Після обробки лоза може потемніти, і це є нормальним явищем.

Після збору врожаю важливо ретельно полити та підживити лозу. Перед укриттям слід провести особливий вологозарядний полив. Найоптимальніший час для цього – після обрізки, але до того, як земля замерзне. На легких піщаних ґрунтах рекомендується вносити близько 50 літрів води на кожен кущ, тоді як для суглинкових і чорноземних ґрунтів достатньо приблизно 25 літрів. Якщо ви плануєте зимове укриття винограду в траншеях, підгорніть їхні борти або створіть обмеження навколо кущів, щоб вода не розтікалася.

Як правильно укрити виноград на зиму

Здебільшого сорти, які ростуть у нашому кліматі, добре пристосовані до зимівлі. Проте молоді рослини точно варто захистити від холоду.

Приховувати виноградну лозу слід тоді, коли нічні заморозки стають звичними, а вдень температура коливається близько нуля градусів. Зазвичай такі погодні умови спостерігаються наприкінці жовтня або на початку листопада. Найважливіше — завершити всі роботи до того, як настануть серйозні морози.

Почніть з того, що сформуйте в землі невелику траншею уздовж всієї виноградної шпалери. По обидва боки від неї облаштуйте невеличкі земляні вали 10-15 см заввишки. Ці валки будуть захищати лозу від вивітрювання й обмерзання.

Відокремте стебла від шпалери та обережно, без різких дій, пригніть їх до землі. Розмістіть стебла вздовж траншеї, намагаючись не травмувати верхній шар кори.

Закріпіть пагони в траншеях, використовуючи дерев'яні або дротяні шпильки. Залиште невеликий зазор між лозою та землею — приблизно 5 см. Це необхідно для того, щоб під час зимових відлиг лоза мінімально контактувала з вологою землею. Важливо, щоб рослина зимувала в сухих умовах.

На нижній частині шпалери натягніть дріт, піднімаючи його на висоту до 30 см від землі. Цей дріт слугуватиме опорою для укривного матеріалу. Важливо, щоб укриття не притискало лозу до ґрунту. Вздовж шпалери, використовуючи натягнутий дріт, обгорніть виноградник плівкою, захоплюючи також бічні земляні насипи. Краї плівки слід присипати землею, щоб вони не піднімалися під впливом вітру. Для ніжних і чутливих сортів можна додатково використовувати суху траву або опале листя, створюючи шар товщиною до 15 см. Таке укриття необхідно зробити перед закріпленням плівки.

Для того щоб лоза могла нормально пережити зимовий період, кінці шпалер повинні залишатися відкритими. Їх закривають лише тоді, коли температура опускається нижче -15 градусів. Однак, як тільки морози відступлять, кінці необхідно знову відкрити. Повністю захисну плівку можна буде зняти на початку квітня.

Раніше OBOZ.UA публікував інструкцію для новачків, що зробити в саду та на городі до заморозків.

Related posts