Охорона культурної спадщини: міжнародна спільнота звертає увагу на українських фахівців | UACRISIS.ORG


Кримський інститут стратегічних досліджень є автономною платформою, що об'єднує вчених, експертів у галузі охорони культурної спадщини, істориків, археологів, культурологів, юристів, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному та кримінальному праві, а також праві людини, та активістів громадського сектору.

Один з ключових напрямків діяльності інституту полягає у фіксації порушень, що стосуються культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях. Ця ініціатива, в поєднанні з активними зусиллями громадських діячів, представників влади та юристів, дозволила Україні заявити про себе на міжнародній арені. У червні, під час 10-ї сесії Генеральної асамблеї держав-учасниць Конвенції з охорони нематеріальної культурної спадщини, українську делегацію вперше обрали до Всесвітнього комітету в штаб-квартирі ЮНЕСКО.

Пресконференція під назвою "Культурна спадщина України під час війни: посилення голосів українських експертів" була присвячена обговоренню можливостей, які це відкриває для нашої країни, а також стану культурних об'єктів, розташованих на тимчасово окупованих територіях.

"Ми здійснюємо дослідження, які зосереджені на моніторингу стану охорони та захищеності об'єктів культурної спадщини в тимчасово окупованих регіонах Автономної Республіки Крим, а також у Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях. Паралельно ми аналізуємо тенденції розвитку в цій сфері, враховуючи аспекти міжнародного гуманітарного права", - повідомила проєктна менеджерка Кримського інституту стратегічних досліджень Ельміра Аблялімова.

У цьому Інституті підтримку надають різні партнери. Одним із них є програма "Долучайся", що сприяє розвитку громадської активності в Україні з 2016 року. Як зазначає провідна спеціалістка в галузі культури та мистецтва Ліна Романуха, основною метою програми є підвищення рівня громадянської освіти та формування коаліції, яка сприятиме активному залученню суспільства до контролю за діяльністю державних установ.

"Ми активно підтримуємо ініціативи громадських організацій, які займаються оцифруванням документів та збором доказових матеріалів для документування російських злочинів проти культурної спадщини. Крім того, ми прагнемо виконати роль зв'язуючого елемента між усіма учасниками цього процесу, включаючи донорів та представників державного сектора," - зазначила вона.

Унікальним підтвердженням досягнень Кримського інституту стратегічних досліджень і його партнерських організацій на внутрішньому рівні стала міжнародна конференція, що відбулася в липні під назвою "Охорона культурної спадщини та боротьба з культурним стиранням у контексті збройного конфлікту: нові виклики та досвід України".

"На цьому заході обговорювали питання захисту культурної спадщини, фіксації культурних втрат, а також оцінювали, наскільки ефективними є діючі механізми міжнародного права у контексті документування випадків культурного знищення," - зазначила менеджерка проєкту.

Також Ельміра Аблялімова відмітила співпрацю і підтримку Міністерства культури та Міністерства закордонних справ у роботі з ЮНЕСКО. Про те, як Україна дебютовала на Всесвітньому комітеті, розповіла представниця Міністерства культури та стратегічних комунікацій Ліна Дорошенко.

"Протягом чотирьох днів нам довелося активно відстоювати позицію, що повномасштабне вторгнення є безпосередньою загрозою для об'єктів культурної спадщини. Завдяки експертному внеску Дмитра Коваля та команди Кримського інституту стратегічних досліджень, нам вдалося досягти важливого результату: вперше в офіційних документах ЮНЕСКО терміни вживаються у відповідності із реальністю. Зокрема, було визнано, що агресія Російської Федерації становить загрозу для охорони культурної спадщини. Це був дебют України в Комітеті всесвітньої спадщини, і він продемонстрував, що впродовж наступних трьох років нам необхідно активно працювати над тим, щоб донести правду і показати, як війна руйнує культурну спадщину нашої країни," - підкреслила Ліна Дорошенко.

З її слів, станом на зараз в Україні пошкоджено або зруйновано 1147 пам'яток культурної спадщини, і це не враховуючи культурної інфраструктури.

Ще одним із партнерів Кримського інституту стратегічних досліджень стала Українська асоціація міжнародного права. Її президентка, Ольга Буткевич, висловила вдячність за цю співпрацю, підкресливши, що для її реалізації недостатньо лише юридичних знань та розуміння міжнародного права. Важливо залучати також фахівців з музейної справи, археології та культурних питань.

Асоціація має намір продовжити свою діяльність у трьох основних напрямках.

"Перший - це ми зараз проводимо дослідження, аналіз відповідності законодавства, організаційних і інституційних кроків, які вживає Україна її міжнародно-правовим зобов'язанням у сфері захисту культурної спадщини і культурних цінностей. Другий дуже проблемний момент - це відсутність в Україні реальних реєстрів культурних цінностей. Передусім це стосується тих культурних цінностей, які знаходяться в музеях не національного значення. Якщо ці музеї знаходяться на окупованій території, ми не знаємо, скільки було вивезено чи знищено. І третє - які інституційні чи організаційні зміни потрібно прийняти для того, щоб дотримуватися тих заходів, які вимагаються конвенціями", - зазначила Ольга Буткевич.

Одним з головних результатів цієї роботи стане науково-практична конференція, запланована на перший квартал 2025 року.

Related posts