Запуск ракети Vulcan ледве не призвів до надзвичайної ситуації.


4 жовтня компанія ULA, відповідальна за запуск, провела другий запуск своєї нової ракети Vulcan. Ця місія ледь не закінчилася катастрофою через виниклі проблеми з прискорювачами.

Ракета Vulcan була розроблена як альтернативний варіант для Atlas V. Цей носій має двоступеневу структуру з можливістю підключення бічних твердопаливних прискорювачів. Перший ступінь використовує метан у якості пального та кисень для окислення, а другий ступінь працює на воднево-кисневій парі. У найпотужнішій конфігурації Vulcan здатна виводити до 27 тонн на низьку навколоземну орбіту.

Перший політ ракети Vulcan відбувся 8 січня 2024 року. Вона вивела на орбіту до Місяця космічний апарат Peregrine, розроблений компанією Astrobotic. Хоча запуск пройшов успішно, через аварійну ситуацію апарат не зміг досягти своєї мети.

Спочатку, в рамках своєї другої місії, Vulcan планував запустити до Міжнародної космічної станції космічний корабель Dream Chaser. Однак, через те, що космоплан не був готовий до запланованої дати, керівництво ULA вирішило замінити його на масогабаритний симулятор разом із комплектом приладів. Це рішення було продиктоване прагненням ULA якомога швидше пройти сертифікацію ракети для виконання місій на замовлення Космічних сил США, для чого потрібно провести два успішні запуски.

Другий запуск Vulcan відбувся 4 жовтня. На 35-й секунді польоту сталася аномалія. На кадрах прямої трансляції можна побачити, що від одного з двох твердопаливних прискорювачів ракети відокремився вогняний шлейф. Це свідчить про пошкодження його сопла. Через це відокремлення прискорювачів відбулося майже на 30 секунд пізніше, ніж було зазначено в плані польоту.

На щастя для ULA, верхній ступінь Centaur мав достатньо пального, щоб досягти необхідної орбіти. Він працював на 20 секунд довше, ніж було заплановано. У найближчому майбутньому цей ступінь проведе серію тестових маневрів. Після того як інженери зберуть усю потрібну інформацію, ступінь разом із масовим імітатором буде виведено на орбіту для завершення місії.

Після запуску глава ULA, Торі Бруно визнав наявність деяких проблем із твердопаливним прискорювачем, але не став повідомляти будь-які конкретні подробиці інциденту. Наразі невідомо, наскільки він може вплинути на процес сертифікації Vulcan.

Нагадаємо, що недавно SpaceX довелося призупинити польоти ракети Falcon 9 через позаштатне сходження з орбіти її другого ступеня.

Related posts