На даний момент ми надаємо Києву військову підтримку, хоча могли б зосередитися на запобіганні конфлікту, ‒ зазначив Столтенберг.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступив на саміті Східного флангу Північноатлантичного альянсу.
Зараз ми озброюємо Україну для війни, але ми могли спорядити Україну для запобігання війні.
Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив в інтерв'ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung, пише Укрінформ.
"Мені шкода, що союзники і саме НАТО не зробили більше для зміцнення України раніше. Якби Україна була сильнішою у військовому плані, поріг для нападу Росії був би вищим. Неможливо сказати, чи був би він достатньо високим... Наші навчання та обладнання були досить обмеженими. Ми могли зробити набагато більше", ‒ відповів політик на запитання, що можна було зробили для запобігання війни.
Зокрема, за його словами, замість того, щоб посилити Україну у військовому плані, союзники сперечалися, чи постачати снайперські гвинтівки. А США тривалий час не хотіли постачати Україні протитанкові ракети, "щоб не провокувати Росію".
Підписуйтесь на наш Tелеграм канал
"Зараз ми озброюємо Україну для війни, тоді ми могли спорядити Україну для запобігання війні", ‒ констатував Столтенберг.
Генеральний секретар підкреслив, що не був здивований нападом Росії на Україну 24 лютого 2022 року, адже розвідка вже попереджала про можливу агресію. "Проте, незважаючи на це, факт напад насправді шокував мене. Я зрозумів, що це стало вирішальним моментом в нашій історії: існує Європа до цього дня і Європа після," ‒ зазначив Столтенберг.
Він зауважив, що після окупації Росією Криму та частини Донбасу у 2014 році ситуація тривалий час залишалася статичною, попри майже щоденні бої. Коли ж навесні 2021 року Росія розгорнула значні сили біля кордону з Україною, союзники "не були впевнені, що це означає". Але восени, коли було отримано більш детальні звіти розвідки про можливості та наміри Росії атакувати, НАТО поділилася цією інформацією з громадськістю ‒ частково для того, щоб запобігти російській пропаганді, частково сподіваючись, що вдасться дипломатичним шляхом переконати Росію відмовитися від своїх планів.
У той же час Столтенберг продовжує вірити в перспективи діалогу. "Ми повинні демонструвати силу, щоб мати можливість вести конструктивну бесіду... Одне зрозуміло: для завершення цієї війни на певному етапі необхідно відновити переговори з Росією. Проте ці переговори мають ґрунтуватися на потужності України", ‒ наголосив Столтенберг.
Йенс Столтенберг, який керує НАТО з 2014 року, покине свій пост 1 жовтня цього року. Після цього він буде очолювати Мюнхенську конференцію з питань безпеки.