Кінець війни або капітуляція Києва? Як проходили дискусії між Гарріс і Трамп та які наслідки для України?
Гарріс залізла під шкіру і замочила Трампа? Як дебатували кандидати в президенти США
Теледебати між кандидатами на президентську посаду США, Камалою Гарріс та Дональдом Трампом, які відбулися 10 вересня, стали першим таким заходом з моменту, коли Республіканська та Демократична партії офіційно висунули їх у якості своїх представників. Дебати пройшли в Національному конституційному центрі, розташованому у Філадельфії, штат Пенсильванія.
До речі, саме Пенсильванія має стати одним з визначальних штатів у підсумковому голосуванні на виборах глави Америки 5 листопада. Як писав Bloomberg, це нестабільний штат із найбільшою кількістю голосів колегії виборників, тому він став головним полем битви в гонці за Білий дім.
Замість того щоб зосередитися на оцінці діяльності Камали Гарріс, дебати перетворилися на референдум щодо Дональда Трампа, зазначає The New York Times. Вже з перших хвилин кандидатка вміло маніпулювала найбільшою вразливістю свого супротивника — його его, поступово розриваючи його комфортну оболонку і викликаючи у нього роздратування та лють.
Цікаво, що на початку кандидати обмінялися рукостисканням – перша руку Трампу простягнула Гарріс. Востаннє рукостискання між кандидатами в президенти США відбулося у 2016 році під час їхньої першої зустрічі, коли зійшлися Дональд Трамп і Гілларі Клінтон.
Виступаючи з відповідями одна за одною, колишній президент США намагався нагадати американцям про свою участь у численних подіях, які краще б залишити в минулому. Серед них – пандемія, його відмова прийняти результати виборів 2020 року, трагічні події під час штурму Капітолія та скасування рішення Роу проти Вейда, що стосується прав жінок на аборт. Трамп не оминув увагою свої кримінальні звинувачення і висловив підтримку Віктору Орбану, охарактеризувавши його як сильного лідера Угорщини. Серед його безпідставних заяв була і така, що в США нібито занадто багато мігрантів, які нібито годують своїх сусідів собаками і кішками. Як підрахували журналісти, під час дебатів колишній президент зробив 34 неправдиві заяви, в той час як його опонентка обмежилась лише однією.
Камала Гарріс, з'явившись на сцені дебатів, одразу показала, що має намір перетворити цей вечір, в основному присвячений їй, на свого роду референдум про Трампа. Як зазначає автор статті в NYT, політикиня виявила неймовірний спокій і тактичну стриманість, які відчувалися навіть через екрани телевізорів. Глядачі могли відчути на собі й гнів Трампа, який іноді заважав йому навіть дивитися на свою суперницю.
Тактика Камали Гарріс полягала не в тому, щоб зображати Дональда Трампа як серйозну загрозу демократії, що часто робив Джо Байден. Натомість вона закликала виборців самостійно оцінити ситуацію, запрошуючи їх відвідати його мітинги, де вони могли спостерігати, як він згадує вигаданих персонажів і говорить неправду, а його прихильники, нудьгуючи, залишають зустрічі раніше.
Схоже, що Дональд Трамп, безумовно, прагнув провести дебати з Джо Байденом, а не з Камалою Гарріс. Екс-президент США зосередив свої критичні висловлювання переважно на політичних рішеннях Гарріс, утримуючи особисті атаки на другорядному плані. Проте він продовжував свою критику на адресу Байдена, внаслідок чого Гарріс нагадала Трампу, що тепер вона є його конкурентом.
Наприкінці дебатів Гарріс успішно перетворила один з найбільш невдалих етапів президентства Байдена на критику Трампа, маючи на увазі виведення американських військ з Афганістану. Кандидатка зазначила, що її нинішній суперник у той час уклав одну з найбільш невигідних угод з Талібаном і навіть запросив його лідера до Білого дому.
У цілому, навіть ті, хто підтримує Трампа, визнають, хоча й неохоче, що стратегія Гарріс, спрямована на те, щоб вивести Трампа з рівноваги, виявилася дієвою. Журналіст каналу Fox News, відомого своєю прихильністю до республіканців, Брит Г'юм зазначив, що для Трампа цей вечір виявився невдалим: він потрапляв у пастки і діяв всупереч порадам. Тому його виступ на дебатах із Гарріс навряд чи можна вважати успішним. Однопартійці колишнього президента та нинішнього кандидата також вважають його виступ провалом — наприклад, сенатор Ліндсі Грем закликав звільнити команду, що готувала Трампа до дебатів.
Проте сам Дональд Трамп повідомив представникам ЗМІ, що ці дебати стали найуспішнішими в його політичному житті.
Як пише CNN, Гарріс перевершила Трампа у цих дебатах, проте немає жодної гарантії, що це вплине на результати виборів. Згідно з опитуванням серед американців, 63% глядачів дебатів вважають, що перемогла кандидатка від демократів, 37% залишилися прихильниками Трампа. Напередодні дебатів думки тих самих респондентів щодо питання, хто здобуде перемогу, розділялися порівну - 50% на 50%.
Крім таких тем, як економіка, міграція, кордони та заборони на аборти, на дебатах також обговорювали ситуацію в Україні. Коли ведучий запитав Трампа, чи бажає він, щоб Україна здобула перемогу у цій війні, він фактично повторив свої попередні висловлювання:
"Я хочу, щоб війна закінчилася. Я хочу врятувати життя. Людей вбивають мільйонами. Це значно гірше, ніж ті числа, які вони вам показують... Я дуже добре знаю Зеленського, я дуже добре знаю Путіна. У мене хороші відносини з ними, і вони мене поважають. Вони не поважають Байдена. З якого дива його поважати?... Я вирішу це ще до того, як стану президентом, якщо переможу. Я поговорю з одним, я поговорю з іншим, я зберу їх докупи. Цієї війни ніколи б не сталось".
У відповідь на питання про те, якою була б її позиція щодо війни в Україні, якби вона стала президенткою США, Камала Гарріс зазначила:
Дональд Трамп стверджує, що війна завершиться протягом доби, оскільки він просто віддасть її. Але це не те, ким ми є як нація. Ми об'єднали зусилля 50 країн, щоб підтримати Україну в її справедливій боротьбі. Завдяки нашій допомозі, включаючи системи протиповітряної оборони, боєприпаси, артилерійські системи, Джавеліни та танки Абрамс, Україна залишається незалежною та вільною. Якби Трамп був президентом, Путін би зараз знаходився в Києві, спостерігаючи за рештою Європи, починаючи з Польщі.
До речі, у штаті Пенсильванія мешкає значна кількість американців польського походження.
Трамп заперечив закиди у підіграванні Путіну, при тому нагадав, що Росія має ядерну зброю. А Гарріс назвав поганою переговорницею, яка не змогла домовитися про уникнення великої війни, коли бачилася з Володимиром Зеленським за кілька днів до повномасштабного вторгнення.
У відповідь на запитання Гарріс зазначила, що завдання США полягає у підтримці своїх союзників, а не у наданні пріоритету своїм противникам. Завершуючи дебати, вона закликала співгромадян зосередитися на майбутньому, а не занурюватися у минулі події, в той час як Трамп звинуватив адміністрацію Байдена - Гарріс у відсутності професіоналізму.
Як зауважив журналіст "Голосу Америки" Остап Яриш, жоден з кандидатів не дав чіткої відповіді на питання, що стосуються України; їхні відповіді були швидше загальними і поверхневими. Інші аналітики та експерти також зазначають, що Трамп на дебатах максимально уникав обговорення української теми, його висловлювання були традиційними: мовляв, Путін його поважає, Зеленський також, і він сам усе владнає. Коли ведучий намагався уточнити питання, Трамп намагався перевести розмову на інші теми, такі як кордони або Ізраїль.
Стосовно Гарріс, то у зовнішній політиці вона теж не всіх собак поїла. Тези відповідей були доволі загальними, без чітких і конкретних висловлювань. Тут слід зауважити, що у разі її перемоги на виборах, дуже важливо, хто таки стане у неї Державним секретарем та радником з національної безпеки. Оскільки зовнішня політика - точно не її сильна сторона, нападки у цьому контексті вона здебільшого використала, щоб підколоти Трампа, а не для демонстрації свого бачення.
Стосовно аналізу дебатів, журналіст Роман Вибрановський порівняв їх з фіналом Чемпіонату світу з футболу "Німеччина - Німеччина", зазначивши, що це дебати не про імпровізацію, а про stay on message, і нам в Україні варто вчитися говорити про політику простими словами.
"Це не гра, не дискусія і навіть не спроба знайти істину, а скоріше обмін добре підготовленими висловлюваннями, за якими стоять репетиції та продумане уявлення про те, як все це сприйметься аудиторією. У цьому контексті ніхто не намагається переконати один одного; мета полягає в тому, щоб зафіксувати свої позиції та гасла. Вистава справді вражаюча, актори виконують свої ролі блискуче і в чудовій формі", - зазначив Вибрановський.
І справді, такий результат підтверджує ретельна підготовка кандидатів, зрештою Камали Гарріс точно. Як писали раніше ЗМІ, вона готувалася до дебатів у готелі Піттсбурга у ключовому для виборів штаті Пенсильванія. Там вона провела кілька тренувальних дебатів із собою, схожою на Трампа, з телевізійним освітленням і модераторами, які ставили їй гострі запитання.
Трамп брав участь у політичних брифінгах зі своїми помічниками, уникаючи тренувальних дебатів із собою, схожим на Гарріс.
Правила 90-хвилинних дебатів між Трампом і Гарріс були аналогічними тим, що застосовувалися під час президентських дебатів у червні між Трампом і Байденом. Мікрофон кожного учасника був вимкнений, коли говорив інший. Кожен кандидат отримав дві хвилини для відповіді на запитання ведучого, а його опоненту відводилася одна хвилина для заперечення.
Камала Гарріс пропонує провести нові дебати в жовтні. Проте, у контексті змін, Трамп, який раніше підтримував цю пропозицію, тепер не бажає брати участь у другому турі.
Як буде розвиватися виборча кампанія обох президентських кандидатів, та хто в підсумку здобуде перемогу - дізнаємося 5 листопада. Проте, одразу після завершення дебатів, Камалу Гарріс підтримала відома американська співачка Тейлор Свіфт, яка потенційно може забезпечити кандидатці від демократів необхідну підтримку виборців для досягнення успіху. Тим часом, Дональду Трампу свою підтримку висловив Ілон Маск, якому колишній президент пообіцяв місце у своїй адміністрації у разі виграшу.