Уряд підготував для українців неприємну новину: як зміниться фактичний розмір пенсій.


Незважаючи на заяви міністерки соціальної політики щодо збільшення виплат для численних пенсіонерів, Кабінет міністрів, у своєму проекті бюджету на 2025 рік, планує заморозити мінімальні пенсії та рівень прожиткового мінімуму.

Це матиме за наслідок зниження фактичного рівня соціальних стандартів принаймні на рівень інфляції, який у наступному році складе 9,5%, повідомляє OBOZ.UA.

Видання звертає увагу на те, що з 2014 року, коли розпочалася війна, прожитковий мінімум не зазнав змін. Соціальні стандарти також залишалися незмінними після початку повномасштабних бойових дій.

Проте, наразі уряд ухвалив рішення про замороження соціальних стандартів, таких як мінімальна пенсія, заробітна плата та прожитковий мінімум, на три роки. Цей крок закладено в Бюджетній декларації.

У проекті бюджету на 2025 рік було здійснено початковий крок у виконанні цього плану: усі соціальні стандарти залишаться на рівні 2024 року.

Йдеться про необхідність заощаджувати бюджетні кошти та скорочувати видатки в умовах повномасштабної війни та перенаправляти кошти на потреби оборони. Але проєкт ще мають підтримати в Раді.

Суть проблеми полягає в тому, що така економія, насамперед, вдарить по найбіднішим верствам населення України, які й так мають труднощі з забезпеченням собі навіть базового харчування. Це стосується людей, чий дохід дорівнює мінімальній заробітній платі, а також тих, чиї пенсії залежать від рівня прожиткового мінімуму.

Ситуація з бідністю в Україні вже на сьогоднішній день є вкрай тривожною. Згідно з інформацією Світового банку, 29% українців живуть за межею бідності. Якщо соціальні стандарти залишити без змін на кілька років, ця цифра може значно зрости.

На кінець літа в Україні фактичний розмір прожиткового мінімуму для пенсіонера складав 6 тисяч гривень. Ця сума є достатньою для покриття основних життєвих потреб.

Зазначимо, згідно з даними ПФУ, в Україні 6,33 млн пенсіонерів (з 10,2 млн) отримують пенсію, розмір якої менш ніж 5 тис. грн. При цьому тільки 3,9 млн пенсіонерів отримують понад 5 тис. грн. Отже, 61,7% українців на пенсії отримують значно менше фактичного прожиткового мінімуму.

У владі признають, що в Україні росте інфляція."У 2024-2025 роках інфляція очікується у розмірі 18,3% (грудень 2025/грудень 2023), національна валюта послабиться на 18,7% (з 36,6 грн/дол. у середньому у 2023 році до 45,0 грн/дол. у середньому у 2025 році). Це означає суттєві втрати у реальних доходах соціально вразливих категорій громадян", -- пояснив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Незважаючи на те, що реальний прожитковий мінімум для пенсіонера вже досягнув приблизно 6 тисяч гривень, офіційна мінімальна пенсія в Україні становить лише 2361 гривню. Це та сума, яка застосовується для розрахунку пенсійних виплат.

Не впливають на рівень життя й вікові доплати для тих, хто досяг 70-річчя, 75-річчя, 80-річчя.

Незважаючи на те, що у владі не планують підвищувати мінімальну пенсію, на наступний рік запланована індексація пенсій. Конкретна сума поки що не оголошена. У найкращому випадку, індексація може досягти 17%. Проте, варто зазначити, що підвищення стосуватиметься лише нарахованих пенсій без додаткових виплат. Внаслідок цього, для більшості українців реальне підвищення може виявитися меншим, ніж очікувалося.

Видання нагадує, що бюджет на 2025-й ще має розглянути профільний комітет. Крім того, свої правки можуть подавати і народні депутати. Як зміниться документ до другого читання та остаточного ухвалення, ще не відомо. Однак шанси на перегляд соцстандартів в остаточній версії бюджету все ще високі.

Відомо, що українці, які отримують мінімальну заробітну плату в розмірі 8 000 гривень, можуть у наступному році опинитися в умовах 10%-го зниження рівня життя, оскільки їхні реальні доходи зменшаться.

Related posts