Тепло в умовах загроз: як мешканці прифронтових населених пунктів готуються до зимового сезону.
Країна готується до зими. Українці запасаються альтернативними джерелами живлення, а людей похилого віку забезпечують дровами благодійники. Деревину надають прифронтовим громадам безкоштовно по 6 кубів на родину. І заявок на таку допомогу цьогоріч удвічі більше. Лише у Дніпропетровській області за програмою "Утеплення" благодійний фонд відвантажить 2 тисячі кубів дров. А ще привозять буржуйки.
Як грітимуться взимку ті, хто під регулярними обстрілами? - про це репортаж Олени Мендалюк з Дніпропетровщини.
Ніні Коваленко, якій виповнилося 84 роки, проживає одна. Вона ділиться, що зараз настав найскладніший сезон. Зима вже близько, а в її домі є лише пічне опалення, і дров для обігріву немає. Її пенсія у 4 тисячі гривень ледве покриває витрати на ліки, комунальні послуги та їжу.
Ніна Коваленко - мешканка Червоногригорівки.
Я витратила значну кількість на вугілля, хоча точно не можу сказати, скільки, адже не купувала його багато цього року, але, напевно, близько 500. Замінила електричні печі, оскільки вони зовсім вийшли з ладу.
На двір пані Ніни під’їжджає вантажівка з деревиною.
Для їхньої старенької привезли дрова від благодійників. Шість кубометрів повинно вистачити на зимовий період.
Олена Хомякова - фахівець у сфері соціальної роботи.
Зараз ми продовжимо з переносом всього. У мене є 3-4 людини, всього в моїй команді 8, одна з них, на жаль, померла. Тепер я об'їду всіх і повернуся, щоб надати допомогу.
"І це, за умови, що ворог не втрутиться в наші плани," – ділиться соцпрацівниця. Червоногригорівка знаходиться на узбережжі колишнього Каховського водосховища, звідки відкривається вид на Запорізьку атомну електростанцію, з якої окупанти здійснюють обстріли по населенню. Олена згадує, як їй довелося втікати від дрона ворога.
Олена Хомякова - фахівець у сфері соціальної роботи.
Іду і наді мною летить, я пригнулась, а що ж треба летіти, от прилетіла до бабушки, і якраз бабахнуло десь, скажімо, рядом.
У цей час вантажівка отримує нову порцію дров.
Деревину прифронтовій громаді надав доброчинний фонд, що допомагає людям уже другу зиму поспіль. Цьогоріч удвічі більше заявок. Тільки на Дніпропетровщину планують доправити понад 2 тисячі кубів.
Євген Титаренко - особа, що представляє благодійний фонд і очолює ініціативу "Утеплення".
Мирівська громада, розташована в селі Вищетарасівка, раніше належала до Першотравневої громади. Наразі ми продовжуємо реалізацію програми в Червоногригорівській громаді, а з завтрашнього дня розпочнемо роботи в Покровській громаді. Для людей, які не мають можливості користуватися газовим або електричним опаленням, ми встановлюємо буржуйки.
Буржуйки та твердий燃料 в першу чергу розподіляють серед найбільш вразливих груп населення - пенсіонерів, сімей з багатьма дітьми та людей з обмеженими можливостями. Пані Альбіна, яка ледве пересувається з ходунками, вийшла на подвір'я, оскільки привезли дрова. Вона зізнається, що минулої зими змушена була обігріватися лише каміном.
Альбіна - жителька Червоногригорівки:
Я сиділа в маленькій кімнаті, де включала електрокамін – цього мені було цілком достатньо. Але тепер, коли чую, що зима обіцяє бути суворою і холодною, починаю хвилюватися. На щастя, у мене вже є дрова.
У прифронтовій Червоногригорівській громаді нині живе близько 10 тисяч населення. Відсотків 20 має лише пічне опалення - розповідають у селищній раді. Тож місцеві подали заявки й на отримання 21 тисячі гривень на придбання дров від держави.
Олександр Прокопенко займає посаду голови Червоногригорівської громади.
Здали документи на право отримання такої допомоги 1800 домоволодінь. Відібрано лише 900, але ми розуміємо, що є деякі труднощі, і сподіваємось, що таки 100 відсотків заяв громадян будуть задоволені, які надали свої документи.
Соціальні установи на зимовий період обладнали генераторами на випадок, якщо противник атакуватиме енергетичну інфраструктуру. Крім того, у громаді функціонуватиме 10 "Пунктів незламності".