У Кропивницькому відкрився Центр, що займається розшуком безвісти зниклих осіб. Які методи використовуються для їх виявлення?


За інформацією, наданою правоохоронними органами, для розшуку особи іноді може бути достатньо однієї доби.

Зібрати інформацію та виявити особу — цим займається Центр, що спеціалізується на розшуку людей, які зникли за незвичайних обставин. Установа розпочала свою діяльність у Кропивницькому. У її складі працює понад 30 кваліфікованих фахівців, серед яких криміналісти, слідчі, оперативники, психологи та фахівці з кібербезпеки. Як саме вони знаходять зниклих людей, дізнавався наш журналіст Володимир Іванченко.

У Кропивницькому відкрився центр, що займається розшуком зниклих безвісти людей, який є першим і єдиним у регіоні. З моменту свого старту роботи телефонні лінії постійно зайняті. Спеціалісти приймають звернення від тих, хто під час війни втратив контакт з рідними.

"До органів поліції найчастіше звертаються батьки, тоді як дружини та чоловіки роблять це значно рідше, а діти взагалі майже не звертаються. Для нашої роботи важливо отримати всі необхідні анкетні дані, контактні номери телефонів, а також антропометричні характеристики особи, такі як зріст, статура, наявність татуювань та інші особливі прикмети, за якими ми можемо ідентифікувати зниклу людину", - зазначив Ілля Фільштейн, слідчий з розшуку осіб, що зникли за незвичних обставин.

Центр займається пошуком зниклих безвісти за особливих обставин. Йдеться про військових, які служили на фронті та припинили виходити на зв'язок. А також цивільних, які загубилися на тимчасово окупованих територіях чи в гарячих точках через бойові дії. Завдання центру - встановити місцезнаходження та повернути безвісти зниклих додому. На жаль, багато з тих, кого оголосили в розшук, перебувають у полоні окупантів або загинули - кажуть слідчі.

Ілля Фільштейн розповів про випадок, коли до них звернулась жінка, дружина бійця, який зник безвісти під час бойових дій у Тошківці. Вона неодноразово шукала інформацію в Інтернеті про свого чоловіка. Під час цих пошуків до неї зверталися різні люди, які просили фінансову допомогу, і вона надавала їм гроші. Ці особи повідомили їй, що її чоловік перебуває в полоні. Проте, через 1,5 року, під час репатріації, було з'ясовано, що були знайдені рештки її чоловіка. Ідентифікацію вдалося провести за допомогою ДНК-тестування.

Аналіз ДНК - один із найдієвіших методів, який використовують для пошуку людини. Він має стовідсоткову точність. Прямо в центрі фахівці беруть біологічні зразки у родичів зниклих безвісти осіб та передають на експертизу.

"Ми використовуємо спеціальні аплікатори для збору біологічних зразків, зокрема, букального епітелію. Процес передбачає відбір двох зразків, які поміщаються в пластикову колбу. Потім ми передаємо їх людині, щоб вона могла провести обробку ротової порожнини, зокрема, змастити щоки з обох сторін і простір під язиком," - роз'яснила криміналістка центру з розшуку зниклих осіб Вікторія Десяцька.

Проби ДНК заносять до поліцейської бази. Вони знадобляться, якщо тіло загиблого неможливо впізнати візуально.

"Коли безвісти зниклі особи виявляються мертвими, з їх тіл береться зразок, що може містити ДНК. Слідчі передають ці зразки на експертизу, де створюється ДНК-профіль. Після цього проводиться аналіз на сумісність, що дозволяє встановити, наприклад, що ця особа є сином того чи іншого батька," - зазначила Вікторія Десяцька.

За інформацією, наданою правоохоронними органами, для розшуку особи іноді може бути достатньо однієї доби.. А декого не вдається знайти роками, оскільки доступ до районів, де відбуваються бойові дії, обмежений. Прискорити пошук зниклих безвісти можуть особисті речі людини. Наприклад, зубна щітка, бритва для гоління чи одяг. На них можуть лишатися зразки біоматеріалу людини. Тож ці дані теж вносять до бази. За даними поліції, від початку повномасштабної війни правоохоронці порушили на Кіровоградщині близько двох тисяч справ, пов'язаних зі зникненням людей за особливих обставин.

"78 військових, які були знайдені в живому стані. Ми зосереджуємося на тих, хто ще серед нас. Крім того, 20 цивільних осіб також розшукані живими," - повідомив Тарас Тарасенко, керівник центру з розшуку осіб, які зникли безвісти за особливих обставин.

Цей центр підпорядковується обласному управлінню Національної поліції. Він був заснований для покращення взаємодії між правоохоронними органами з різних областей країни.

"На даний момент завдяки діяльності центру відбуватиметься збір та аналіз інформації, отримання біологічних зразків від родичів, а також інших речових доказів для подальшої ідентифікації та досягнення відповідних результатів у процесі розслідування кримінальних справ", - підкреслив керівник обласного управління Національної поліції Роман Козьяков.

Центр з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, працює з понеділка по п'ятницю. Звернутися сюди по допомогу можна особисто, або ж зателефонувавши за службовим номером чи на лінію 102.

Володимир Іванченко, Олександр Гаєвський, Кропивницький, "5 канал".

Читайте також: шукаю зниклих безвісти: як діяти та куди звертатися родинам у таких випадках.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина - і ви в курсі подій.

Related posts