Врятовані від забуття: у стародавньому храмі Єгипту виявили неповторні настінні розписи (фото)
Реставратори з Єгипту успішно відновили давні фрески в храмі Есна, які були приховані під шаром сажі від багать, що їх розпалювали жителі околиць протягом багатьох років. Тепер ці стародавні малюнки знову сяють у своїй автентичній палітрі кольорів.
У храмі, що належить до римської епохи і знаходиться в Есні, приблизно за 60 км на південь від Луксора в Єгипті, тривають роботи з реставрації. Хоча основна будівля вже зникла, вестибюль або пронаос храму були виявлені більше двох століть тому. Переважно ця частина залишалася недоторканою, повідомляє Phys.org.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Проєкт очолюють Хішам Ель-Лейті з Центру документації Міністерства туризму та старожитностей Єгипту (MoTA) та професор Крістіан Ляйтц з Інституту досліджень давнього Близького Сходу Тюбінгенського університету в Німеччині.
Впродовж багатьох років місцеві жителі розпалювали багаття в храмі, що призвело до значного почорніння колись яскравих прикрас стін і колон. Спеціальна команда з 30 єгипетських реставраторів на чолі з Ахмедом Емамом шість років працювала над відновленням яскравих кольорів астрономічних зображень, що прикрашають стелю та 18 внутрішніх колон.
Нещодавно проєкт вступив у новий етап, акцентуючи увагу на південних стінах. Команда зуміла успішно відновити південну внутрішню стіну та частину західної стіни, виявивши оригінальні кольорові рішення, де домінують насичені жовті та червоні пігменти.
Ці кольори яскраво виділяються на фоні сусіднього храму Дендара, який славиться своїми світло-блакитними та білими відтінками. Цього року Крістіан Лейтц зробив важливе відкриття — він виявив складні декоративні елементи на одязі фігур храму, які до цього часу були закриті шаром кіптяви.
Серед найзначніших відкриттів виділяються декоративні елементи на тронних зображеннях, зокрема сцена жертвоприношення, що показує лук і стріли, які були подаровані богині Нейт. Дослідницька команда виявила чотири малюнки лука, що може свідчити про символічні "дев'ять луків", які уособлюють Верхній і Нижній Єгипет, а також інші території. Додатково, в іншій сцені можна побачити мотиви папірусу та лілій, які символізують суверенітет фараона над обома частинами країни.
Реставратори також знайшли сцену, на якій зображена священна барка божества Хнума. Цей човен, що його несли кілька жерців під час церемоніальної процесії, мав велике значення для місцевих мешканців, адже дозволяв їм споглядати святиню бога під час святкових заходів. Протягом решти року ця святиня залишалася закритою в храмі і була доступна лише для жерців.
Роботи з консервації відновляться в листопаді, з акцентом на очищення зовнішніх поверхонь шести передніх колон храму. Через високу літню температуру ці заходи можуть бути здійснені лише в прохолодні зимові місяці. Реставраційні роботи храму Есна підтримуються Фондом Стародавнього Єгипту, Американським дослідницьким центром в Єгипті та Фондом Герди Хенкель.
Пронаос, зведений з пісковику, має розміри 37 метрів у довжину, 20 метрів у ширину та 15 метрів у висоту. Ця структура належить до епохи правління римського імператора Клавдія (41-54 роки нашої ери) і, ймовірно, перевершувала за розмірами початкову будівлю храму.
Його стратегічне місцезнаходження в серці міста стало вирішальним фактором для його збереження, уберегло від розбору на будівельні матеріали — долі, що спіткали численні інші історичні будівлі під час індустріалізації Єгипту.
Раніше видання "Фокус" повідомляло про виявлену в Польщі золоту монету. Ця знахідка, що належить до XV століття, має зображення архієпископа Тріру.
Ми також ділилися інформацією про виявлені в Ель-Хазне, древньому храмі в Петрі, поховання набатейців. Дослідники вважають, що ці особи, які були поховані, мали значний соціальний статус.