Зірки виникають в густих хмарах, які швидко зжимаються.

Нове дослідження 44 "зоряних колисок" у нашій Галактиці виявило, що газопилові хмари не знаходяться в стані рівноваги, як вважалося раніше. Натомість ці утворення зазнають потужного колапсу, оскільки гравітаційні сили прагнуть максимально їх стиснути.
Існує ймовірність, що зорі формуються в умовах, які кардинально відрізняються від традиційних уявлень вчених. Хоча ніхто не заперечує, що цей процес відбувається в холодних газопилових хмарах, відомих як "зоряні колиски", нове дослідження, опубліковане в The Astrophysical Journal Letters, пропонує зовсім іншу трактовку того, як саме вони виглядають.
У даному дослідженні було проаналізовано огляд Radio Ammonia Mid-Plane Survey (RAMPS), проведений за допомогою радіотелескопа обсерваторії Green Bank. Це дослідження охопило територію в 24 квадратних градуси галактичної площини та дало можливість вивчити 44 щільні регіони, де активно відбувається зореутворення.
Вчені виявили, що 43 з них, тобто майже всі, перебувають у стані, коли у будь-який момент може початися гравітаційний колапс, або він вже відбувається. Простіше кажучи, ці хмари починають стрімко стискатися під власною вагою. І це, судячи з усього, дає поштовх до утворення нових світил.
Усе це мало б обмежену цікавість, якби не суперечило усталеним уявленням учених про початкові етапи формування зір. Зараз у науковому світі панує переконання, що основним чинником у "зоряних колисках" є не гравітаційні сили, а турбулентність. Саме вона підтримує стабільність цих утворень протягом тривалого часу і сприяє поступовому накопиченню матерії в щільних зародках, в яких згодом виникають нові зорі.
Єдина енергія, що здатна протистояти гравітаційним силам в даних умовах, — це магнітні поля. Лише в тих зонах, де їх інтенсивність є дійсно високою, можуть виникати великі зоряні зародки. Це також пояснює, чому гігантські зірки формуються відносно рідко.
Виглядає так, що Всесвіт має набагато більше нюансів, ніж ми припускали раніше. Тепер дослідники планують використати Великий масив антен Атаками, щоб глибше вивчити процеси, що відбуваються в зоряних яслах.